בולדוג
Bulldog

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
24 ק"ג
גובה ממוצע
34 ס"מ
רמת אנרגיה
נמוכה

שמות נוספים

בולדוג אנגלי

ההיסטוריה של גזע הבולדוג

מקורו של הבולדוג (המכונה גם בולדוג אנגלי) בגזע העתיק בולנבייזר (Bullenbeisser), כלב דמוי מסטיף ששימש לשמירה ולתקיפה של חיות פרא ביוון, מצרים ורומא. הבולנבייזר התאפיין בממדים עצומים שהוקטנו, ובמהלך תקופת שלטונו של המלך ג'ון במאה ה-13, החל את הקריירה שלו בקרבות שוורים. כדי למלא את התפקיד הכלב גודל להיות עיקש וחסין לכאב, כך שמרגע שלסתותיו ננעלו הוא לא שחרר. למרבה המזל, התפקיד הזה הוצא אל מחוץ בבריטניה בשנת 1835. מאותו רגע בעלי הבולדוגים החלו בגידול סלקטיבי, לצורך סינון המרכיבים התוקפניים של הגזע ויצירת חיית מחמד נוחה אך נחושה.

מראה חיצוני

לבולדוגים האנגליים מראה שמשלב בין עוצמה לבין מגושמות. הגוף שלהם קצר ומוצק, אבל ההילוך משעשע ומתגלגל. הגולגולת מסיבית אבל העור מידלדל – בייחוד באזור הראש והכתפיים. ההליכה האיטית של רבים מהם רק מעידה על שלווה, וכשהדבר הנחוץ הם לא יחששו לרוץ בחופשיות ובמרץ. 

תכונות אופי של גזע הבולדוג

למרות שממבט הראשון בולדוג עלול להיראות מאיימים מעט, רבים טוענים כי אין גזע בעל אופי מוצלח יותר. הבולדוג האנגלי הוא כלב משפחה שאוהב ילדים ויכול גם להסתדר עם חיות מחמד אחרות, אם הוא נחשף אליהן מגיל צעיר. מדובר בכלב ידידותי מעט מכדי שיהיה כלב שמירה מוצלח, אבל הדבר לא מונע ממנו לצאת להגנת בני משפחתו בשעת צרה. 

אילוף והתנהגות של גזע הבולדוג

למרות שכלבי הגזע עקשנים ואינם נוחים במיוחד לאילוף, מדובר בכלב נבון, מסור ובעל אופי משעשע. לצורך אילוף הבולדוג יש להשתמש בעקביות ונחישות, אולם חשוב להיזהר משום שהכלב רגיש מאוד לקול. הוא לא יתייחס בהבנה יתרה לצעקות, וסביר להניח שיחליט לסיים את השיעור באופן חד צדדי ולהתכרבל על הספה תוך התעלמות מכוונת מבעליו.

רמות אנרגיה

נמוכות. בדומה לקרוב משפחתו הבולדוג הצרפתי, גם הבולדוג אינו מתיימר להיות כלב פעיל וספורטיבי. בולדוגים יסתפקו בשני טיולים יומיים קצרים יחסית, בקצב הליכה קבוע ואיטי. אסור לאפשר להם לבצע פעילות גופנית בשעות החמות של היום.

התאמה לילדים

בינונית. בולדוגים אנגליים הם כלבים חביבים ומגוננים, שישמחו להפגין אהבה ואחריות כלפי ילדים צעירים. עם זאת, מכיוון שמדובר בכלב לא אנרגטי הוא יתקשה לעמוד בקצב שלהם, והם מצדם לא תמיד יבינו מתי עליו לצאת להפסקה על מנת לנוח. בנוסף, הרגישות של הבולדוגים לקולות רמים עלולה להקשות עליהם להימצא בסביבתם של ילדים נרגשים ופעילים.

שגרת טיפוח

פרוות בולדוג צריכה להיות מוברשת בכפפת גומי כדי להסיר שיערות מתות, וייתכן שיהיה גם צורך לנקות את הקפלים בקרם מיוחד. אם לכלב זנב מפותל ושקוע, יש להקפיד שבסיס הזנב יישאר יבש, כיוון שלחות עלולה לגרום לזיהומים. בנוסף יש להקפיד גם על ניקוי סימני הדמעות.