רועה בלגי (גרוננדל)
Belgian Shepherd

ארץ מקור
בלגיה
משקל ממוצע
28 ק"ג
גובה ממוצע
56–65 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

Chien de Berger Belge , כלב צאן בלגי

ההיסטוריה של גזע הרועה הבלגי

כלב הרועים הבלגי הוא הגזע היחיד בעולם שקיים ב-4 סוגים או תתי גזעים: הגרוננדל השחור ארוך השיער; הטרוורן בעל הפרווה הארוכה שיכולה להיות חומה, אדמדמה או אפרפרה; המלינואה בעל הפרווה הקצרה שצבעה דומה לזה של הטרוורן; והלקנוואה הנדיר יותר, שלו פרווה זיפית חומה-אדמדמה. גזעים אלה, שמקורם בבלגיה, קרויים על שם האזורים במדינה מהם הגיעו – גרוננדל, טרוורן, מלין ולאקן. כלבי הרועים הבלגיים החרוצים מוכרים מאז ימי הביניים. בשנות ה-90 של המאה ה-19 תיעד מרצה בבית הספר הבלגי למדעים הווטרינריים מספר קווי דמיון בין סוגי כלבים אלה, שהם בעלי אופי דומה וההבדל העיקרי ביניהם הוא בפרווה. עם זאת, בהמשך המיץ אותו מרצה על גידולם כגזעים נפרדים. בעבר התקיימו שמונה סוגי כלבי רועה בלגי, וכיום כאמור נותרו ארבעה מהם. 

מראה חיצוני

רועה בלגי מסוג גרוננדל הוא כלב בגודל בינוני בעל פרווה ארוכה בצבע שחור. למרות שלעתים נוטים להתבלבל בינו לבין הרועה הגרמני ארוך השיער, הפרופיל של כלב זה מרובע יותר בצורתו. מבנה עצמותיו קליל יותר ותנועתו מהירה ונראית נטולת מאמץ.

תכונות אופי של גזע הרועה הבלגי

הגרוננדל (הרועה הבלגי) הוא בן משפחה נאמן שזקוק לתשומת לב רבה, משום שהוא נוטה להשתעמם ועלול להפוך להרסני. כלבי הגזע הרועה הבלגי שופעי חיבה ומסורים לחלוטין לבני משפחותיהם. הם צריכים להיות מעורבים בכל רגע ביום, החל מהכביסות ועד למשחקים בחצר. כלבי גרוננדל יגנו בשמחה על ביתם ועל משפחתם, אך לא מומלץ לעודד את אינסטינקט השמירה שלהם בצעירותם משום שהם עלולים להתבלבל ולצאת להגנה גם במצבים שאינם מצריכים זאת. אינסטינקט השמירה הטבעי שלהם יתעורר באופן טבעי בשעת הצורך.

אילוף והתנהגות של גזע הרועה הבלגי

הרועה הבלגי מסוג הגרוננדל הוא כלב חכם אשר לומד במהירות. הדרך המומלצת לאילופו של כלב זה היא באמצעות נקיטה בגישה עדינה אך עקבית. כדי להקל על האילוף ולהימנע מבעיות התנהגות, יש להרגיל את הכלבים בחברה מגיל צעיר מאוד. מדובר בגזע שפחות מתאים למי שאינם יכולים לקחת על עצמם את המחויבות של אילוף וחינוך.

רמות אנרגיה

גבוהות. רועה בלגי  זקוק לפעילות רבה ולגירוי מנטאלי, מה שהופך אותם למצטייני מסלולי מכשולים. הצורך שלהם בפעילות מחוץ לבית הוא גבוה מאוד, והם יתקשו להישאר בדירת מגורים לבד במהלך יום שלם.

התאמה לילדים

גבוהה. הרועה הבלגי הוא בעל יצר הגנה גבוה, שישמח להגן מכל משמר גם על הילדים. להבדיל מכלבים שעלולים לשחק בצורה מסוכנת, המסירות הגבוהה של הכלבים הללו מובילה אותם להפגין עדינות ולשחק בצורה נוחה ונעימה שמתאימה גם לילדים צעירים. בנוסף, בניגוד לכלבים שמביעים התרגשות באמצעות נביחות, רוב כלבי הגזע מצליחים לנהוג בשקט ולהימנע מנביחות שעלולות להרתיע או לאיים על חלק מהילדים.

שגרת טיפוח

הגרוננדל (הרועה הבלגי) הוא כלב ארוך שיער בעל פרווה חיצונית ארוכה, ישרה ושופעת ושכבת שיער תחתונה צפופה במיוחד. השילוב הזה מחייב הקפדה יתרה על שגרת הטיפוח שלו, שכוללת סירוק באופן קבוע.