גרייהאונד איטלקי
Italian Greyhound

ארץ מקור
איטליה
משקל ממוצע
4 ק"ג
גובה ממוצע
35 ס״מ
רמת אנרגיה
גבוהה

ההיסטוריה של גזע הגרייהאונד האיטלקי

ההנחה היא שמקורו של הגרייהאונד האיטלקי במצרים, מאחר שמומיות של כלבים הדומים לגזע המודרני נמצאו בקברות הפרעונים. הכלב הובא לאזור הים התיכון על ידי הרומאים במאה ה-6 לפני הספירה, ולאחר מכן הפך לחביבם של בני האצולה הרומאים. הוא הגיע לשיא הפופולאריות שלו במאות ה-16 וה-17, כאשר הפך לחלק בלתי נפרד מחצרות מלוכה רבות.

בין בעליו המפורסמים ניתן למצוא את מרי מלכת הסקוטים, צ'רלס ה-1, פרדריק הגדול והמלכה ויקטוריה. גם ציירים גדולים הקדישו זמן לכלבים קטנים אלה. ייתכן שהגרייהאונד האיטלקי שימשו לציד ארנבות, אולם זהו גם גזע הכלב הראשון שגודל במיוחד כדי לשמש בן לוויה.

מראה חיצוני

המראה החיצוני של זן זה, נראה ככלב אלגנטי וצנום, המזכיר במראהו גרייהאונד רגיל בגרסה זעירה. פרוותו חלקה ומבהירה, וקיימת בשלל גוונים. הראש שלו צר והאוזניים מקופלות ברכות. הליכתו נמרצת וקלילה וכשהוא רוצה, הוא יכול להיות מהיר מאוד.

תכונות אופי של גזע הגרייהאונד האיטלקי

מדובר בכלב חביב שאוהב להתכרבל, גם משום שהוא שופע חיבה וגם משום שהוא צריך להתחמם.  כלב הגרייהאונד האיטלקי זקוק לסוציאליזציה מוקדמת, כדי שיוכל לקבל אנשים ומצבים חדשים ביתר קלות. ייתכן שיחלוף זמן מה עד שהכלב יתחיל להיקשר לסובבים אותו, אולם מרגע שיתיידד עם בני הבית הוא יכול לשמש כחבר מצוין. בעלים של גרייהאונד איטלקי צריכים להיות מודעים לחוכמתו הרבה, שיכולה לגרום לו לנצל הזדמנויות לחמוק או לברוח.

אילוף והתנהגות של גזע הגרייהאונד האיטלקי

כלב הגרייהאונד האיטלקי הינו גזע נבון, אולם כלבים אלה נוטים להשתמש בתבונתם כדי לרצות את עצמם. הם יכולים להיות קשים בעת חינוך לצרכים בגלל אינסטינקט הציד הטבוע בהם, וייתכן שיהיה קשה ללמדם להגיב לקריאת שמם. יש צורך בסוציאליזציה בגיל צעיר כדי להתגבר על ביישנות פוטנציאלית של הגזע ועל בעיות שעלולות להתפתח יחד איתה. בנוסף, יש להרגיל את הגור לטיפולים שגרתיים, שכן גזע כלבים זה זקוק לניקוי שיניים באופן קבוע.

רמות אנרגיה

גבוהות. למרות שמדובר בכלב קטן מאוד, הוא עדיין כלב ציד שאוהב לרוץ בחוץ. מומלץ להניח לכלב הגרייהאונד האיטלקי לרוץ בשטח מגודר, שכן אחרת הוא עלול לצאת למרדף סוער אחרי טרף. כלבים אלה יכולים להסתגל לחיים בדירה, בתנאי שמאפשרים להם ליהנות מפעילות ספורטיבית פעם או פעמיים ביום. גרייהאונד איטלקיים צעירים זקוקים לפעילות זהירה ולא מופרזת, משום שעצמות הרגליים שלהם עדיין עדינות ונותרות כאלה עד לגיל 18 חודשים בערך.

התאמה לילדים

נמוכה. האופי העדין והמופנמות כלפי אנשים חדשים לצד הממדים הזעירים שלו, הופכים את הגרייהאונד האיטלקי לכלב שעשוי להתקשות להסתדר בבית עם ילדים. כלבים כאלה יהיו מאושרים בסביבה שמודעת למאפיינים הייחודיים שלהם, מכבדת את המרחב האישי ומאפשרת להם להתכרבל בשקט וללא הפרעות בכל זמן שיהיו זקוקים לכך. 

שגרת טיפוח

כלב גרייהאונד איטלקי זקוק לטיפוח פרווה מועט, שכן פרוותו קצרה וניתן להבריק אותה באמצעות שפשוף במטלית. עם זאת, כלבים אלה זקוקים לטיפול שיניים מוקפד, שכן הם מועדים לפתח בעיות שיניים.