בוקסר
Boxer

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
28 ק"ג
גובה ממוצע
58 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

רקע כללי – הבוקסר

הבוקסר הוא כלב גדול, גובהו נע סביב 50-60 ס"מ ומשקלו בין 25-40 ק"ג. הבוקסר הוא כלב נאמן בצורה יוצאת דופן, הוא ידידותי לבני הבית ולילדים, אוהב אדם, סקרן, שמח, עליז ושובב. גזע זה ידוע כחזק, דומיננטי וחסון, עם חזות מתוקה של פנים פחוסות, עיניים אנושיות ואוזניים שמוטות שיודעות להתרומם כשצריך. בנוסף, הוא נוח לאילוף, מגיב אליו בצורה חיובית וזקוק לפעילות פיזית מרובה על מנת שלא יתפתה בהתנהגויות אחרות כגון חפירות בחצר או השחתת רכוש. בוקסרים בדרך כלל סבלניים כלפי גורים, או כלבים קטנים יותר, אולם ייתכנו קשיים עם כלבים גדולים, במיוחד כלבים בני אותו מין. 

ההיסטוריה של גזע הבוקסר

מקורו של הבוקסר בשני כלבים מסוג מסטיף ששימשו ככלבי ציד בגרמניה בתקופת ימי הביניים. במהלך המאה ה-19 גזעי כלבים אלה עברו הכלאה עם הבולדוג וכך נוצר הבוקסר שאנו מכירים. הוא קיבל תפקיד חשוב במהלך מלחמת העולם הראשונה, כששימש כשליח, נשא מטען וביצע משימות שונות. אחרי מלחמת העולם השנייה נדד ברחבי העולם יחד עם חיילים ששבו איתו הביתה משדה הקרב, מה שגרם לו להפוך לפופולארי במדינות רבות.

מראה חיצוני

הבוקסר הוא כלב שרירי בעל סיבולת גבוהה. אחד המאפיינים הבולטים בגזע זה, הוא ראשו המסיבי והכבד. הסנטר המקומט שמופנה כלפי מטה, כפלי עור היורדים משני צידי האף, מעניקים לו את המראה הייחודי שלו. כאשר הכלב נמצא בתנועה, הוא יכול להפגין הישגים מרשימים בזכות רגליו החזקות. פרוות הבוקסרים היא קצרה, צמודה לגוף, חלקה ומבריקה, בצבעים של חום, מנומר ואף לבן. לעיתים קרובות, יהיו כתמים לבנים על הבטן והרגיליים, הצוואר והפנים, מה רק יוסיף ליופיו של הכלב.

תכונות אופי של גזע הבוקסר

כגזע, מדובר בכלבים מלאי חיים, חזקים, נאמנים וחסרי פחד. כלב בוקסר אינו ממהר להסתבך בקרבות, אבל מסוגל להגן על עצמו אם אין לו ברירה. כלבי בוקסר ממשיכים להיות בעלי אופי גורי לאורך כל חייהם, ואין דבר שהם אוהבים יותר מאשר בתים תוססים שיעניקו להם תשומת לב. השילוב בין עובדה זו לבין החוזק שלהם, הופך את ההתמודדות איתם לאתגר לא קטן. בוקסרים עלולים ליצור אי סדר בכל מקום בו יימצאו, ואם יישארו לבד זמן רב התוצאות עלולות להיות הרסניות. 

אילוף והתנהגות של גזע הבוקסר

בוקסר הוא גזע נבון אשר זקוק לשליטה במהלך האילוף. מדובר בכלבים שלומדים ומאמצים במהירות מנהגים טובים ושליליים כאחד. כיוון שהם יכולים להיות עקשנים מאוד, עליהם לסמוך על הבעלים שלהם כבסיס לצייתנות ונאמנות.

רמות אנרגיה

גבוהות. כלב בוקסר זקוק לפעילות רבה ומגוונת. הוא אוהב להתרוצץ במרחבים פתוחים, להחזיר כדורים ולרוץ אחר צלחות פריסבי. מדובר בפרטנר מצוין לאנשים פעילים באופן קבוע, שמחפשים שותף לשחק איתו. 

התאמה לילדים

גבוהה, כשמדובר בילדים גדולים. האופי וההתנהגות השובבית שלו הופכים כלבים מגזע בוקסר לחיית מחמד נהדרת עבור כל בני הבית, מבוגרים וילדים כאחד. כאשר מדובר בילדים שהוא מזהה כחלק מהמשפחה, הבוקסר לא רק ישחק איתם אלא גם יפגין כלפיהם עדינות וסבלנות רבה. מאחר שמדובר בכלב חזק שלא תמיד מודע לכוחו, חשוב להשגיח אחר האינטרקציה שלו עם ילדים קטנים. 

שגרת טיפוח

קל מאוד לטפח את פרוות הבוקסר, מאחר שהיא קצרה מאוד. הברשה באמצעות כפפת סירוק מגומי בתדירות של פעם או פעמיים בשבוע, תסייע בשמירה על המצב של הפרווה והמראה שלה.

בעיות בריאותיות

בשל אפו הפחוס של הבוקסר, הוא סובל מלא מעט בעיות נשימה וסיבוכים משניים. הבוקסר עלול לפתח בעיות בבלוטות התריס, בשריר הלב, אלרגיות, חירשות חלקית או מלאה, הפרעות מטבוליות ועוד.  לא מומלץ לסרק את פרוות הבוקסר לעיתים קרובות, אלא רק בעת הצורך, יש להימנע ממקלחות מיותרות מאחר ואלה מסירות מעליו את השומנים הטבעיים שמגנים על בריאות עורו. 

תזונה 

כמו בכל גזע, כמות המזון המומלצת ליום עבור בוקסר משתנה מאחד לשני בהתאם לגיל, גודל, מבנה גוף ומשתנים נוספים. מאחר ומדובר בכלב גדול, שרירי וחזק, המוציא אנרגיה רבה, מזון איכותי יסייע לו לבנות את עצמו. על גבי אריזת המזון ישנה טבלה המורכבת מהגיל והמשקל של הכלב והוראות היצרן מסבירות באופן ברור כמה מומלץ לשים בקערה. יש להקפיד על שעות ארוחה קבועות, כך הכלב יורגל לאכול בזמנים מסויימים ונטייתו לאכילת יתר תתאזן.