דוברמן
Dobermann

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
39 ק״ג
גובה ממוצע
61-72 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

דוברמן פינצ'ר, דובי

ההיסטוריה של גזע הדוברמן

גזע כלב זה נוצר בסוף המאה ה-19 על ידי גרמני בשם קרל פרידריך לואיס דוברמן, שהשתמש במיזוג של גזעים שונים. מר דוברמן היה שומר לילה ולוכד כלבים, והיה זקוק לכלב שמירה אולטימטיבי שילווה אותו. לצורך כך הוא שקד בעיר הולדתו אפולדה על פיתוח הכלב המושלם עבורו. ההנחה היא שהוא השתמש ברוטוויילר ובדני ענק בגלל גודלם וכוחם, בגרייהאונד בגלל מהירותו ובמנצ'סטר טרייר בגלל פרוותו הבוהקת ועקשנותו הטריירית. בין הגזעים הנוספים שייתכן ותרמו לדוברמן נמנים השנאוצר, הפינצ'ר הגרמני, הרועה הגרמני, הפוינטר הגרמני קצר השיער והוויימרנר. 

הדוברמן הראשון נרשם בספר הגזעים הגרמני בשנת 1893. מר דוברמן עצמו מת זמן קצר לאחר מכן, ואוטו גלר ופיליפ גרונינג קיבלו על עצמם את פיתוח הגזע. לאחר מלחמת העולם הראשונה הדוברמנים היו בסכנה, משום שאיש לא יכול היה להרשות לעצמו לגדל אותם. עם זאת, הגזע התחבב על אנשי הצבא האמריקנים, שלקחו עמם כמה מן הכלבים בחזרה הביתה. לפיכך, תכנית הגידול האמריקנית התבססה ישירות על השושלת המקורית. במהלך מלחמת העולם השנייה, חיילי המארינס האמריקניים השתמשו בדוברמנים כאשר ירדו לחוף להכות באויב. פעולה זו זיכתה את הדוברמן פינצ'ר במוניטין בעייתי, שגורם לרבים לחשוש מפניו עד לימינו.

מראה חיצוני

הדוברמן הוא כלב בגודל בינוני, רב עוצמה ועם זאת אלגנטי. פרוותו חלקה וקצרה וקיימת במספר גוונים, כולל סימנים חומים. גופו של הכלב רבוע בצורתו, והוא משדר סיבולת ומהירות. יכולותיהן המעולות של הרגליים הקדמיות שלו והעוצמה של הרגליים האחוריות, גורמות להליכה שלו להיראות עוצמתית וחזקה. 

תכונות אופי של גזע הדוברמן

כלבי הדוברמן נבונים מאוד, והם בעלי גוף ונפש פעילים. הם זקוקים לאילוף נאות מאחר שדוברמן משועמם עלול לפתח בעיות התנהגות. בתור כלבים גדולים וחזקים, עליהם לדעת לאן הם שייכים ומה מעמדם בהיררכיה של הלהקה. חשיפה לכלבים אחרים, חיות מחמד וילדים בגיל צעיר, הופכת את הדוברמן לחיית משפחה נהדרת. לאחר הסתגלותו לבית החדש הוא יהפוך לכלב נאמן ושופע חיבה שתמיד יגן על ביתו. כלבי דוברמן נוטים להיות כלבים של איש אחד, וזרים זוכים מהם ליחס מרוחק. 

אילוף והתנהגות של גזע הדוברמן

כלבי הדוברמן מתאפיינים בצורך עז להשביע רצון. הם צריכים לדעת מי הבוס ונקשרים מאוד למשפחה. מאחר שהם מתאפיינים במזג הסוער של הטרייר, הם יכולים להיות פרועים למדי ועל הבעלים לנקוט באילוף נחוש ועקבי כבר מגיל צעיר. מי שאינו יכול להשקיע בתהליך האילוף – מומלץ שישקול שנית את צירופו של הדוברמן למשפחה. 

רמות אנרגיה

גבוהות. הדוברמן פינצ'ר הוא גזע פעיל אשר נהנה משחיה, מליווי אופניים ומריצה. עד גיל 12 חודשים האילוף צריך לכלול שיעורים קצרים, אך תכופים. פעילות מוגזמת של הכלב עלולה לגרום לבעיות פרקים. 

התאמה לילדים

בינונית. דוברמנים יכולים להפוך לכלבי משפחה אוהבים, אך במקביל הם זקוקים ליחס הוגן ואינם סובלים הצקות. כדי לאפשר להם לגדול בבית לצד ילדים, יש להעביר אותם תהליך אילוף ובמקביל גם ללמד את הילדים כיצד להתנהג נכון בסביבת הכלב. 

שגרת טיפוח

הדוברמנים זקוקים לטיפוח מועט. שפשוף טוב בכפפת גומי יאפשר הסרה של שיערות מתות.