לסה אפסו
Lhaso Apso

ארץ מקור
טיבט
משקל ממוצע
6.5 ק"ג
גובה ממוצע
26 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

אפסו סנג קי

ההיסטוריה של גזע הלסה אפסו

הלסה אפסו פותח בטיבט על ידי נזירים ובני אצולה, במשך אלפיים שנה לפחות. מדובר בכלבים ששימשו ככלבי שמירה במקדשים ובמנזרים, ומילאו את תפקידם באחריות ובמסירות. הטיבטים האמינו כי הכלבים היו גלגול של הלאמות הקדושות, שהם נזירים בעלי שם, והעניקו להם את הכבוד הראוי. כלבי לסה אפסו מעולם לא נקנו ולא נמכרו אלא נמסרו כמתנות, וקבלת כלב כזה נחשבה לאירוע מיוחד. הלסה נראה לראשונה בבריטניה בשנות ה-20 ובהמשך הגיע גם לארצות הברית. כיום, נדיר מאוד למצוא אותו בארץ מולדתו.

מראה חיצוני

לסה אפסו הוא כלב קטן בעל מבנה מוצק ופרווה שדורשת תחזוקה הולמת. הוא מתקדם בהילוך קופצני, משעשע ומלא בחשיבות עצמית, כשזנבו מתנשא מעל לגבו.

תכונות אופי של גזע הלסה אפסו

מדובר בכלבים קטנים, אנרגטיים ונבונים, שעשויים להיות עקשנים ובעלי רצון לעמוד על שלהם. הם רגישים למדי ואינם מגיבים היטב לקולות רמים. חשיפה לקולות חזקים עלולה להשפיע על התנהגותם, ולהפוך אותם למסוגרים ומדוכאים. ביחס לבני אדם מוכרים, הלסה אפסו הוא כלב נאמן, אמין ונבון. הוא נהנה ממשחקים, אבל נוהג בחשדנות כלפי זרים ולא יקבל כל אחד בברכה. 

אילוף והתנהגות של גזע הלסה אפסו

יש לאלף כלבים מגזע זה כבר מגיל צעיר. אם מפנקים אותם יותר מדי הם עלולים לפתח בעיות התנהגות, כך ששביל הזהב הוא לנהוג מולם בסבלנות ובעקביות. 

רמות אנרגיה

גבוהות. מדובר באחד מבין סוגי הכלבים שדורשים פעילות רבה אבל מוכן להתאים את עצמו לסביבה בה הוא חי. הלסה אפסו הוא כלב אנרגטי ופעיל, שישמח להישאר ולשחק בבית בדיוק כשם שייהנה מהליכה ממושכת. ניתן להסתפק איתם במספר טיולים קצרים מדי יום. 

התאמה לילדים

גבוהה. מדובר בכלב שיתחבר לילדים על בסיס החיבה המשותפת למשחקים ולטיול מחוץ לבית. חשוב ללמד את הילדים לשחק איתו בעדינות המתאימה, על מנת לא להבהיל אותו ולעורר אצלו התנהגות חשדנית או חרדה.

שגרת טיפוח

הלסה אפסו הוא כלב קטן עם דרישות טיפוח גדולות למדי. שכבת השיער החיצונית שלו ארוכה, כבדה ומחוספסת מעט למגע, ואילו השכבה התחתונה קצרה ורכה יותר. כלבים מגזע זה זקוקים להברשה יומיומית רבה, כדי לשמור על מראה הפרווה ולהימנע מבעיות עור. מומלץ להרגיל אותם לסירוק כבר מגיל צעיר, כדי למנוע בעיות עתידיות בשגרת הטיפוח.  כאשר הפרווה ארוכה מדי, ניתן לקצרה. מומלץ להיוועץ בספר מומחה כדי לצאת לדרך ברגל ימין.