גריפון בריסלי
Brussels Griffon

ארץ מקור
בריסל
משקל ממוצע
2 ק"ג
גובה ממוצע
19 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

Griffon Bruxellois

ההיסטוריה של גזע הגריפון בריסלי

גריפון בריסלי הוא גזע כלב בלגי אשר נוצר במאה ה-19, בעקבות הכלאה של אפנפינצ'ר, פאג וכלבי אורוות בלגים. הוא נועד לסייע לנהגי כרכרות, שנזקקו באותה תקופה לכלב קטן וחכם שישמור על הכרכרה שלהם ויחסל מזיקים באורוות. שילוב עמידותם של כלבי הרחוב יחד עם חוכמתם של כלבי האפנפינצ'ר הוכיחה את עצמה כיעילה למטרה הזו. בשלב מאוחר יותר שולבו בתהליך הגידול גם כלבי ספניאל אנגלים זעירים, והם שהעניקו לגריפון תווי פנים אנושיים כמעט. סביר להניח שגם היורקשייר טרייר שולב בתמהיל. בסופה של המאה ה-19 החלו לייצא את גזע הגריפון בריסלי לבריטניה ולאחר מכן לארצות הברית.

מראה חיצוני

ישנם שני סוגים של גזע זה – הראשון הוא גריפון בריסלי בעל הפרווה הגסה והזיפית, והשני הוא הברבסון הזעיר בעל הפרווה החלקה. גריפון בריסלי ידוע בעיקר בתווי פנים הדומים לאלה של הפאג: האף שלו קצר למדי וסולד, העיניים גדולות ובולטות והלסת קצרה. תווים אלה גרמו לחלק מהאנשים להשוות את פני כלב הגריפון בריסלי לפני קוף. 

תכונות אופי של גזע הגריפון הבריסלי

כלבי הגריפון בריסלי יכולים להיות עיקשים, אולם הם חכמים ואולפו להצליח בענפי ספורט כלבי. הם אוהבים מאוד לשהות בחברת בעליהם, ועלולים להיות הרסניים כאשר הם נשארים לבד לפרקי זמן ארוכים. מומלץ להרגיל את כלבי הגזע לחברה מגיל צעיר, שכן הם עלולים להיות ביישנים בחברת זרים. 

אילוף והתנהגות של גזע הגריפון הבריסלי

גריפון בריסלי הינו גזע חכם ואוהב חיים, אשר ניתן לאילוף אך ורק בדרך של חיזוקים חיוביים. כיוון שמדובר בחיה רגישה מאוד, גערות עלולות לפגוע בו ולהפוך אותו לחשדן לצמיתות. חשוב מאוד להרגיל את כלבי הגזע לטיפוח, משום שהם עלולים להגיב בחרדה כאשר אוחזים בהם לצורך גזיזת ציפורניים ופעולות שגרתיות אחרות.

רמות אנרגיה

בינוניות. כלב הגריפון הבריסלי הוא כלב פעיל שבעורקיו זורם דם טריירי, כך שהוא אוהב לרוץ אך יכול גם להסתגל היטב לחיים בדירה.

התאמה לילדים

נמוכה. הגריפון הבלגי הוא כלב עדין שחושש מזרים, לכן לא מומלץ לגדל אותו בבית עם ילדים קטנים. אופן המשחק הלא צפוי שלהם עלול שלא להיות מובן כהלכה על ידו, ולגרום לכלב להיות חרד ובלתי צפוי בסביבת צעירים.

שגרת טיפוח

פרוות כלב הגריפון בריסלי יכולה להיות זיפית וגסה או חלקה וקצרה. הפרווה הגסה ארוכה מעט יותר באזור הלחיים, הסנטר, האף והעיניים, ומצריכה טיפול יסודי. יש לספר אותה שלוש פעמים בשנה, למעט שיער הפנים שאותו יש לקצץ במספריים. הכלבים בעלי הפרווה החלקה משירים שיער רב, ויש להשתמש בכפפת הברשה לעתים תכופות כדי להסיר שיערות מתות. בשני סוגי הפרווה נדרש ניקוי קבוע של קפלי הפנים, כדי למנוע מהכלב להדיף ריח רע.