מרמנו
Maremma Sheepdog

ארץ מקור
איטליה
משקל ממוצע
38 ק"ג
גובה ממוצע
63 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

מרמנו אברוצה, Cane de Pastore Maremmani

ההיסטוריה של גזע המרמנו

המרמנו שומר לאורך השנים על מעמדו בתור כלב הרועים הנפוץ והפופולארי ביותר באיטליה. כותבים איטלקים קדומים הזכירו כלב רועים שענה לשם "מרמה" ותמונה מהמאה ה-13, שנמצאת בכנסיית סנטה מריה שבפירנצה, מתארת כלב מסוג זה. הכלב המקורי התפתח מכלבי רועים שהגיעו מן המזרח, והתפצלו לזנים שונים לפי אזורים. באיטליה התמזגו המרמנו קצר השיער והאברוצה ארוך השיער לגזע אחד, בשנות ה-60 של המאה ה-19. המרמנו נודע אז בתור כלב אמיץ שיכול להרתיע זאבים, דובים ופולשים אנושיים. גזע כלבים זה יוצא לאנגליה לראשונה בשנת 1931, ועד היום הם משמשים בה לשמירה על אחוזות או כחיות מחמד.

מראה חיצוני

מדובר בכלב גדול ומוצק, בעל פרווה חיצונית לבנה וגסה ושכבה תחתונה צפופה, שמגנה על גופו. כלבי מרמנו מתאפיינים בצבע לבן חלק ובעצמות כבדות. ראשם צר והאוזניים קטנות וממקומות גבוה. 

תכונות אופי של גזע המרמנו

אינסטינקט רעיית הצאן של המרמנו מפותח מאוד, ואין מאושר ממנו בשעה שהוא דואג לעדר שלו. זהו כלב נאמן ומסור, שמוכן להגן על ביתו בכל עת. הוא אינו תוקפני אך לא סובל נוכחות של פולשים, מה שהופך אותו לכלב שמירה מוצלח. כלבי מרמנו אינם מסתדרים היטב עם כלבים אחרים, אלא אם נחשפו אליהם בגיל צעיר. 

אילוף והתנהגות של גזע המרמנו

גזע זה עלול להיות קשה לאילוף, משום שהוא עקשן מאוד. הוא נאמן לאדם אחד, אולם האילוף עלול להתגלות כאתגר לא קטן. חשוב להעביר אותו תהליך חיברות כבר בגיל צעיר, משום שמדובר בכלב גדול וחזק, ותאונות עלולות להיגרם אם הוא אינו מורגל להתנהלות בחברת חיות קטנות יותר או ילדים.

רמות אנרגיה

גבוהות. בדומה לכלבי רועים אחרים, כמו למשל הבורדר קולי, גם המרמנו זקוק לכמות רבה של פעילות מדי יום. כיום הוא עדיין נהנה לשמש ככלב שמירה או לפקח על עדרים, תפקידים שנותנים לו הזדמנות לנצל את כישוריו ואת האנרגיה שלו. כאשר הכלב חי בבית, מומלץ לצאת איתו לשלושה טיולים רגליים ארוכים מדי יום. מדובר במטלה לא פשוטה, ולא כל משפחה מסוגלת לספק למרמנו פעילות מספקת או גירויים שנחוצים לו כדי להימנע מתסכול ושעמום. כתוצאה מכך, כלבי מרמנו מסוימים אינם מצליחים להסתגל לחיי בית. 

התאמה לילדים

זהו כלב נבון ועקשן, שעשוי להתקשות להתנהל מול ילדים, אלא אם נחשף אליהם בגיל צעיר. מאחר שהוא גם מאתגר לאילוף, התאמתו לבית עם ילדים עלולה להיות נמוכה. 

שגרת טיפוח

הפרווה הכבדה והצפופה של גזע המרמנו דורשת תחזוקה רבה. הכלב זקוק להברשה וסירוק יסודיים כמעט מדי יום, כדי למנוע קשרים אשר עלולים לגרום לו לבעיות עור וגירויים. יש לבדוק את כריות הרגליים שלו, ולקצץ את השיער הצומח ביניהן לפי הצורך.