רועה אוסטרלי
Australian Shepherd Dog

ארץ מקור
ארצות הברית
משקל ממוצע
28 ק"ג
גובה ממוצע
50 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

אוסי

רקע כללי – הרועה האוסטרלי

הרועה האוסטרלי נחשב לאחד הכלבים החכמים ביותר. הוא כלב חברותי ונאמן, פעיל מאוד וממוקד. מבנה גופו בינוני וגווני פרוותו נעים בדרך כלל בין חום אדמדם , אפור ושחור, בתבניות שונות. הרועה האוסטרלי אהוב מאוד בישראל, הוא בעל אופי נעים, אוהב להשתובב ולשחק, אך זקוק לגירויים מנטליים ופיזיים באופן יומיומי, שיאפשרו לו לפרוק אנרגיות ולמנוע בעיות התנהגותיות שנובעות משיעמום וחוסר פעילות גופנית. הרועה האוסטרלי יתאים מאוד למשפחות עם ילדים גדולים או יחידים פעילים, שיוכלו להעניק לו את הגירויים להם הוא זקוק. 

ההיסטוריה של גזע הרועה האוסטרלי

אחת מהעובדות המפתיעות ביותר שניתן לגלות על גזע הרועה האוסטרלי היא שלמרות החד משמעיות שעולה משמו – כלב הרועים האוסטרלי כלל אינו אוסטרלי! הגזע פותח למעשה בארצות הברית ואבותיו הגיעו מהאזור הבאסקי של הפירנאים, משם הגיע גם כלב ההרים הפירנאי. ההנחה היא, שהרועים הבאסקים הביאו עמם כלבים קטנים שיועדו לעבודה בארצות הברית, ורק הכבשים עצמן יובאו מאוסטרליה. לפי תיאוריה אחרת, הכלבים הגיעו תחילה לאוסטרליה ולאחר מכן לארצות הברית. לפני שניתן לו השם הנוכחי, הגזע נקרא במספר שמות אחרים בהם רועה ספרדי, כלב קצוץ זנב, בלו, הילר ורועה קליפורני. בשנת 1991 הרועה האוסטרלי קיבל הכרה רשמית מהתאחדות הכלבים האמריקאית.

מראה חיצוני

כלבי רועה אוסטרלי הם חזקים ושריריים. פרוותם מתהדרת בכתמים בגוונים שונים, ולעתים משווים אותם לבורדר קולי. אחד מסימני ההיכר שלהם הוא צבע העיניים הבהיר, כאשר אצל חלק מהכלבים כל אחת מהעיניים היא בעלת צבע שונה. הליכתם מתאפיינת בקלות תנועה ובסיבולת שהן תנאי סף הכרחי עבור כלבי רועים.

תכונות אופי של גזע הרועה האוסטרלי

מומלץ להרגיל את כלבי הרועה האוסטרלי לילדים, כלבים אחרים וחיות מחמד נוספות כבר מגיל צעיר, מאחר שהם יכולים להיות ביישנים מעט ביחסם לזרים. ההיכרות המוקדמת יכולה להועיל להתנהלות חלקה של קשרים עתידיים וליחס קרוב יותר עם הסובבים את הכלב ביומיום. חשוב להוציאם לטיולים כשהם קשורים ברצועה, משום שהם עלולים להרגיש שעליהם להוביל תוך כדי תנועה, התנהגות שמאפיינת כלבי רועים – והדבר עלול לגרום להם לנהוג באופן מסוכן. כלבי הרועה אוסטרלי נקשרים לאיש אחד או למשפחה אחת, ולכן הם מוצלחים מאוד בתור כלבי שמירה. הם קולניים מאוד ומשמיעים שילוב ייחודי של נביחה ויללה, שעוזר להבדיל אותם מכלבים אחרים. מדובר בגזע שפחות מומלץ לבעלים חסרי ניסיון עם כלבים.

