בורדר קולי
Border Collie

ארץ מקור
בריטניה
משקל ממוצע
15–19 ק"ג
גובה ממוצע
51–55 ק"ג
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

הבורדר, קולי החווה, קולי עבודה

רקע כללי - בורדר קולי

בורדר קולי הוא כלב חברותי, אינטיליגנטי, פעיל מאוד ובעל כושר גופני גבוה. מבנה גופו בינוני-גדול ופרוותו לרוב תהיה שחורה עם כתמים לבנים. גזע הבורדר קולי נחשב לאחד הפופולריים בישראל, הוא יודע להתאים את עצמו לסביבה הביתית, אך יהנה במיוחד מבית עם חצר, בעיר או במושב. בורדר קולי זקוק לגירויים מנטליים ופיזיים בתדירות גבוהה, שיאפשרו לו לפרוק את האנרגיות הגבוהות בהן הוא מתאפיין, לכן הוא יתאים מאוד למשפחות עם ילדים בוגרים יחסית או יחידים פעילים, שיוכלו להעניק לו את הגירויים להם הוא זקוק.

ההיסטוריה של גזע הבורדר קולי

בדומה לרוב גזעי הכלבים ששימשו לרעיית צאן, גם בורדר קולי הוא צאצא של כלב הרועים הפרסי. שורשיו של כלב הבורדר קולי במאה ה-18, למרות שאת שמו הנוכחי קיבל רק בשנת 1915. כלבי הבורדר קולי עבדו לצד הרועים באזורי הגבול שבין סקוטלנד לאנגליה במשך מאות שנים, וגודלו אך ורק בזכות כוח העבודה שלהם. בשעת העבודה הכלבים קיבעו את עיניהם הערניות על הצאן שהיה תחת חסותם, והשתמשו במבט לצורך הכוונת העדר מבלי שיצטרכו לנבוח. 

מידע נוסף אודות גזע הבורדר קולי תוכלו למצוא גם בסרטון הבא:

מראה חיצוני

הבורדר קולי יכול להגיע עד לגובה של 55 ס"מ ומשקלו עד ל-20 ק"ג, בעל מבנה גוף שרירי וארוך.
בורדר קולי הוא אחד מבין גזעי כלבים המתאפיינים בזריזות וביעילות מושלמת. הפרווה של כלבי הבורדר קולי יכולה להיות חלקה וארוכה או באורך בינוני, כאשר השכבה התחתונה שלה עבה ועמידה בפני מים. צבע הפרווה לרוב שחור או חום עם כתמים לבנים על הזנב, הרגליים, הצוואר והפנים, אך ישנם גם כלבי בורדר קולי בעלי פרווה עם גוונים שונים ודוגמאות שונות. בעל מבנה פנים ארוך, עיני אליפסה ואזניים עומדות.

תכונות אופי של גזע הבורדר קולי

כלבי בורדר קולי מוכנים תמיד לצאת להרפתקה חדשה, והם קשובים, ערניים ודרוכים כדי לא לפספס שום הזדמנות. אלה כלבים שיוצרים ברית קרובה עם בעליהם ובני משפחתם, ומאופיינים במסירות מוחלטת כלפי מי שהם תופסים כראש הלהקה. כאשר הבורדר קולי  גדלים בתוך בית הכרחי לדאוג להם לעיסוק לאורך כל היום, אחרת הם יתנדבו למצוא תעסוקה בעצמם ועלולים להיקלע לצרות.

אילוף והתנהגות של גזע הבורדר קולי

כמה מגזעי הכלבים, כמו למשל הגולדן רטריבר או הדלמטי, הם קלים לאילוף. סוגי כלבים אחרים, עשויים להתגלות כאתגר. בכל הנוגע לבורדר קולי, מדובר בגזע שללא ספק שייך לקבוצה הראשונה. רמת התבונה של גזע כלב זה גבוהה במיוחד והמוח שלו דומה לספוג, שקולט כל משימה חדשה בהתלהבות ומתוך שאיפה להשביע רצון. מדובר בשידוך מושלם למי שמעוניינים בכלב שילמד בשמחה ובהנאה טריקים חדשים.

