לברדור רטריבר
Labrador Retriever

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
28 ק"ג
גובה ממוצע
55 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

לברדור, לב

ההיסטוריה של גזע הלברדור רטריבר

מקורו של הגזע אינו בחצי האי לברדור שבקנדה, אלא דווקא בחופי ניופאונדלנד. הכלבים הללו אומנו להחזיר את רשתות הדייגים ממי הקרח, ובתחילת המאה ה-19 הובאו לפול הרבור שבבריטניה. הם היו בעלי גפיים קצרות, נחשבו לשחיינים מעולים והיו מצוידים בפרווה קצרה וזנב שדמה לזנב לוטרה. הם נתפסו כאטרקטיביים כל כך, עד שהדייגים קיבלו הצעות רכישה עבורם מאנגלים רבים. 

בהמשך, הגזע זכה להצלחה מיידית בענף הציד. הרוזן ממלמסברי הוקסם מכלבים אלה והחל לגדל אותם, ובהמשך העניק להם את השם "כלבי לברדור". איכויותיהם הרבות של הכלבים לצד הצורך שלהם לרצות את ראש הלהקה, גרמו לכך שכיום רבים מהלברדורים משמשים ככלבי נחייה מעולים. אחרים מתפקדים ככלבי חיפוש והצלה או ככלבים לגילוי חומרי נפץ. 
 

מראה חיצוני

גזע הלברדור מזכיר גרסה קצרת פרווה של הגולדן רטריבר. הוא קל מאוד לזיהוי, וקשה לפספס את יופיו המרשים. כלבי הלברדור פעילים מאוד, בעלי גוף חזק ומבנה עצמות יציב. ראשיהם רחבים והבעת פניהם משדרת קשב והבנה. יש להם פרווה מוזהבת כפולה, כאשר השכבה התחתונה עמידה במים ואילו השכבה החיצונית קצרה וצפופה, ונטולת פלומה. כמו כן, מדובר בשחיינים מצטיינים ואצנים טובים, שרצים בקלילות מרשימה. 

תכונות אופי של גזע הלברדור רטריבר

בכל הנוגע לבחירת חיית מחמד משפחתית, גזע כלבים זה ממוקם ללא ספק בין שלושת המקומות הראשונים. מדובר בכלבים ידידותיים ונוחים, שמגלים חיבה כלפי כל אחד. הם מסתגלים בקלות לכל מצב, אופטימיים מאוד וחברותיים מעצם טיבם.  גם חיות בית אחרות לא נמצאות בסיכון בסביבתם, וייתכן שהלברדורים אף ייזמו עמן חברות. מדובר בכלבים נאמנים ביותר, שאוהבים לקחת חלק מרכזי בכל רגע ביום – החל מארוחת בוקר ועד לנמנום בסלון. הם נובחים כדי להתריע על בואם של זרים, אולם מיד מקבלים אותם בזרועות פתוחות וכשכוש זנב.

הכירו את גזע הלברדור מקרוב, גם בסרטון הבא:

אילוף והתנהגות של גזע הלברדור רטריבר

הלברדורים הם כלבים נבונים שניתנים לאילוף בקלות, ולפיכך מתאימים מאוד לשימוש בספורט שטח ותחרויות. אלה מהם שמתפקדים ככלבי חיפוש או נחייה, מתמודדים היטב עם האחריות שנלווית לתפקידים החשובים הללו. 

רמות אנרגיה

גבוהות. כלבים אלה מסתגלים לכל רמת פעילות שמוקצית להם, אולם בכל מקרה חשוב לספק להם רמת פעילות סבירה. הם אוהבים טיולים ארוכים, שבהם מתאפשר להם לרוץ ולשחק ללא רצועה, ובנוסף נהנים מאוד לאתר ולהחזיר חפצים. אהבה גדולה נוספת שלהם היא מים, לכן יש להיזהר בקרבת כל מקור מים ולדאוג לבטיחותם. 

התאמה לילדים

גבוהה. לברדורים מתחברים לילדים מהרגע הראשון בגלל אהבתם בחברה והצורך שלהם בקרבה. הסבלנות והסלחנות שהם חלק בלתי נפרד מאופיים, גורמים להם להתמודד היטב גם עם המשחקים הארוכים של ילדים וחוסר הזהירות שעלול לאפיין אותם.

שגרת טיפוח

הפרווה של גזע הלברדור רטריבר עבה וצפופה, ומצוידת בשכבה תחתונה עמידה במים. קל מאוד לדאוג לטיפוח שלה, וכל מה שנחוץ הוא להבריש אותה פעם בשבוע. בעונת ההשרה, נדרש כמובן זמן רב יותר.