פולי הונגרי
Hungarian Puli

ארץ מקור
הונגריה
משקל ממוצע
13 ק"ג
גובה ממוצע
38 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

פולי, כלב מים הונגרי. בהונגריה, יותר משני כלבים מסוג זה נקראים "פוליקס" ובארה"ב – "פוליק"

ההיסטוריה של גזע הפולי ההונגרי

המדיארים, אחד משבטי הנוודים הרבים שהיגרו למזרח אירופה, הביאו עמם את כלב הפולי לארץ מולדתם במאה ה-9.  כלבים אלה שימשו אותם לרעיית צאן ולהגנה על העדרים. במהלך השנים הם גודלו בגלל יכולת העבודה המרשימה שלהם, ותוך זמן קצר הגיעו גם לארצות אחרות. כיום כלבי הפולי ההונגרי נחשבים לכלב הלאומי של הונגריה, ומתאימים גם לחיים הכפריים וגם למגורים בעיר הגדולה. 

מראה חיצוני

כלבים אלה מזוהים בקלות בזכות סימן ההיכר שלהם – פרוותם! כלבי פולי מכוסים בנדיבות ב"ראסטות" ארוכות, שלעתים מגיעות אפילו עד הקרקע. הצפיפות שלהן גורמת לכך שלעתים קשה אפילו לומר באיזה כיוון מתקדם הכלב. גזע כלב הפולי הוא חזק ושרירי, בעל מבנה עצמות מרשים ותנועה מהירה וזריזה, התואמת מאוד לאופיים התוסס.

תכונות אופי של גזע הפולי ההונגרי

כלבי פולי הם כלבים שאוהבים מאוד את המשפחה בה הם גדלים, ונוטים להתחבר במיוחד לבן משפחה אחד. אופיים הוא ידידותי בבסיסו, אם כי הם נוטים להתריע על מבקרים ונשארים מעט מאופקים כלפיהם. הם מסתדרים עם כלבים וחיות בית אחרים, ולעולם לא יגיבו בתוקפנות. 

אילוף והתנהגות של גזע הפולי ההונגרי

כלב פולי זקוק לגישה עדינה ועקבית באילוף בגלל אופיו העיקש, אולם הוא לומד מהר שכן הוא נבון ביותר. יש לספק לו אילוף מגוון, הכולל גם משחק, וחשוב להתחיל כבר בעודו גור. 

רמות אנרגיה

גבוהות. מדובר בכלב אנרגטי מטיבו, שזקוק לכמות סבירה של פעילות. כלבי פולי מאושרים כאשר מתאפשר להם לרוץ באופן חופשי, להשתובב ולשחק. בדרך כלל, הפולי מצטיין בתפיסת כדור ובפעילות אג'יליטי הכוללת מסלול מכשולים. 

התאמה לילדים

גבוהה. כלבי הפולי ההונגרי הם כלבים מלאי חיים ותוססים, מה שהופך אותם לשותפי משחק נהדרים עבור ילדים. הם ישמחו לקחת חלק בכל פעילות, ויעקבו אחר הילדים בציפייה ובהתרגשות לכל מקום אליו ילכו.

שגרת טיפוח

הפרווה הייחודית של כלבים אלה מתפתחת במלואה רק בשנה השלישית לחייהם, אולם יש להשקיע זמן גם בטיפוח פרוותו של הגור ושל הכלב המתבגר. למרות שה"ראסטות" הן חלק מהמראה האופייני של כלב פולי, ניתן להבריש את הפרווה אם אינכם מעוניינים בהיווצרותן. היתרון בפרווה זו נעוץ בעובדה שכלבי הפולי אינם משירים שיער, למרות שלכלוך ועצמים שונים נלכדים בה לעתים קרובות. יש לשטוף את הכלב בקיץ בלבד, שכן ייבוש הפרווה במלואה עשוי להימשך מספר ימים!