רמות אנרגיה

גבוהות. כלבי בורדר קולי זקוקים לפעילות רבה כדי לשמור על מבנה שרירי וכדי להעסיק את עצמם ביעילות. שעמום הוא האויב הגדול ביותר של גזע כלב זה. כאשר כלב בורדר קולי משועמם הדבר משפיע על התנהגותו לשלילה, ועלול אפילו להפוך אותו לאגרסיבי. סביבת המגורים המושלמת עבור הבורדר קולי תהיה בבית עם חצר או גינה בהן יוכל לזכות בחופש לו הוא זקוק.

תזונה 

לגזעים כמו הבורדר קולי, שהוא כלב פעיל מאוד ואנרגטי, חשוב להתאים מזון עתיר בחלבונים, מינרלים וויטמינים, שיהיה קל לעיכול ולא יכביד על התנועה שלהם.

הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך, כך תעזרו לכלב לפתח תיאבון בריא ולאכול רק כשהוא באמת רעב, את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן OPTI POWER  - העונה לצורכי אנרגיה גבוהים ומסייע בשמירה על מסה ומצב גוף תקין – מהשרירים ועד השיניים.
פרו פלאן OPTI BALANCE - המכיל הרכב סיבים ייחודי ומסייע בשמירה על המעיים. המזון מותאם לכלבים בוגרים מגזע גדול, במשקל העולה על 25 ק"ג ושומר עליהם במצב גופני אופטימלי.

התאמה לילדים

בינונית ותלויית אילוף ומשפחה. הבורדר קולי ישמח להפוך לחלק מהמשפחה, וימלא את תפקידו במלוא הרצינות ועל הצד הטוב ביותר. עם זאת, הצורך הטבעי שלו לפקח ולרעות אחר צאן, עלול לגרום לו להשליט את מרותו בכל דבר שזז – כולל ילדים ובעלי חיים אחרים. הכלב עשוי להניח בטעות שילדים צעירים או חיות חלשות ממנו הם העדר החדש שלו, ולהשתדל "לשמור על הסדר" גם כשהדבר כלל לא נחוץ. מסיבה זו יש לדאוג לאלף את כלב הבורדר קולי עוד מהיותו גור, כדי שלא יבלה את זמנו ברדיפה אחר דיירי הבית הקטנים. במקביל, חשוב ללמד גם את הילדים עצמם לנהוג איתו באופן הראוי.

שגרת טיפוח

קל מאוד לתחזק את פרוותו של הבורדר קולי, בתנאי שהיא מוברשת פעם בשבוע ושהקשרים מטופלים על בסיס קבוע. מפעם לפעם יש לקצץ את הפלומה הצומחת על הרגליים הקדמיות שלו. אחת לחודשיים-שלושה מומלץ לערוך מקלחת עם שמפו ומרכך, ואחת לתקופה כדאי לספר את פרוותו המלאה, לשמירה על בריאותה.
את שיניו של הבורדר קולי יש לצחצח באופן יומיומי ואחת לחודש מומלץ לגזוז את ציפורניו ולנקות את אוזניו.

בעיות בריאותיות

כלבי הבורדר קולי לרוב כלבים בריאים, אך כמו בכל גזע יתכנו גם אצלהם מספר בעיות רפואיות. לגזע הבורדר קולי יש נטייה לסבול מבעיות ומחלות במערכת השלד, הנפוצות ביותר הן דלקות מפרקים ודיספלסיה של האגן, מחלה תורשתית שגורמת להתפתחות לא תקינה של מפרק האגן. כדי לסייע במניעה של התפתחות מחלה במערכת השלד יש להקפיד על פעילות גופנית יומיומית. 
בנוסף הוא עלול לפתח חירשות, בעיות עיניים ולעיתים רחוקות מבעיות במערכת העצבים כמו אפילפסיה. 
כמו כל הכלבים גם לבורדר קולי נטייה לסבול ממחלות שיניים וחניכיים, כדי למנוע התפתחות של מחלה או החמרה של מחלה קיימת יש לנהל שגרת טיפוח קבועה ויומיומית. 
לסיכום, שמירה על בריאותו של הבורדר קולי תכלול פעילות גופנית יומיומית, שגרת טיפוח טובה וכמובן תזונה נכונה.