אירדייל טרייר
Airedale Terrier

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
22 ק"ג
גובה ממוצע
58-61 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

אירדייל, מלך הטריירים

ההיסטוריה של גזע האירדייל טרייר   

האירדייל טרייר הוא צאצא של הטרייר השחור-חום, גזע נכחד שכיום כבר לא ניתן להכיר. הוא פותח במאה ה-19 בחבל יורקשייר, כאשר ציידי לוטרה מקומיים היו מעוניינים בכלב אמיץ ומוכשר במיוחד – טרייר שיהיה גדול מספיק כדי להתמודד גם עם מזיקים וגם עם "מטרידים" אנושיים. טריירים גדולים ששימשו ככלבי עבודה הוכלאו עם כלבי לוטרות, במטרה לפתח כלבי שמירה שיתמודדו גם עם לוטרות ומזיקים אחרים.

הכלאות מאוחרות יותר עם הטרייר האירי וייתכן שגם עם הטרייר הוולשי הובילו למראה והגודל הסופי של האירדייל, כפי שאנו מכירים אותו כיום. מלבד הייעודים שהוזכרו, האירדייל הוכשר גם להיות כלב ציד והוא יעיל במיוחד כצייד של ברווזים בזכות זריזותו ויכולת השחייה המרשימה שלו. את הכינוי "מלך הטריירים" הרוויח האירדייל טרייר ביושר, אחרי ששימש לאורך השנים גם ככלב שמירה וכלב שיטור, שהשתלב אפילו בעבודה עם אנשי צבא.  

מראה חיצוני

האירדייל טרייר הוא כלב שרירי, בעל פרווה צפופה שצמודה לגוף. חלקה החיצוני של הפרווה נוקשה, דק וקשיח, בעוד ששכבת הפרווה התחתונה קצר ורך יותר. 

תכונות אופי של גזע האירדייל טרייר

האירדייל טרייר הוא כלב ידידותי ופעיל, שמסתגל למצבים חדשים בקלות ומתאפיין בכל תכונותיהם הדומיננטיות של טריירים. ממש כמו הקיירן טרייר הקטן או הטרייר הסקוטי הזריז, כלבים מגזע זה, אינם תוקפניים כלפי כלבים אחרים אבל יודעים לעמוד על שלהם כשהדבר נחוץ. כשמדובר בבני אדם לעומת זאת, כלבי אירדייל טרייר מתרככים ואוהבים לרצות ולציית. ברגע שהם הופכים לחלק מהמשפחה הם מגוננים מאוד על בני הבית ועל מקום המגורים, ולכן מתאימים גם ככלבי שמירה.

אילוף והתנהגות של גזע האירדייל טרייר

כלבי האירדייל חכמים מאוד וניתנים לאילוף. בנוסף לפעילויות הרגילות שמתאימות לטריירים, ניתן לאמנם גם ככלבי ציד.

רמות אנרגיה

בינוניות. האירדייל הוא כלב פעיל שזקוק לכמות סבירה של פעילות מדי יום, כשהעדיפות היא להקדיש זמן למשחקים שהם לא בהכרח פיזיים אלא כאלה שמאפשרים לו להשתמש בתבונתו. מדובר בשחיין מהיר וזריז שנהנה בדרך כלל מפעילות במים, למרות שתמיד חשוב להקפיד שלא יסכן את עצמו. גורים מגזע זה עלולים לסבול מדיספלסיה של מפרק הירך, מחלה תורשתית שעשויה להוביל בהמשך לדלקת פרקים ניוונית, לכן יש להגביל את פעילות הכלב עד גיל שנה.

התאמה לילדים

גבוהה. כלבים מגזע אירדייל טרייר הם כלבי משפחה מצוינים, שטובים במיוחד עם ילדים ושמחים תמיד להשתתף במשחקיהם. מדובר בחברים נאמנים ואכפתיים במיוחד, שיאהבו לארח לילדיכם חברה בשעת טיול רגלי או במהלך נסיעה ברכב. 

שגרת טיפוח

כדי לעזור לאירדייל טרייר לשמור על המראה המרשים של פרוותו, יש להבריש ולסרק אותו מדי יום. הטיפוח הזה חשוב לא רק מבחינה אסתטית, אלא גם כדי להפחית הופעה של גירויים בעור. פרוותו של האירדייל טרייר נושרת פעמיים בשנה, ובתקופות אלה מומלץ לספר אותו בעזרת איש מקצוע.