גור חתולים עם שלשולים: כך תתמודדו ותסייעו להם

לגורי חתולים יש קיבה קטנה ורגישה מאוד ועל כן שינויים בסביבה או בתזונה שלהם יכולים בקלות להוביל לשלשולים. שלשול אצל גורים חתולים אינו מצב נדיר, אך למרבה המזל לרוב ניתן לטיפול באמצעים פשוטים. הנה מספר מהגורמים הנפוצים ביותר לשלשול בגור חתולים:

האכלת חלב פרה

זוהי אחת הסיבות הנפוצות ביותר לשלשולים אצל גורי חתולים. רבים מאמינים בטעות כי חלב פרה טוב לחתולים, אולם האמת היא ההפך הגמור. חתולים לא באמת יכולים לעכל חלב פרה ולכן במקום לתת אותו לגור החתולים, קנו תחליף חלב לגורי חתולים שפותח במיוחד עבור חתולים.

שינויים מהירים בתזונה

לאחר אימוץ גור חתולים חדש חשוב להמשיך להאכילו במזון אותו אכל אצל המגדל או בעמותה. שינוי לתזונה חדשה חייב להעשות בצורה הדרגתית על פני 7-10 ימים בכדי לאפשר למערכת העיכול הרגישה להסתגל למזון החדש. במידה ואינכם יודעים מה אכל הגור טרם האימוץ התייעצו עם הווטרינר שלכם לגבי מזון איכותי מומלץ לגילו.

טפילי מעיים

טפילי מעיים כגון תולעים עגולות ותולעי סרט יכולים לגרום לשלשולים אצל גורי חתולים ואם הם נשארים זמן רב מדי, הם יכולים אפילו להשפיע על קצב הגדילה שלהם. גורי חתולים יצטרכו לעבור תילוע בגיל כ-6 שבועות ושוב אחרי 10 ימים ואח"כ מומלץ טיפול אחת ל6 חודשים.

זיהומים

זיהומים וירליים וזיהומים חיידקים שונים יכולים לגרום לשלשולים אצל גורי חתולים. בחלק ממקרי השלשול הזיהומי יופיעו סימנים קליניים נוספים כירידת תאבון או הקאות (כך בווירוס החתלתלת שהינו וירוס מסכן חיים)- אשר דורשים ביקור דחוף אצל הווטרינר.

חשיפה למזון זר או גופים זרים

שלשול חולף יתכן בעת חשיפה למזון זר שהגור אינו רגיל לאכול, כולל מזון בייתי שהצליח להגיע אליו. במקרה של אכילת גוף זר- המצב מסוכן הרבה יותר מחשש לחסימת מערכת עיכול. על כן, בכל מקרה שאתם חושדים בחשיפה לגוף זר כלשהו (כמו חוטים, שרוכים, חלקי צעצועים ועוד) – חשוב לגשת בהקדם לוטרינר להמשך בדיקה.

אלרגיה למזון או אי סבילות למזון

אלרגיה למזון משמעה תגובה של מערכת החיסון במערכת העיכול כנגד רכיב מסוים במזון, בדר"כ כנגד חלבון (כמו חלבון בקר, מוצרי חלב או דגים). אלרגיות אמיתיות למזון הן נדירות בחתולים, וברוב המקרים מדובר לא באלרגיה אלא באי-סבילות למזון, תגובה שאינה חיסונית ומביאה לסימנים קליניים דמויי אלרגיה. הסימנים לרוב מתבטאים בשלשול כרוני (מעל 3 שבועות) שלעתים מלווה גרד עורי.

אז מתי לפנות לווטרינר בנוגע לשלשולים אצל גור החתולים?

עליכם ליצור קשר עם הווטרינר אם נראה שהשלשול של גור החתולים לא נעלם תוך מספר ימים, או אם הוא מלווה באחד מהתסמינים הבאים: הקאות, עייפות, חוסר תאבון, שלשול בצבע אדום או שחור, סימני כאב, שינויים התנהגותיים, חום או התייבשות. חשוב כמו כן לגשת לווטרינר בכל חשד לאכילת גוף זר כלשהו.

אבחון שלשולים אצל גורי חתולים

כדי לאבחן שלשולים אצל גור החתולים, הווטרינר עשוי לקחת דגימת צואה כדי לחפש טפילי מעיים ואף בדיקת דם להערכת סימנים של זיהום. אם קיים חשד לחסימת מערכת עיכול, יבצע הווטרינר צילום רנטגן או סריקת אולטרסאונד בטנית בניסיון להעריך האם אכן קיימת עדות לחסימה ולמקמה.

טיפול בשלשול בגורי חתולים

הטיפול בשלשול של גור החתולים יהיה תלוי בגורם לו. אם השלשול חשוד כנגרם בשל שינויים מהירים בתזונה- יומלץ על החזרת הגור למזון הקודם ובהדרגה ניסיון למעבר למזון חדש. במידה והחשד הוא כי השלשול נובע מאלרגיה למזון או אי סבילות למזון, ניתן להציע שינוי תזונה להזנה קלת עיכול או הזנה היפואלרגית המותאמת לגורי חתולים. עבור טפילי מעיים יינתן טיפול כנגד פרעושים (שהינם מעבירים של תולעי סרט) וכן טיפול כנגד הטפיל שאובחן. תרופות אנטיביוטיות יירשמו לזיהומים חיידקיים. במקרים בהם קיים חשד לווירוס חתלתלת או גורם זיהומי אחר המביא לסמנים חריפים כגון התייבשות, חום, אנורקסיה או הקאות- יומלץ על אשפוז במרכז אשפוז לצורך מתן טיפול תומך מלא.

מניעת שלשולים אצל גורי חתולים

רוב הגורמים לשלשולים אצל גורי חתולים ניתנים למניעה ויש כמה צעדים שתוכלו לנקוט כדי למנוע זאת בעתיד. ראשית, האכילו בתזונה עקבית וספציפית לגורי חתולים שמכילה את כל מה שהם צריכים. אם הוחלט על שינוי הזנה יש לבצע זאת בהדרגה על פני 7-10 ימים. חשוב להקפיד על טיפולים שוטפים אצל הווטרינר כנגד תולעים ופרעושים וכמו כן להקפיד על מתן החיסונים וחיסוני הדחף כסידרם דבר היכול למנוע זיהומים ווירליים מסוימים שיכולים להיות מסכני חיים.