קאירן טרייר
Cairn Terrie

ארץ מקור
סקוטלנד
משקל ממוצע
6.5 ק"ג
גובה ממוצע
29 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

ההיסטוריה של גזע הקאירן טרייר

כלבי הקאירן טרייר הם ילידי האיים המערביים של סקוטלנד, בדגש על האי סקיי, ומוכרים מאז המאה ה-16. הגזע נקרא על שם הסלעים ששימשו לסימון גבולות או קברים והפכו למקום מסתור מועדף על שועלים וחיות אחרות. תפקידו של הטרייר הקטן והאמיץ היה להניס אותם משם, והוא מילא אותו באדיקות וביעילות. הקאירן נחשב לאחד מארבעת גזעי הטריירים שהחלו להתבלט בהדרגה לאורך השנים. יחד איתו נמצאים גם הווסט היילנד, הסקיי והווייט סקוטיש. תחילה כונו כלבי הקאירן "סקיי טריירים קצרי שיער", אולם חובבי הסקיי דרשו הבחנה נוספת בין הגזעים וכך נולד שמם החדש. 

מראה חיצוני

הקאירן טרייר הוא כלב בעל הבעה שועלית, רגליים קצרות, פרווה נוקשה ואוזניים קטנות ומחודדות. למרות שהוא לא נמנה על הכלבים בעלי מבנה הגוף הכבד, הוא שרירי ובעל יכולות ספורטיביות מרשימות. פרוותו הכפולה עמידה בפני פגעי מזג האוויר. השכבה החיצונית שלה נוקשה וצפופה ואילו השכבה התחתונה קצרה, רכה וצמודה לגוף.

תכונות אופי של גזע הקאירן טרייר

מדובר בגזע כלבים עליז, ערני, מוחצן ומלא חיים, ששמח לקחת חלק בכל משחק. הוא נוטה להסתדר עם כלבים אחרים, למרות שלעתים עומד על שלו. עם זאת, יש ללמדו לקבל חתולים וחיות מחמד אחרות כבר מגיל צעיר, שכן בגיל מבוגר יותר הוא נוהג לרדוף אחריהם.

אילוף והתנהגות של גזע הקאירן טרייר

הקאירן הוא כלב חכם, אבל עשוי להיות עצמאי ולגלות עקשנות. אילוף מוצלח של כלבי קאירן צריך להתבצע בעקביות ובנחישות.

רמות אנרגיה

גבוהות. זהו גזע כלבים מלא אנרגיה ולכן יש לאפשר לו לרוץ ולשחק. עם זאת, כיוון שאינסטינקט הציד שלו חזק כל כך, הוא עלול לברוח אם יושאר ללא פיקוח. האופי הטריירי של כלבים אלה גורם להם לחפור בהנאה וללא הפסקה – בין אם מדובר במגרש חול ובין אם בערוגת הפרחים האהובה עליכם...

התאמה לילדים

גבוהה. להבדיל מכלבים שזקוקים לרוגע ולשלווה, הקאירן טרייר מתעורר מדי בוקר בחיפוש אחר הרפתקה חדשה. ילדים הם השותפים המושלמים לשעשוע שנחוץ לו, והוא ישמח לרוץ ולהשתובב איתם בכל רגע. 

שגרת טיפוח

יש להבריש ולסרק את הכלב פעם בשבוע. בעונת השרת השיער, יש להסיר את השערות המתות של הקאירן טרייר באופן ידני.