קוראט
Korat

ארץ מקור
תאילנד

שמות נוספים

סי-סוואט

ההיסטוריה של גזע הקוראט

קוראט הוא אחד מגזעי החתולים העתיקים ביותר שנוצרו באופן טבעי. הוא נקרא על שם הפרובינציה בה הופיע לראשונה, למרות שבארץ מולדתו תאילנד הוא מכונה לרוב בשם "סי-סוואט", שמשמעותו "מזל טוב". גם כיום, ישנם אנשים שעדיין נוהגים למסור חתול קוראט באירועים מיוחדים, כסגולה למזל. ייתכן שחתול מגזע הקוראט השתתף בתערוכת חתולים שנערכה בבריטניה כבר במאה ה-19, אך הוצג בה בתור סיאמי כחול. הגזע הופיע לראשונה באמריקה בשנות ה-50 ומשם הגיע לבריטניה בשנת 1972. מדובר באחד הגזעים הבודדים שקיימים בגוון אחד בלבד, במקרה זה – כחול כסוף.

מראה חיצוני

הקוראט הוא חתול בינוני בגודלו, בעל מבנה גוף שרירי ואתלטי. הוא דומה מאוד לרוסי הכחול, אולם מצויד בפרווה חד שכבתית ולא כפולה, מעוגל יותר בצורתו ועיניו הן בצבע ירוק-צהבהב ולא ירוק אזמרגד. ראשו של הקוראט הוא בעל צורת לב אופיינית, והוא רחב יותר באזור העיניים. האוזניים  שלו גדולות, בסיסן רחב והן הופכות לצרות יותר באזור הקצה המעוגל שלהן. הן ממוקמות בחלקו הגבוה של ראשו של החתול, וכך מעניקות לו מראה דרוך וערני. עיני חתול הקוראט הירוקות מרוחקות זו מזו, ונראות גדולות ביחס לפנים. אורך הזנב שלו בינוני, והוא הולך ומתחדד מן הבסיס הרחב ועד לקצה המעוגל. נקבות חתולי הקוראט עדינות יותר מהזכרים.

תכונות אופי של גזע הקוראט

חתול קוראט הוא בעל אופי מיוחד, שמצליח לשלב בין רוגע לבין שובבות. מדובר בגזע חתולים נבון, שקט ועדין, שבמקביל מגלה סקרנות רבה כלפי סביבתו ואוהב מאוד לשחק. הוא מהווה חיית מחמד ביתית מושלמת, ויכול להיות מסור מאוד לבעליו. חתול הקוראט מסתדר היטב עם ילדים ולרוב ייהנה מבילוי בחברתם, אך מעדיף בית שקט ולא רועש יתר על המידה. יום מוצלח מבחינתו יכלול משחקים עם בני המשפחה המאמצת שלו, ובסיומם נמנום ממושך על הספה בחיקו של אחד מהם.

שגרת טיפוח

גזע חתולים זה משתייך לקבוצת קצרי השיער, ולכן הטיפוח שלו פשוט ונוח יחסית. הקוראט דואג לניקיון פרוותו על ידי ליקוקה באופן יומיומי, וניתן להשלים את העבודה על ידי הברשתו באמצעות מברשת מיוחדת בתדירות של פעם בשבוע.