דקל
Dachshund Miniature

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
4.5 ק"ג
גובה ממוצע
33 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

תחש, Dachsie

ההיסטוריה של גזע הדקל (תחש)

שורשי כלב הדקל או בשמו הפופולארי תחש נעוצים בגרמניה של המאה ה-15. עם זאת, כלבים מסוג דקל הופיעו עוד במצרים העתיקה ובאמנות מקסיקנית. לאחר שכלבי דקל יוצאו לבריטניה, הם זכו לפופולאריות במהלך המאה ה-19 בזכות הנסיך אלברט. דקלים הם בעלי חוש ציד מפותח מאוד, ומבנה גופם מאפשר לכלבים לחפור באדמה על מנת להוצאת ארנבות ממאורותיהם.

מראה חיצוני

הדקל הוא כלב בעל גב מוארך ורגליים קצרות, בגובה ננסי. למרות מידותיו הקטנות, מדובר בבעל חיים שרירי וחזק, בעל רגליים קדמיות מפותחות. העיניים שלו כהות ושקדיות והאוזניים הארוכות ממוקמות בחלקו הגבוה של הראש.

תכונות אופי של גזע הדקל

זהו גזע נבון ביותר, אולם בעל רצון משל עצמו ונטייה טבעית לשלוט במצב. דקל שאינו זוכה ליחס הוגן יזעיף פנים לאורך זמן. יש צורך בחשיפה לחברה בגיל צעיר כדי להרגיל את הדקל לילדים, זרים וחיות אחרות. מדובר בגזע שנקשר מאוד לבני משפחתו ולבן משפחה אחד במיוחד, אולם הוא אינו ידידותי במיוחד ביחסו לזרים. לדקלים שלושה סוגי פרווה, כאשר הדקלים בעלי הפרווה הארוכה הם לרוב הידידותיים ביותר בזכות ההכלאה עם סטר אירי וספניאל.

אילוף והתנהגות של גזע הדקל

מדובר בגזע חכם אך לא קל לאילוף, כיוון שהוא סקרן מטבעו ועקשן. ייתכן שיהיה קשה להתגבר על אינסטינקט הציד ולאלפו להגיב לקריאת שמו. מעבר תהליך חיברות כבר מגיל צעיר, יעזור לו להתגבר על חשדנותו הטבעית כלפי זרים.

רמות אנרגיה

בינוניות. גזע כלבי התחש נועד לציד, ולמרות רגליו הקצרות הוא זקוק לטיולים ארוכים לפחות פעם ביום, מומלץ אפילו פעמיים. עדיף להימנע מלשחרר את התחש בשטח פתוח, שכן אינסטינקט הציד שלו עשוי לגרום לו לצאת למרדפים והוא עלול שלא להגיב לקריאת שמו. כלבי התחש מאושרים בדירה או בבית. בבתים בעלי גרם מדרגות, יש למנוע מן התחשים לעלות ולרדת בהם לעתים תכופות משום שהדבר עלול להסב נזק לחוט השדרה המוארך שלהם. אם מדובר בבית עם גינה, יש לדאוג לגידור מוקפד בגלל אינסטינקט הציד שהזכרנו. זכרו שכלבי התחש למדו לאורך השנים "לעקוף מכשולים" ביעילות, ולחפור מתחת לסוגים רבים של גדרות.

התאמה לילדים

בינונית. כלבי תחש עשויים להיות חששנים כלפי אנשים חדשים, כולל ילדים, ולכן לא תמיד ימהרו להתחבר איתם. אלה שנחשפו לילדים מגיל צעיר, יוכלו לאחר זמן מה להתחבר לחבריהם החדשים וייהנו ממשחקים משותפים איתם. חשוב לא לאפשר לילדים צעירים להחזיק ברצועת הכלב מחוץ לבית, משום שהוא עלול למשוך אותה בחוזקה ולברוח אם יגלה טרף מעניין בדרך.

שגרת טיפוח

במקרה של דקלים ארוכי שיער, יש להקפיד על הברשה וסירוק לפחות פעם בשבוע. כדאי לקצץ לפי הצורך את השיער הצומח בין כריות הרגליים שלהם, ולהקפיד על ניקיון האוזניים מאחר שכלבים בעלי אוזניים שמוטות מועדים יותר לדלקות אוזניים. למרות שהדקל הוא כלב מנומס ועדין, אוזניו הארוכות עלולות לעתים להתלכלך בשעת האוכל ולכן ייתכן שיהיה צורך בניקוי נוסף.