סטר אירי
Irish Setter

ארץ מקור
אירלנד
משקל ממוצע
28 ק"ג
גובה ממוצע
61 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

סטר אירי אדום

ההיסטוריה של גזע הסטר האירי

כלבי הסטר האיריים הם הקדומים ביותר בקבוצת הסטרים, ופותחו עוד לפני כלבי הגורדון סטר וכלבי הסטר האנגלי. הגזע יועד למטרת ציד והיה בעל חוש ריח מפותח, אך לא תמיד הוכיח את עצמו ,כלב הציד האנגלי הזה כצייד מוצלח מכיוון שהיה לו אופי שובב ונהנתן שעמד בדרכו למטרה. בשנות ה-40 הגזע כמעט ונכחד בגלל אטרופיה של הרשתית, מחלת עיניים גנטית אשר גורמת לעיוורון לילה. למרבה המזל, כיום כבר ידוע כיצד לזהות נשאים באמצעות בדיקת DNA. היתרון המדעי הזה גרם להיקף המחלה אצל הכלבים להצטמצם באופן משמעותי, ואיפשר לגזע הסטר האירי להתאושש. 

מראה חיצוני

המאפיין הבולט של כלב הציד הזה הוא פרוותו העשירה, שצבעה נע בין גוון ערמוני לגוון מהגוני. מדובר בפרווה משיית וחלקה, שכוללת פלומה באזור הרגליים, האוזניים והזנב. ככלל, הסטרים האיריים הם כלבים שריריים למדי שאינם אמורים להיות בעלי משקל עודף. 

תכונות אופי של גזע הסטר האירי

כלבי סטר אירי מסתדרים היטב עם כלבים אחרים, אך יש לחשוף אותם לחתולים ולחיות מחמד נוספות בגיל צעיר כדי שיחיו עמם בשלום. כיוון שהם ידידותיים מאוד הם אינם יכולים לשמש ככלבי שמירה, למרות שישמחו להתריע על בואם של אורחים. כאשר כלבי הסטר האירי משועממים, הם עלולים להתחיל לנבוח באופן מוגזם. מסיבה זו מומלץ לדאוג להם לתעסוקה ולהפעיל אותם בקביעות. למרות המראה האצילי, הסטר האירי נותר גור באופיו במשך כל חייו – וזו אחת מתכונותיו המקסימות ביותר.

אילוף והתנהגות של גזע הסטר האירי

כיוון שמדובר בכלב ציד אנגלי – אפילו כזה שדעתו מוסחת בקלות – הוא נוטה לעקוב אחר כל ריח אפשרי אם אינו מאולף לחזור לבעליו. חובה להתחיל באילוף למשמעת בגיל צעיר, כדי להבטיח שהכלב לא יברח לאחר התרת הרצועה. הסטר האירי הוא גזע רגיש שאינו מגיב היטב לגערות, כך שיש לאלף אותו בסבלנות ובאדיבות. כלבים מסוג זה מתבגרים לאט הן פיזית והן מנטאלית, ואין לדחוק בהם ולאלץ אותם לפעול במהירות רבה מדי. האילוף צריך להתחיל בהקדם גם משום שיש לכלבים נטייה לחטט באשפה, וליהנות מאכילת כל פריט שימצאו בה.

רמות אנרגיה

גבוהות. הסטר האירי הוא כלב ציד שיועד לציד ציפורים ולכן הוא פעיל מאוד. כיוון שיש לו רגליים ארוכות, הוא יכול לרוץ לצד אופניים וייהנה מאוד מהספורט הזה. נטייתו לחמוק ולברוח כאשר אינו מאולף, מחייבת שימוש ברצועה בכל טיול מחוץ לבית.

התאמה לילדים

גבוהה. הסטר האירי הוא ה"בייביסיטר" המושלם לחברים הצעירים בבית. הוא נהנה מאוד לשחק ולבלות עם ילדים ועושה זאת בהתלהבות רבה, אך יודע לאזן בינה לבין העדינות הנדרשת בגילם. האופי המתוק ושופע החיבה שלו, מאפשר לו גם לגלות סבלנות כלפי אופן ההתנהגות של חבריו למשחק. 

שגרת טיפוח

גאוותו העיקרית של הסטר האירי היא כמובן פרוותו. יש צורך בהברשה יומיומית שלה כדי למנוע קשרים, ומדי פעם חשוב גם לקצץ את השיער הצומח בין כריות הרגליים ומאחורי האוזניים. ניתן לרחוץ את הכלב בהתאם לצורך, ואם נדרשת תספורת יסודית כדאי לפנות לספר מקצועי. משימת טיפוח שממנה לא ניתן יהיה להתחמק היא הניקוי השגרתי של אוזני הכלב. כיוון שמדובר באוזניים שמוטות, זרימת האוויר בהן מועטה ולכן הן מהוות כר גידול לחיידקים ומועדות לדלקות.