 

אילוף והתנהגות של גזע הרועה האוסטרלי

כלב הרועים האוסטרלי להוט ללמוד ולהשביע את רצון בעליו. מסיבה זו זהו גזע כלבים קל לאילוף, למרות שהכלבים עלולים להיות דומיננטיים למדי. מדובר בגזע כלבים שחייב לעבור אילוף, משום שהכלבים צריכים עניין שיעסיק אותם ביומיום. הם גודלו כדי לעבוד, וללא מטרה מסוג זה הם הופכים משועממים ועלולים לפתח התנהגות הרסנית.

כמה מהיכולות המדהימות של הרועה האוסטרלי:

רמות אנרגיה

גבוהות. טיולים ארוכים חייבים להיות חלק משגרת היומיום במשפחות עם רועה אוסטרלי, אך הם לא מספיקים. ריצה למרחקים ארוכים וריצה חופשית נדרשות אף הן כדי להבטיח את טובת הכלב. אלה כלבים שיצליחו במבחני ציות, מסלולי מכשולים, תפיסת כדור ורעיית עדרים – ויגרמו גאווה לעצמם ולמאלפים שלהם.

תזונה

הרועה האוסטרלי כלב פעיל שצורך הרבה אנרגיה, לכן חשוב להעניק לו אוכל איכותי ועשיר, עתיר בחלבונים, מינרלים וויטמינים, שיהיה קל לעיכול ולא יכביד על התנועה שלו, שמותאם לגילו, גודלו וצרכיו הרפואיים. הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך, כך תעזרו לכלב לפתח תיאבון בריא ולאכול רק כשהוא באמת רעב, את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן OPTI POWER - העונה לצורכי אנרגיה גבוהים ומסייע בשמירה על מסה ומצב גוף תקין – מהשרירים ועד השיניים.

פרו פלאן OPTI BALANCE - המכיל הרכב סיבים ייחודי ומסייע בשמירה על המעיים. המזון מותאם לכלבים בוגרים מגזע גדול, במשקל העולה על 25 ק"ג ושומר עליהם במצב גופני אופטימלי.

התאמה לילדים

בינונית. אינסטינקט הנהגת העדר חזק מאוד בקרב כלבי הגזע הרועה האוסטרלי. כדי שיוכלו להתנהל כהלכה עם הילדים בבית, חשוב ללמדם שלא כל הילדים אוהבים שמפקחים עליהם. חלק מהילדים יראו זאת כמשחק, אולם אחרים יתנגדו והדבר עלול להוביל לנשיכות או להתנהגות בעייתית אחרת מצד הכלב.

שגרת טיפוח

כלבי הרועים האוסטרליים משירים שיער ומומלץ לסרקם במסרק גס וכפול שיניים במהלך עונת ההשרה. לא מומלץ לחפוף את הפרווה לעיתים קרובות, ויש לייבש אותה היטב לאחר המקלחת. חשוב מאוד לא לגלח את הפרווה או לספר אותה לאורך קצר מידי, כדי למנוע חשיפה מסוכנת של עורו לשמש. את שיניו של הרועה האוסטרלי יש לצחצח באופן יומיומי ואחת לחודש מומלץ לגזוז את ציפורניו ולנקות את אוזניו.

בעיות רפואיות

הרועה האוסטרלי עלול לסבול מבעיות מפרקים, מספר מחלות עיניים תורשתיות ואפילפסיה. בנוסף לרועה האוסטרלי עלולה להיות רגישות לחומרים ממשפחת האברמקטינים. כמו כל הכלבים גם לרועה האוסטרלי נטייה לסבול ממחלות שיניים וחניכיים, כדי למנוע התפתחות של מחלה או החמרה של מחלה קיימת יש לנהל שגרת טיפוח קבועה ויומיומית. שמירה על בריאותו של רועה האוסטרלי תכלול פעילות גופנית יומיומית, שגרת טיפוח טובה וכמובן תזונה נכונה.