סטר אנגלי
English Setter

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
27 ק"ג
גובה ממוצע
65 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

סטר

ההיסטוריה של גזע הסטר האנגלי (כלב ציד אנגלי)

שורשי גזע הסטר האנגלי במאה ה-16, אז הוא נודע ככלב ציד שמסייע לציידי ציפורים, אבל ישנן גרסאות שונות לגבי ההיסטוריה שלו. האפשרות הראשונה היא שהגזע הוא צאצא של סוגים מסוימים של ספניאל ספרדי; ותיאוריה נוספת מניחה שהוא נוצר באמצעות הכלאה בין הווטר ספניאל הקדום, הפוינטר הספרדי הקדום וסוגים מוקדמים של ספרינגר ספניאל.

התערוכה הראשונה שבה נכללו כלבי סטר אנגלי התקיימה בשנת 1859 בניוקאסל, וממועד זה ואילך החלה הפופולאריות של הגזע לגדול. אדוארד לברק נחשב למייסד שושלת הסטר האנגלי המודרנית. באזור שנת 1920 הוא רכש שני כלבי סטר, והצליח לגדל צאצאים בשושלת שנשמרה במשך כ-35 שנים. הסטר האנגלי נתפס ככלב ציד אנגלי איכותי יותר מהסטר האירי, עמו הוא חולק אילן יוחסין.

מראה חיצוני

גזע כלבים מרשים ואלגנטי זה מתאפיין במבנה סימטרי ומוצק של צייד אתלטי. פרוותם הארוכה של הסטרים האנגליים משיית ופלומתית מאוד. 

תכונות אופי של גזע הסטר האנגלי

כלבי הסטר האנגלי ידידותיים ובעלי מזג נוח, ונקשרים מאוד לבני משפחותיהם. מדובר בכלבים ערניים וחברותיים, שמתריעים על בואם של זרים ומיד לאחר מכן מקדמים אותם בברכה כאילו היו חברים ותיקים. הם סבלניים ונאמנים, טובים עם ילדים וחלקם ישמחו גם לבלות בחברת כלבים אחרים או חיות מחמד נוספות שגדלות בבית. 

אילוף והתנהגות של גזע הסטר האנגלי

הסטר האנגלי הוא גזע של כלבים קלים לאילוף, אבל הוא עשוי להיות בעלי רצון משלו וחשוב לקחת את זה בחשבון. מומלץ להתחיל לאלף אותו כבר בגיל צעיר, כדי להקל עליו להתרגל לפקודות ולציית להן. האילוף חייב להיות חיובי באופיו, מאחר שמדובר בכלבים רגישים ועדינים מאוד.

רמות אנרגיה

גבוהות. מדובר בכלב ציד אנגלי, כלומר בצייד בעל צורך לרוץ ולהתרוצץ בחוץ מדי יום, כך שהבית המושלם עבורו יכלול חצר מגודרת. גידול סטר אנגלי בדירה מחייב להעניק לו טיולים ארוכים מספר פעמים ביום, על מנת שיפרוק אנרגיות ויוכל לבלות את יתר הזמן ברוגע. כאשר הם רגועים ומסופקים כלבי הסטר הם בעלי חיים נפלאים ומשפחתיים, אך שעמום עלול לגרום להם להיקלע לצרות.

התאמה לילדים

גבוהה. גם סטר אנגלי שאינו מסתדר עם בעלי חיים אחרים, יצליח בדרך כלל למצוא שפה משותפת עם הילדים בבית. הם יוכלו להתיש זה את זה במשחקים ובריצה, ואם יתאפשר לכלב גם להחזיר כדור – לא יהיה מאושר ממנו.

שגרת טיפוח

כלבי הסטר האנגלי זקוקים לכמות רבה של הברשה וגם לתספורת, כדי לשמור על מראה הפרווה ובריאותה. חשוב לקצץ באופן קבוע את השיער שבין כריות הרגליים ומתחת לאוזניים שלהם.