דלמטי
Dalmatian

ארץ מקור
יוגוסלביה
משקל ממוצע
24 ק"ג
גובה ממוצע
58 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

דאל

ההיסטוריה של גזע הדלמטי

הדלמטי הוא גזע כלבים עתיק ששורשיו בשנת 2000 לפנה"ס. כלבים מנוקדים מופיעים כבר בתגליפים ובלוחות יווניים. הם מוצגים כשהם עובדים לצד מרכבות ביוון העתיקה, ברומא ובמצרים. תיעוד מוקדם של הכלבים קיים בדלמטיה שביוגוסלביה, מקור שמו של הגזע. במהלך השנים שימשו כלבים דלמטים ככלבי מלחמה וסיור, כמושכי עגלות, רועי צאן, כלבי ציד, כלבי קרקס וכמובן גם כלבי כרכרות.

מאז הגעת הגזע לבריטניה במאה ה-18, הכלב הדלמטי זכה לאהדה רבה בקרב בני האצולה שראו בו תוספת יקרת ערך לכרכרות. במאה ה-19 אומצו הכלבים על ידי מכבי האש, והמראה של כלבים דלמטים השועטים ברחובות לונדון כדי לפנות את הדרך לכרכרות המים הפך למחזה נפוץ. הגזע ממשיך להיות ידידותי לסוסים עד לימינו.

מראה חיצוני

כלבים דלמטים נולדים כגורים לבנים לחלוטין, ועם הזמן מופיעים על גבי פרוותם כתמים שחורים או חומים-אדמדמים שבולטים על גבי הרקע הלבן. כלבים דלמטים הם כלבים חזקים וגדולים, בעלי מבנה גוף אתלטי ושרירי. 

תכונות אופי של גזע הדלמטי

הדלמטים הם כלבים פתוחים וידידותיים, נטולי עצבנות או תוקפנות, למרות שאם לא יטופלו כראוי הם עלולים להפוך להיפראקטיביים. מדובר בכלבים בעלי מזג מתון, שופעי חיבה ומסורים, שנהנים מחברה והשתעשעות. עם זאת, כוחם הפיזי להיות מוגזם עבור בעליהם, שצריכים להיות מוכנים להתמודד עם פרצי האנרגיה של הכלבים– בייחוד בזמן טיולים באזורים ברחובות עירוניים.

אילוף והתנהגות של גזע הדלמטי

הדלמטים קלים לאילוף משום שהם שמחים לשתף פעולה ולהוטים להשביע רצון. חשוב להחמיא להם כשהם מצליחים בפעולה חדשה, כדי ללמד אותם לאמץ הרגלים חיוביים. זכרו שבאותה המידה קל להם גם ללמוד גם הרגלים שליליים, ולכן יש לשים לב לפעולות שאתם מגבים ולאלה שאתם נוהגים לאפשר.

רמות אנרגיה

גבוהות. כלבים דלמטים הם גזע כלבים בעל סיבולת מדהימה, ויכולים לנוע בקצב בינוני כמעט ללא הגבלה. על הבעלים לזכור זאת ולהקפיד על הקצבת זמן לריצה בשטח, המאפשרת לבנות את השרירים ולשמור עליהם. כיוון שאינסטינקט הציד גורם לכלבים להתענג גם על קפיצה וניתור, יש לשחרר אותם רק באזורים בהם הם לא עלולים להיפגע. אם אימצתם גור, הגבילו את רמות הפעילות שלו כדי שלא יגזים בהעמסה על העצמות שעדיין גדלות ומתפתחות.

התאמה לילדים

גבוהה. כלב דלמטי מתחבר בשמחה לבני אדם ושמח מאוד להכיר ילדים. עם זאת, זכרו שבדומה לכלבים גדולים אחרים, כלבים דלמטים לא תמיד מודעים לכוח ולחוזק שלהם. משחק שיכול להתחיל באופן חיובי, עלול להסתיים בצורה פחות נעימה אם יהפוך לסוער מדי ויגרום לכלב לרוץ או לפגוע בטעות בילדים צעירים. אפשרו לכלב לשחק עם ילדים תחת השגחה בלבד.

שגרת טיפוח

בגלל שיערם הקצר והזיפי, הדלמטים אינם דורשים סירוק תובעני או תספורת. פעם בשבוע יש להעביר כפפת הברשה בפרוותם כדי להסיר שיערות מתות, ולאחר מכן לעבור על הפרווה בעזרת מטלית רכה כדי להעצים את הברק.