בישון פריזה
Bichon Frise

ארץ מקור
בלגיה/צרפת
משקל ממוצע
3-6 ק״ג
גובה ממוצע
23-30 ס״מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

בישון טנריף, כלב טנריף, Bichon a Poil Frise

רקע כללי – בישון פריזה

כלבי הבישון פריזה הם קטנים ומלאי אנרגיה שיכולה להתפרץ מהם באופן לא צפוי, הם קופצניים, שמחים, פעילים ואינטלגנטיים. גזע זה הוא ידידותי מאוד, מסתדר עם מבוגרים וילדים בכל הגילאים וגם מתיידד מהר עם זרים, מה שהופך אותו לכלב שמירה גרוע. הבישון פריזה הם בעלי אופי מתוק ונעים, אוהבים להתכרבל עם הבעלים ולא מסתרים את החיבה שלהם כלפי בני הבית. הם מתאימים גם לאנשים שזה הכלב הראשון שלהם מאחר והם קלים נוחים לטיפול, אך חשוב לזכור כי הם לא אוהבים להישאר בבית זמן רב לבד. מאחר ומדובר בגזע חכם ובעל קליטה מהירה מאוד, כלבי הבישון קלים מאוד לאילוף.

ההיסטוריה של גזע הבישון פריזה

כלבי בישון פריזה פותחו באיים שונים באזור הים התיכון, אבל ההנחה היא שמקורו של הבישון הוא בטנריף. לפני מאות שנים היה הבישון פריזה נפוץ מאוד בצרפת ובספרד, והוא אפילו הופיע בפורטרטים של בני משפחות המלוכה בארצות הללו. במאה ה-18 התמקדה תשומת הלב המלכותית בכלבים אחרים והבישון פריזה הפך לכלבם של פשוטי העם. אופיים שובה הלב וזריזותם של כלבי הבישון פריזה זיכו אותם בתוך זמן קצר במוניטין של כלבי קרקס או מלווים של מפעילי תיבות נגינה. לאחר מלחמת העולם הראשונה, כלבים אלה התחבבו על אנשי הצבא והמגדלים הצרפתיים נזכרו בהם מחדש. כלב הבישון ממלטה, שמוכר כיום כמלטזי, הוא בן משפחה קרוב שלהם.

מראה חיצוני

כלב הבישון פריזה הוא כלב בעל מראה מהודר ומבנה גוף קטן עם זנב שמתנשא בשובבות מעל לגבו. עיניו ואפו השחורים כפחם עומדים בניגוד מוחלט לפרוותו המסולסלת והלבנה כשלג. הפרווה היא סימן ההיכר שלו, והיא מעניקה לו מראה משעשע של כרית פודרה קופצנית. הדילוג שמאפיין את הליכתו יוצר לו נוכחות מאושרת ונטולת דאגות.

תכונות אופי של גזע הבישון פריזה

כלבי בישון פריזה הם כלבים קטנים, מאושרים ומלאי חיים, שאוהבים מאוד את חיי המשפחה. הם נהנים לחקור את הסביבה ושמחים להתלוות להוריהם המאמצים בצאתם מן הבית, אולם ניתן גם להשאיר אותם לבד מדי פעם. הם חברותיים, פעילים ומתנהגים היטב בחברת כלבים וחיות אחרות, כך שיוכלו להשתלב היטב בבית שיש בו בעלי חיים.

אילוף והתנהגות של גזע הבישון פריזה

מדובר בכלבים קטנים ומבריקים, אשר מבינים בתוך זמן קצר את מה שדורשים מהם ולכן אין כל בעיה ממשית באילופם. 
כלבי הבישון ידועים באינטליגנציה הגבוהה שלהם והיכולת לקלוט מהר, מה שהופך אותם לכלבים קלים ונוחים לאילוף, וכמו עם כל כלב, כדאי להתחיל זאת כבר בשלב מוקדם. הם צריכים המון חיזוקים חיוביים ועל ידי מתן חטיפים, אילוף נוקשה ואגרסיבי ישיג את התוצאה ההפוכה ויפגע בתהליך האילוף.

