צ'יוואווה
Chihuahua Smooth Coat

ארץ מקור
מקסיקו
משקל ממוצע
2 ק"ג
גובה ממוצע
18 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

ההיסטוריה של גזע הצ'יוואווה

שורשיו של גזע כלבים זה נעוצים ככל הנראה בתרבות המאיה של המאה ה-5. בפירמידות שבחצי האי יוקטאן מופיעים תגליפים של כלבים קטנים דמויי צ'יוואווה, וידוע על כלב קטן בשם טצ'יצ'י שהיווה חלק חשוב מהתרבות האצטקית. כלבי הטצ'יצ'י נחשבו לחיות המחמד של העשירים, והאמונה הדתית של התרבויות האינדיאניות העתיקות העניקה להם תפקיד מרכזי במסלול שעוברים המתים בדרך אל העולם הבא. ההנחה היא שכלבי הצ'יוואווה הם תוצר של הכלאה בין הטצ'יצ'י לבין כלב קטן ונטול שיער מאסיה. צ'יוואווה הוא שמו של אזור במקסיקו, ממנו יוצאו כלבי הצ'יוואווה המודרניים לארצות הברית. מדובר בגזע כלבים שזכה במהירות לפופולאריות רבה, וכיום הוא משמש כחיית מחמד אהודה ביותר ברחבי העולם.

מראה חיצוני

הצ'יוואווה זוכה להיחשב בתור גזע הכלבים הקטן ביותר בעולם. יש לו עיניים ואוזניים גדולות, ראש עגול בצורה דמוית תפוח ופרווה חלקה ועדינה.

תכונות אופי של גזע הצ'יוואווה

כלבי הצ'יוואווה הם כלבים קטנים עם אישיות ייחודית, שנוטים להיקשר לאדם אחד או יותר. אלה כלבים שמסתגלים היטב לחיים בדירה והופכים לבני לוויה מעולים ואוהבים לאנשים מבוגרים. כלפי בעליו, הצ'יוואווה מפגין סקרנות, ערנות ותבונה, כמו גם חיבה עמוקה. עם זאת, זהו גזע כלבים שאינו מתייחס בחיבה יתרה לזרים ועלול להיות עצבני, נבחני ואף נשכן כלפי מי שלא ימצא חן בעיניו. יש להרגיל את כלבי הצ'יוואווה לחברה מוקדם ככל האפשר, אחרת הם עלולים להפוך לחרדתיים בסביבות בלתי מוכרות ולא יסתדרו עם חיות מחמד אחרות, כולל כלבים. הטריטוריאליות של כלב הצ'יוואווה הופכת אותו למוצלח מאוד ככלב שמירה, למרות שיש מי שסבורים שהוא נבחן מדי. 

אילוף והתנהגות של גזע הצ'יוואווה

זהו גזע כלבים חכם, אשר מסתגל היטב לאילוף שמתחיל בגיל צעיר. כלבי צ'יוואווה מסוימים אולפו להשתמש בארגז צרכים של חתול, בעוד שאחרים אינם מאולפים כלל. באחריותכם לקבוע באיזו מידה ברצונכם לאלף את הצ'יוואווה שלכם.

רמות אנרגיה

בינוניות. הצ'יוואווה יסתגל לרמת הפעילות שתספקו לו, בתנאי שמדובר ברמה סבירה. כלבי הגזע נוטים להתאפיין בפרצי אנרגיה, הגורמים להם לשחק בהתלהבות, אולם אינם זקוקים להליכה מרובה. מומלץ להלביש לכלבי הצ'יוואווה רתמה ולא קולר, בגלל קנה הנשימה העדין שלהם.

התאמה לילדים

נמוכה. כלבים קטנים מצריכים יחס מיוחד ועדין. חלקם, כמו למשל הפודל המיניאטורי או הטרייר האנגלי הזעיר, יכולים להסתדר עם ילדים אבל עלולים לסבול מסגנון המשחק שלהם ומהנטייה שלהם להתייחס אליהם כמו לצעצוע. כלב הצ'יוואווה שותף לגישה הזו, ולאור נטייתו הנשכנית כלפי מי שאינו מכיר – הוא עלול להוות סיכון לילדים קטנים. 

שגרת טיפוח

במקרה של גזע הצ'יוואווה, טיפוח הוא לא משימה תובענית. כלבי הצ'יוואווה משירים שיער אולם מאחר שהם קטנים לא מדובר בכמות שיער גדולה. את הזן חלק השיער ניתן להבריש מדי פעם באמצעות כפפת הברשה מגומי או מברשת.  מומלץ גם לצחצח את שיני הצ'יוואוווה, משום שגזעי כלבים קטנים מועדים להצטברות כבדה של אבנית.