בסנג'י
Basenji

ארץ מקור
מרכז אפריקה, קונגו
משקל ממוצע
8-12 ק״ג
גובה ממוצע
40-44 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

Dogs Lagos Bush או קונגו טרייר

ההיסטוריה של גזע הבסנג'י

ההנחה היא שכלבי הבסנג'י גודלו כדי לשמש כבני לוויה לפרעונים, במיוחד לאור העובדה שציורי קיר שלהם מופיעים בפירמידות המצריות. במשך הזמן עבר הגזע למרכז אפריקה, שם שימש לצורך התמודדות עם חולדות שהפכו לאיום ממשי על המשק באזור קונגו. למרות שמבין סוגי כלבים רבים בסנג'י נחשב לכלב ותיק, הוא לא היה מוכר לעולם המערבי עד לתקופה הוויקטוריאנית. החוקרים המוקדמים של אפריקה התייחסו אליו בתור "הכלב שאינו נובח" ובשנת 1895 הובאו שני כלבי בסנג'י לאנגליה. ב-1937 הובא הגזע גם לארצות הברית. 

מראה חיצוני

בסנג'י הוא כלב בגודל קטן עד בינוני, בעל פרווה חלקה וזנב שמסתלסל באופן ייחודי. גם צורת הפנים והמצח המקומט ייחודיים לגזע. כלבים אלה ידועים גם בכך שאינם נובחים, אך עדיין משמיעים את כל שאר הקולות הכלביים לצורך יצירת תקשורת או הבעת התלהבות ושמחה.

תכונות אופי של גזע הבסנג'י

מדובר בגזע כלבים ערני ונבון, שמזכיר מאוד חתולים בהתנהגותו. כלב בסנג'י נחשב לנקי במיוחד ונוטה לטפח את עצמו ממש כמו חתול, ולכן הוא נטול ריח כמעט לחלוטין. כלבים אלה גם נהנים מטיפוס על עצים וגדרות, תחביב שאף הוא משותף לחתולים. כלבי בסנג'י מעריצים את בעליהם ומגלים כלפיהם חיבה רבה, אם כי הם נוטים להיות מרוחקים ביחסם לזרים ועשויים להסתכסך עם כלבים אחרים. מאחר שהם ידועים בכך שאינם נובחים, לא ניתן להשתמש בהם ככלבי שמירה. גזע  כלבים זה הוכשר לציד מזיקים, כך שסביר להניח שחיות מחמד קטנות לא יסתדרו עם כלב הבסנג'י.

אילוף והתנהגות של גזע הבסנג'י

כלב בסנג'י נחשב לערני ונבון, אך במקביל גם נמרץ ומלא להט. שילוב תכונות זה הופך אותו לאתגר בכל הנוגע לאילוף. יש לדאוג לסוציאליזציה שלו כבר מגיל צעיר – במיוחד עם כלבים אחרים, שכן בקרב כלבי הגזע קיימת נטייה להילחם. כלבי מגזע זה, אינם מצטיינים בתחרויות ציות, אולם ניתן ללמדם בעדינות כיצד להשתלב במשפחה כחיית מחמד.

רמות אנרגיה

גבוהות. מדובר בכלב נמרץ ביותר שמתאפיין בריצה מהירה. הוא הוכשר לציד בתנאי קרקע קשים ולכן מתאפיין בסיבולת הנדרשת למשימה זו. הבסנג'י זקוק למנה גדושה של פעילות גופנית מדי יום, בנוסף לגירוי מנטאלי רב, אבל בימים חמים הוא ישמח מאוד להתקרר בבית. כל יציאה שלו החוצה מצריכה זהירות, מאחר שאין לו כל מודעות לכביש. מסיבה זו יש להקפיד במיוחד כאשר הפעילות הגופנית מתבצעת בקרבת תנועה.

התאמה לילדים

בינונית. כלבי בסנג'י הם חביבים ואוהבים כלפי בני אדם שהם מכירים, אבל צריך לזכור שמדובר בכלבי ציד. הם עשויים לפעול במהירות כאשר ייתקלו בטרף, ועלולים לגלות פחות זהירות ועדינות כלפי ילדים קטנים שיעמדו בדרכם בשעת מרדף.

שגרת טיפוח

בעלי כלבים חובבי התפלשויות בבוץ ריחני, כמו למשל הביגל, ישתאו למראה שגרת הניקיון המוקפד של הבסנג'י.  כלב זה מבצע בעצמו את רוב פעילות הטיפוח והתחזוקה שלו, וניתן לעזור לו מפעם לפעם על ידי סירוק הפרווה בעזרת כפפה. מומלץ גם לבדוק את האוזניים והציפורניים שלו, אבל מלבד זאת הוא מסתדר בעצמו בצורה יוצאת מן הכלל.