דוברמן
Dobermann

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
39 ק״ג
גובה ממוצע
61-72 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

דוברמן פינצ'ר, דובי

רקע כללי – הדוברמן

דוברמן (הקרוי גם דוברמן פינצ'ר) הוא כלב בגודל בינוני-גדול, בעל מראה אצילי, מבנה גוף שרירי ואתלטי, פרוותו הקצרה לרוב תופיע בצבע שחור או חום. גזע זה נחשב לאחד מהגזעים הנפוצים והמוכרים ביותר, חכם מאוד ונאמן לבעליו. למרות שהדוברמן נחשב לכלב תוקפני או מסוכן, למעשה אופיו אוהב מאוד ועדין כלפי בעליו. החשדנות של הדוברמן כלפי זרים, האינטיליגנציה הגבוהה שלו ויכולותיו הפיזיות, מאפשרות לו לשמור ולהגן על בעליו, ואף לסייע לכוחות הביטחון. הדוברמן הוא כלב פעיל במיוחד שזקוק לפריקת אנרגיות בתדירות גבוהה, לטיולים, לריצות ולמשחקים בגינה. במידה והוא נשאר שעות ארוכות לבד חשוב להשאיר אותו במרחב מרווח, לספק לו עצמות לעיסה וצעצועים שיעסיקו אותו. הדוברמן קל יחסית לאילוף ויכול להתאים גם למשפחות עם ילדים במידה והוא יקבל אילוף איכותי מגיל צעיר. חשוב גם לחנך את הילדים להתנהלות נכונה מולו, להקפיד על השגחת מבוגר הן בסביבת ילדים קטנים, והן בשלבי ההיכרות עם ילדים בוגרים. בשל גודלו וצרכיו הפיזיים, הדוברמן יתאים יותר למגורים בבית עם חצר, או בדירה מרווחת כל עוד מקפידים על טיולים תדירים.

ההיסטוריה של גזע הדוברמן

גזע כלב זה נוצר בסוף המאה ה-19 על ידי גרמני בשם קרל פרידריך לואיס דוברמן, שהשתמש במיזוג של גזעים שונים. מר דוברמן היה שומר לילה ולוכד כלבים, והיה זקוק לכלב שמירה אולטימטיבי שילווה אותו. לצורך כך הוא שקד בעיר הולדתו אפולדה על פיתוח הכלב המושלם עבורו. ההנחה היא שהוא השתמש ברוטוויילר ובדני ענק בגלל גודלם וכוחם, בגרייהאונד בגלל מהירותו ובמנצ'סטר טרייר בגלל פרוותו הבוהקת ועקשנותו הטריירית. בין הגזעים הנוספים שייתכן ותרמו לדוברמן נמנים השנאוצר, הפינצ'ר הגרמני, הרועה הגרמני, הפוינטר הגרמני קצר השיער והוויימרנר. 

הדוברמן הראשון נרשם בספר הגזעים הגרמני בשנת 1893. מר דוברמן עצמו מת זמן קצר לאחר מכן, ואוטו גלר ופיליפ גרונינג קיבלו על עצמם את פיתוח הגזע. לאחר מלחמת העולם הראשונה הדוברמנים היו בסכנה, משום שאיש לא יכול היה להרשות לעצמו לגדל אותם. עם זאת, הגזע התחבב על אנשי הצבא האמריקנים, שלקחו עמם כמה מן הכלבים בחזרה הביתה. לפיכך, תכנית הגידול האמריקנית התבססה ישירות על השושלת המקורית. במהלך מלחמת העולם השנייה, חיילי המארינס האמריקניים השתמשו בדוברמנים כאשר ירדו לחוף להכות באויב. פעולה זו זיכתה את הדוברמן פינצ'ר במוניטין בעייתי, שגורם לרבים לחשוש מפניו עד לימינו.

מראה חיצוני

הדוברמן הוא כלב בגודל בינוני, רב עוצמה ועם זאת אלגנטי. פרוותו חלקה וקצרה וקיימת במספר גוונים, כולל סימנים חומים. גופו של הכלב רבוע בצורתו, והוא משדר סיבולת ומהירות. יכולותיהן המעולות של הרגליים הקדמיות שלו והעוצמה של הרגליים האחוריות, גורמות להליכה שלו להיראות עוצמתית וחזקה.

