בורדר קולי
Border Collie

ארץ מקור
בריטניה
משקל ממוצע
15–19 ק"ג
גובה ממוצע
51–55 ק"ג
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

הבורדר, קולי החווה, קולי עבודה

ההיסטוריה של גזע הבורדר קולי

בדומה לרוב גזעי הכלבים ששימשו לרעיית צאן, גם בורדר קולי הוא צאצא של כלב הרועים הפרסי. שורשיו של כלב הבורדר קולי במאה ה-18, למרות שאת שמו הנוכחי קיבל רק בשנת 1915. כלבי הבורדר קולי עבדו לצד הרועים באזורי הגבול שבין סקוטלנד לאנגליה במשך מאות שנים, וגודלו אך ורק בזכות כוח העבודה שלהם. בשעת העבודה הכלבים קיבעו את עיניהם הערניות על הצאן שהיה תחת חסותם, והשתמשו במבט לצורך הכוונת העדר מבלי שיצטרכו לנבוח. 

מראה חיצוני

בורדר קולי הוא אחד מבין גזעי כלבים המתאפיינים בזריזות וביעילות מושלמת. הפרווה של כלבי הבורדר קולי יכולה להיות חלקה וארוכה או באורך בינוני, כאשר השכבה התחתונה שלה עבה ועמידה בפני מים. 

תכונות אופי של גזע הבורדר קולי

כלבי בורדר קולי מוכנים תמיד לצאת להרפתקה חדשה, והם קשובים, ערניים ודרוכים כדי לא לפספס שום הזדמנות. אלה כלבים שיוצרים ברית קרובה עם בעליהם ובני משפחתם, ומאופיינים במסירות מוחלטת כלפי מי שהם תופסים כראש הלהקה. כאשר הבורדר קולי  גדלים בתוך בית הכרחי לדאוג להם לעיסוק לאורך כל היום, אחרת הם יתנדבו למצוא תעסוקה בעצמם ועלולים להיקלע לצרות. 

אילוף והתנהגות של גזע הבורדר קולי

כמה מגזעי הכלבים, כמו למשל הגולדן רטריבר או הדלמטי, הם קלים לאילוף. סוגי כלבים אחרים, עשויים להתגלות כאתגר. בכל הנוגע לבורדר קולי, מדובר בגזע שללא ספק שייך לקבוצה הראשונה. רמת התבונה של גזע כלב זה גבוהה במיוחד והמוח שלו דומה לספוג, שקולט כל משימה חדשה בהתלהבות ומתוך שאיפה להשביע רצון. מדובר בשידוך מושלם למי שמעוניינים בכלב שילמד בשמחה ובהנאה טריקים חדשים. 

רמות אנרגיה

גבוהות. כלבי בורדר קולי זקוקים לפעילות רבה כדי לשמור על מבנה שרירי וכדי להעסיק את עצמם ביעילות. שעמום הוא האויב הגדול ביותר של גזע כלב זה. כאשר כלב בורדר קולי משועמם הדבר משפיע על התנהגותו לשלילה, ועלול אפילו להפוך אותו לאגרסיבי. סביבת המגורים המושלמת עבור הבורדר קולי תהיה בבית עם חצר או גינה בהן יוכל לזכות בחופש לו הוא זקוק. 

התאמה לילדים

נמוכה. הבורדר קולי ישמח להפוך לחלק מהמשפחה, וימלא את תפקידו במלוא הרצינות ועל הצד הטוב ביותר. עם זאת, הצורך הטבעי שלו לפקח ולרעות אחר צאן, עלול לגרום לו להשליט את מרותו בכל דבר שזז – כולל ילדים ובעלי חיים אחרים. הכלב עשוי להניח בטעות שילדים צעירים או חיות חלשות ממנו הם העדר החדש שלו, ולהשתדל "לשמור על הסדר" גם כשהדבר כלל לא נחוץ. מסיבה זו יש לדאוג לאלף את כלב הבורדר קולי עוד מהיותו גור, כדי שלא יבלה את זמנו ברדיפה אחר דיירי הבית הקטנים. במקביל, חשוב ללמד גם את הילדים עצמם לנהוג איתו באופן הראוי.  

שגרת טיפוח

קל מאוד לתחזק את פרוותו של הבורדר קולי, בתנאי שהיא מוברשת פעם בשבוע ושהקשרים מטופלים על בסיס קבוע. מפעם לפעם יש לקצץ את הפלומה הצומחת על הרגליים הקדמיות שלו.