בולדוג צרפתי 
French Bulldog

ארץ מקור
צרפת
משקל ממוצע
11 ק"ג
גובה ממוצע
30 ס"מ
רמת אנרגיה
נמוכה

שמות נוספים

רקע כללי – בולדוג צרפתי

הבולדוג הצרפתי בעל המראה הייחודי הוא מעין גרסה ננסית של הבולדוג הקלאסי. זהו גזע קטן וחברותי שצורתו מושכת תשומת לב. וכשמו כן הוא, צרפתי, וצרפת היא אכן ארץ מוצאו, אבל בפיתוח גזע זה לקחו חלק גם הבריטים והאמריקאים. הבולדוג הצרפתי אוהב לקבל תשומת לב מיוחדת, להשתולל ולהשתטות, הוא אוהב אנשים, ילדים וקשור מאוד לבעליו. בנוסף, הוא עלול להיות רכושני וקנאי לבעליו, בעיקר בסביבת כלבים אחרים. הבולדוג הצרפתי יכול לשמש ככלב שמירה מעולה על הבית שלכם ולהגן עליכם, ולא ישמיע את נביחותיו לחינם.

ההיסטוריה של גזע הבולדוג הצרפתי

הבולדוג הצרפתי התגלה לראשונה בצרפת בסוף המאה ה-19. ההנחה היא שמוצאו של הגזע הקטן והמיוחד הזה באבות המסטיף מימי האימפריה הרומית. למרות שהוא זעיר מהם, מדובר בקרוב משפחה של הבולדוג האנגלי ושל גזעי מסטיף גדולים יותר.

מידע נוסף על הגזע, תוכלו לראות גם בסרטון הבא:

מראה חיצוני

הבולדוג הצרפתי מאופיין ב"אוזני עטלף" גדולות וזקופות, ראש גדול ופחוס וזנב קצר. אפו מורם, מבנה גופו מוצק ובסיס הכתפיים גבוה יותר מבסיס האגן. כפות רגליו קטנות ועגולות. משקלם נע בין 8-14 קילוגרמים, גובהם בין 24-35 סנטימטרים ופרוותם בצבעים חום, אפור, לבן ושחור.

תכונות אופי של הבולדוג הצרפתי

בזכות האישיות המיוחדת והלבבית שלו, בולדוג צרפתי צפוי להפוך לכוכב של כל משפחה בה הוא משתלב. מדובר בכלב משפחה בעל מזג נוח, מלא שמחה ונטייה לשובבות ומשחק. הוא מחפש אחר חברה ללא הפסקה, ולא אוהב להישאר לבדו אפילו לרגע. גזע הבולדוג הצרפתי מתאים למגורים בתוך הבית בלבד וגם מעדיף לשהות בו לאורך היום, בעיקר כשהטמפרטורות גבוהות וחם בחוץ.

אילוף והתנהגות של גזע הבולדוג הצרפתי

בולדוג צרפתי הוא כלב שכמעט אינו נובח אך מצטיין בשמירה על הבית. מאחר שמדובר בכלב שנהנה מיחסים עם אחרים אבל לאו דווקא להוט לרצות אותם, הוא עשוי להביע את דעתו על כל מה שמתרחש הבית. לפיכך, אילוף שלו מצריך סבלנות, חיבה ואיפוק.

 

רמות אנרגיה

נמוכות. הבולדוגים הצרפתיים רגישים לשינויי מזג אוויר, ולכן אסור לאפשר להם לעסוק בפעילות גופנית בשעות החמות של היום. הם יסתפקו בשמחה בשני טיולים קצרים של בין 20 ל-40 דקות בסך הכול, בקצב הליכה קבוע שאינו מהיר.

התאמה לילדים

גבוהה. תכונותיו הבולטות של כלב בולדוג צרפתי מזכירות מאוד ילד סקרן ועקשן שמגלה את העולם. השילוב שלהן יחד עם הצורך שלו בחברת אחרים, הופך אותו לחבר המושלם עבור ילדים בכל גיל. הוא זקוק לתשומת לב חיובית ועדינות, כך שחשוב ללמד ילדים צעירים לא לשחק איתו באגרסיביות.

שגרת טיפוח

הבולדוג הצרפתי זכה לפרווה קצרה, זוהרת וסמיכה שאינה דורשת טיפול מיוחד. עם זאת, יש לדאוג לניקוי פניו לעתים תכופות. מומלץ לבדוק אם יש הפרשות או ריחות רעים מאוזניו, פיו ועיניו של הכלב ולהיות ערניים לכך. אם ישנם סימנים לכך, הבולדוג שלך זקוק לבדיקה אצל הווטרינר. נקו אוזניים באופן קבוע בעזרת מטלית לחה והפעילו צמר גפן סביב קצה התעלה. כלבים מגזע זה יזדקקו לטיפול קבוע בציפורניים, למניעת פיצול וקריעה, שעלולים להכאיב להם מאוד.

בעיות בריאותיות

תוחלת החיים הממוצעת של הבולדוג הצרפתי נעה בין 10 ל-12 שנים. העיניים נחשבות לאזור רגיש אצלו שעלול לפתח בעיות בריאותיות. יש לו נטייה לאלרגיות שונות, בעיות בעמוד השדרה, דלקות עור באזורי קפלי הפנים, בעיות אוזניים ופריקת פיקת הברך. ה גזע זה עלול לנחור, לחרחר בשל מבנה הפנים הפחוס וגם ידוע בהפחת גזים לא פעם. הבולדוגים הצרפתיים ברובם אינם יודעים לשחות בגלל מבנה הגוף שלהם. בנקבות, לעתים יש צורך בניתוח קיסרי בעת ההמלטה, מאחר וראשם של הבולדוגים גדול. הכלבים מגזע זה אינם זקוקים להרבה פעילות גופנית, אך זקוקים לטיולים יומיים בכדי לשמור על משקל תקין, שכן הם עלולים להשמין. 

תזונה 

כמות המזון המומלצת ליום עבור הבולדוג הצרפתי משתנה מאחד לשני בהתאם לגיל, גודל, מבנה גוף ופעילות גופנית. על גבי אריזת המזון ישנה טבלה המורכבת מהגיל והמשקל של הכלב והוראות היצרן מסבירות באופן ברור כמה מומלץ לשים בקערה. יש להקפיד על שעות ארוחה קבועות, כך הכלב יורגל לאכול בזמנים מסויימים ונטייתו לאכילת יתר תתאזן. במידה והם נמצאים בעודף משקל תיתכן החמרה בבעיות האורטופדיות מהן יכול לסבול ויש לשקול מעבר למזון רפואי המעודד ירידה במשקל.