תכונות אופי של גזע הדוברמן

כלבי הדוברמן נבונים מאוד, והם בעלי גוף ונפש פעילים. הם זקוקים לאילוף נאות מאחר שדוברמן משועמם עלול לפתח בעיות התנהגות. בתור כלבים גדולים וחזקים, עליהם לדעת לאן הם שייכים ומה מעמדם בהיררכיה של הלהקה. חשיפה לכלבים אחרים, חיות מחמד וילדים בגיל צעיר, הופכת את הדוברמן לחיית משפחה נהדרת. לאחר הסתגלותו לבית החדש הוא יהפוך לכלב נאמן ושופע חיבה שתמיד יגן על ביתו. כלבי דוברמן נוטים להיות כלבים של איש אחד, וזרים זוכים מהם ליחס מרוחק.

אילוף והתנהגות של גזע הדוברמן

כלבי הדוברמן מתאפיינים בצורך עז להשביע רצון. הם צריכים לדעת מי הבוס ונקשרים מאוד למשפחה. מאחר שהם מתאפיינים במזג הסוער של כלבים הנחשבים לכלבי עבודה, הם יכולים להיות פרועים למדי ועל הבעלים לנקוט באילוף נחוש ועקבי כבר מגיל צעיר. מי שאינו יכול להשקיע בתהליך האילוף – מומלץ שישקול שנית את צירופו של הדוברמן למשפחה.

רמות אנרגיה

גבוהות. הדוברמן פינצ'ר הוא גזע פעיל אשר נהנה משחיה, מליווי אופניים ומריצה. עד גיל 12 חודשים האילוף צריך לכלול שיעורים קצרים, אך תכופים. פעילות מוגזמת של הכלב עלולה לגרום לבעיות פרקים.

תזונה 

הדוברמן הוא כלב אנרגטי שזקוק למזון שיסייע לו בשמירה על מסת השריר שלו ולא יוביל להשמנת יתר. לכן חשוב להעניק לו אוכל איכותי ועשיר, עתיר בחלבונים, מינרלים וויטמינים, שמותאם לגילו, גודלו וצרכיו הרפואיים, במקביל לפעילות גופנית יומיומית. הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך. את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן OPTI BALANCE – מכיל הרכב סיבים ייחודי המסייע בשמירה על המעיים. המזון מותאם לכלבים בוגרים מגזע גדול, במשקל העולה על 25 ק"ג ושומר עליהם במצב גופני אופטימלי.

פרו פלאן OPTI POWER - העונה לצורכי אנרגיה גבוהים ומסייע בשמירה על מסה ומצב גוף תקין – מהשרירים ועד השיניים.

פרו פלאן NATURE ELELMENTS לכלבים מגזע בינוני / גדול מעל 10 ק"ג בתוספת שמן פשתן טבעי - ממשפחת מזונות העל, להזנת העור ולמראה פרווה מבריק ובריא.

התאמה לילדים

בינונית. דוברמנים יכולים להפוך לכלבי משפחה אוהבים, אך במקביל הם זקוקים ליחס הוגן ואינם סובלים הצקות. כדי לאפשר להם לגדול בבית לצד ילדים, יש להעביר אותם תהליך אילוף ובמקביל גם ללמד את הילדים כיצד להתנהג נכון בסביבת הכלב.

שגרת טיפוח

הדוברמנים זקוקים לטיפוח מועט. שפשוף טוב בכפפת גומי יאפשר הסרה של שיערות מתות.
את שיניו של הדוברמן יש לצחצח באופן יומיומי ואחת לחודש מומלץ לגזוז את ציפורניו ולנקות את אוזניו.

בעיות בריאותיות

כלבי הדוברמן בדרך כלל בריאים, אך במקרים מסויימים עלולים לסבול מבעיות בעמוד השדרה, דיספלסיה של מפרק הירך, בעיות לב גנטיות  והפרעות גנטיות במערכת הדם 
הדוברמן הוא כלב מאוד חכם ואנרגטי, הוא זקוק לגירויים פיזיים ומנטליים באופן יומימי לפריקת אנרגיות, טיוליים יומיים, משחקים וריצות יסייעו להם לפרוק את האנרגיה העודפת, למנוע השמנת יתר ותחלואותיה, ולשפר את מצב רוחם. שמירה על בריאותו של כלב הדוברמן תכלול שגרת טיפוח טובה, תשומת לב וכמובן תזונה נכונה.