קולי מזוקן
Bearded Collie

ארץ מקור
סקוטלנד
משקל ממוצע
18–28 ק"ג
גובה ממוצע
53– 56 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

בירדי

ההיסטוריה של גזע הקולי המזוקן (בירדד קולי)

הקולי המזוקן או בשמו הפופולארי בירדד קולי, פותח בסקוטלנד על בסיס כלבי הרועים המקומיים, בדגש על כלב הצאן האנגלי הוותיק. ההנחה היא שגזע הקולי המזוקן כלל במקור שני סוגי כלבים. האחד היה קטן יותר ובעל עצמות קלות יותר, ושימש לאיסוף הצאן באזורים ההרריים. פעילותו הייתה משולבת בפעילות הרועה: שניהם פסעו מאחורי הצאן, והכלב נהג לרוץ קדימה ואחורה כשהוא נובח לאורך הדרך כדי לאתר את הצאן שמסתתר או שאבד. הכלב הגדול יותר היה בעל עצמות כבדות יותר ופרווה שחורה ועבה. סוג כלב זה שימש להולכת בעלי חיים באזורי השפלה. הבירדד קולי המודרני הוא ככל הנראה שילוב של שתי הגרסאות הללו.

ההיסטוריה של הקולי המזוקן אינה ודאית, אך קיימות עדויות לפעילותו של גזע כלבים זה כבר מהמאה ה-18. בספר 'כלבי סקוטלנד' שנכתב ב-1891, הוא מתואר כבעל "פרווה הדומה למדי לשטיחון שעל מפתן הדלת".  הגזע זכה להכרת מועדון הכלבנות האמריקני בשנת 1976.

מראה חיצוני

כלבי בירדד קולי הם בעלי חיים רזים ופעילים, שמתאפיינים במבנה חזק ויכולים לחצות מרחקים ללא מאמץ. הפרווה החיצונית שלהם נוקשה ומדובללת, ואילו שכבת השיער התחתונה צמודה לגוף, רכה ופרוותית. הפרווה שלהם צומחת מהלחיים, השפתיים התחתונות והאזור שמתחת לסנטר אל אזור לחזה, וכך יוצרת את הזקן האופייני לכלבי הגזע.

תכונות אופי של גזע הקולי המזוקן

כלבי הגזע בירדד קולי להוטים ללמוד ואוהבים להיות בקרבת בני אדם. מדובר בכלבים עדינים ששמחים להיכלל בכל היבט של חיי המשפחה. הם נוטים להסתדר עם כלבים אחרים ועם חיות מחמד נוספות. זרים מתקבלים על ידם בהתלהבות ובנביחות קולניות, שהם חלק מקבלת פנים חמה ולא מהתנהגות תוקפנית. לא מומלץ להשאיר כלבים מסוג זה לבד למשך זמן ממושך, מאחר שהם נוטים להשתעמם בקלות ועלולים לנבוח ללא הפסקה או להיקלע לצרות. 

אילוף והתנהגות של גזע הקולי המזוקן

כלבי קולי מזוקן הם נבונים ובעלי אופי עצמאי, כך שהאילוף הנכון עבורם יתבסס על ההבנה שכדאי להם לעשות את מה שמורים להם. הם אינם יכולים להתמודד עם גערות והתייחסות נוקשה, והגישה המתאימה צריכה להיות עדינה אך תקיפה.

רמות אנרגיה

גבוהות. מדובר בגזע פעיל מאוד, אשר זקוק לפעילות מאומצת. הבירדד קולי אינם מתאימים לאנשים שמעדיפים לצאת לטיולים יומיים קצרים ורגועים. כלבי הקולי המזוקנים אוהבים מאוד משחקי כדור ופריזבי, ומצליחים במסלולי מכשולים ובמבחני ציות.

התאמה לילדים

בינונית. אינסטינקט רעיית הצאן הגלום בכלב הבירדד קולי עשוי לבוא לידי ביטוי בחיי המשפחה. הכלב יכול להניח שגם ילדים מסוגלים לשמש כעדר מוצלח, ולעשות כל שביכולתם כדי לפקד עליהם ולקבץ אותם בחדר אחד. בחלק מהמקרים, הם ינסו לעשות זאת גם עם מבוגרים. בנוסף, אם יש ילדים קטנים בבית מומלץ לנהוג בזהירות, שכן גזע כלבים זה עלול לשחק בהתלהבות רבה מדי ובאופן פראי ומסוכן.

שגרת טיפוח

במקרה של קולי מזוקן, טיפוח הוא פעולה מורכבת. מומלץ להקפיד על סירוק יסודי לפחות פעם בשבוע, במהלכו חשוב להרים את הפרווה ולהגיע עד לעור. אין טעם בסירוק הפרווה העליונה בלבד, מכיוון שקשרים איומים עלולים להיווצר אם כל שכבה לא תסורק ביסודיות. 

כלבי הבירדד קולי משירים שיער, אולם סירוק קבוע יכול להפחית מהשפעות ההשרה ברחבי הבית. בתקופה בה צומחת פרוות הגורים – בגיל שבין 9 ל-18 חודשים – יש לבצע את הסירוק פעמיים-שלוש בשבוע כדי למנוע היווצרות קשרים. יש לקצץ בקביעות את השיער הצומח בין כריות הרגליים שלהם, וייתכן שיהיה צורך גם בקיצוץ ציפורני הרגליים. חשוב גם לנקות את אוזניהם על בסיס קבוע.