איביזן האונד
Ibizan Hound

ארץ מקור
ספרד
משקל ממוצע
22 ק׳׳ג
גובה ממוצע
64 ס׳׳מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

Podenco Ibicenco, Ca Eivessenc

ההיסטוריה של גזע האיביזן האונד

גזעי כלבים רבים הם בעלי היסטוריה שחוזרת אחורה בזמן, אבל האיביזן האונד הוא ממש "היסטוריה מהלכת" על ארבע. שורשיו של גזע הכלב הזה מגיעים עד לשנת 4000 לפני הספירה, ואף מוקדם יותר. בדומה לכלבים מגזע האונד פרעה גם האיביזן האונד נודע עוד מתקופת הפרעונים, והדמות הידועה ביותר שמקושרת אליו היא דמותו של האל אנוביס מהמיתולוגיה המצרית. הוא מככב בתבליטים עתיקים רבים, כך שאפשר לומר בבטחה שמדובר בגזע כלב שלא השתנה הרבה במהלך אלפי שנים. סוחרים פניקיים הביאו את האיביזן האונד לאיים הבלאריים שבספרד, ועד היום כלבים מגזע זה משמשים ככלבי עבודה בספרד ובאיים הסובבים אותה.

מראה חיצוני

האיביזן האונד הוא כלב גבוה יחסית, בעל מבנה נאה, אוזניים זקופות ופרווה קצרה או זיפית.

תכונות אופי של גזע האיביזן האונד

התיאור של גזעי כלבים שמתנהגים כמו גור בגוף של כלב בוגר, מציג בדיוק מושלם את גזע הכלב הידידותי הזה. התבגרותם של כלבים מגזע איביזן האונד נמשכת זמן רב, מבחינה מנטאלית יותר מאשר בחינה פיזית, וזהו חלק מהסיבה שאי אפשר שלא להתאהב בהם. מדובר בכלבים שובי לב ושופעי חיבה, שאין דבר שמשמח אותם יותר מאשר משחק וחברה. הם מחבבים מאוד ילדים ונהנים להשתתף בכל תעלול, כולל אפילו טיפוס על עצים! זהו גזע שעשוי להתאים פחות לאנשים חששנים, מכיוון שהוא יכול להיות קולני למדי. עם זאת, המבט שמופיע בעיניו כשהוא מבין שנקלע לצרות, יגרום לכם להתחרט מיד על כל רצון לגעור בו.

אילוף והתנהגות של גזע האיביזן האונד

כלבים מסוג איביזן האונד הם נבונים, צייתנים למדי ואוהבים ללמוד דברים חדשים. האילוף צריך להיות עקבי ותהליך החיברות שלהם צריך להתחיל כבר בשלב מוקדם.

רמות אנרגיה

גבוהות. לאיביזן האונד צורך רב בפעילות ועניין לאורך היום, כך שמומלץ לצרף נציג מטעמם למשפחה רק אם אתם מוכנים לעמוד באתגר. זכרו שאם פרץ האנרגיה של הכלב הסקרן הזה לא יבוא על סיפוקו, הוא עשוי למצוא דרכים משלו לשעשוע כשיישאר לבדו בבית.

התאמה לילדים

גבוהה. כלבי איביזן האונד הם סוג של ילדים בפני עצמם. השובבות שלהם והצורך בפעילות רבה, יחד עם האהבה ללמוד טריקים חדשים, מהווים שילוב מנצח עבור כלב משפחתי שיוכל להסתדר היטב עם ילדים. מומלץ לקחת כלב מסוג זה בגיל צעיר יחסית, כך שיהיה לו קל יותר לקבל את אחיו האנושי ולעבור תהליך חיברות מוצלח יותר עם ילדי המשפחה.

שגרת טיפוח

הטיפוח של האיביזן האונד קל למדי, הן בסוג בעל הפרווה הארוכה והן בסוג בעל השיער הזיפי. את הפרווה הקצרה ניתן להבריש באמצעות כפפת גומי, ואילו הפרווה הזיפית דורשת הברשה מדי פעם באמצעות מסרק לכלבים.