רמות אנרגיה

בינוניות. כלבי בישון פריזה יסתגלו היטב לכל רמת פעילות שתעניקו להם. הם יאהבו להשתובב בחוץ, אך יוכלו גם לחיות בשלווה עם טיולים קצרים של 20 דקות ביום.
כלבי הבישון פריזה הם כלבים פעלתניים, אוהבים להשתולל, להשתובב והפעילות הגופנית מאוד חשובה עבורם. מאחר והם מוציאים מספיק אנרגיה לבדם, אין צורך בפעילות ספורטיבית יזומה איתם.

תזונה 

בישון פריזה הוא כלב אנרגטי ופעיל מאוד שזקוק לאוכל איכותי, קל לעיכול ושלא יכביד על התנועה שלו ושיעניק מענה מלא לכל הצרכים התזונתיים שלו. כמו בכל גזע, כמות וסוג המזון משתנה בהתאם לגיל, גודל, מבנה גוף ומשתנים נוספים. הקפידו על שעות ארוחה קבועות, והרגילו אותו לשגרת אכילה נכונה ומסודרת. בנוסף, מכיוון שגזע זה נוטה לרגישות בשיניים, ניתן להעניק חטיפים דנטליים בטעימות גבוהה ויגרמו לזנב לקשקש.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן OPTI BALANCE לכלבים בוגרים מגזע קטן עד 10 ק"ג – מותאם למנשך כלבים קטנים, מכיל הרכב סיבים ייחודי המסייע בשמירה על המעיים ועל בריאות המפרקים.

פרו פלאן DUO DELICE לגזע קטן בוגר עשיר בנתחי עוף עדינים - שילוב של כופתיות פריכות עם נתחי בשר עדינים ורכיבים תזונתיים משובחים לעיכול קל.

פורינה ONE לכלבים פעילים ובוגרים מגזע קטן עשיר בבקר - ומשלב חלבון איכותי עם נוסחת אנטיאוקסידנטים לתמיכה במערכת חיסונית בריאה.

התאמה לילדים

גבוהה. האופי האופטימי והשמחה שמאפיינת את כלבי הבישון פריזה, הופכים אותם לחברים המושלמים עבור ילדים. הם ייהנו ללוות אותם לאורך היום, לשחק איתם בכל משחק וגם לנמנם יחד מול הטלוויזיה בסוף היום. ייתכן שאפילו תצליחו ללמד את הילדים לעזור בהברשת הפרווה שלהם.

שגרת טיפוח

המשמעות של גידול כלב מסוג בישון פריזה היא השקעת זמן רב בטיפוח הפרווה. כיוון שהגזע אינו משיר שיער, חשוב להסיר שיערות מתות בעזרת מברשת. יש להבריש את הפרווה של הבישון פריזה מדי יום, כדי למנוע היווצרות קשרים ובעיות עור. מדי פעם כדאי גם לספר אותו כדי למנוע התארכות יתר של הפרווה, ואם רוצים לשמור על המראה ה"ייצוגי" שלו מומלץ להיעזר בספר מקצועי. יש לבדוק באופן קבוע את השיער באזור העיניים, כדי לוודא שהוא אינו גורם גירוי, ולקצץ שיער עודף בין כריות הרגליים. 

בעיות בריאותיות

כלבים מסוג בישון פריזה אינם סובלים מבעיות בריאותיות רבות, יש להם רגישות בעיניים ופעמים רבות העיניים שלהם דומעות והם זקוקים לטיפול קבוע בבעיה זו, הם גם יכולים לסבול מקטרט. כמו כן, הם יכולים לסבול מרגישות לפרעושים ובעיות עור. גזע כלבים זה זקוק לסירוק פעם ביומיים, יחד עם תספורת קבועה בהתאם לאורך הפרווה, מכיוון שיש להם נטייה לקשרים (רסטות) בפרווה הארוכה.