מונסטרלנדר (גדול וקטן)
Munsterlander

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
גזע גדול 25 ק"ג, גזע קטן 15 ק"ג
גובה ממוצע
גזע גדול 60 ס"מ, גזע קטן 53 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

מונסטר, מונסטרלנדר גדול, Grosser Munsterland

ההיסטוריה של גזע המונסטרלנדר

במהלך המאה ה-19 היו כלבי הציפורים נפוצים בגרמניה בכל הצורות, הגדלים וצבעי הפרווה. בחלקה האחרון של המאה ה-19 פוצלו הסוגים, בעקבות העניין הגובר בגזעים השונים. כאשר קבע מועדון הגזע של הפוינטר הגרמני את התקן שלו, הוא התיר משום מה פרווה בצבע חום-אדמדם ולבן בלבד. כתוצאה מכך, גורים נהדרים בעלי פרווה שחורה-לבנה נמסרו לאיכרים ולציידים מאזור מונסטר. הצבע לא עניין אותם ולכן הם בחרו לגדל את הגורים וסביר להניח שאף ביצעו הכלאה עם גזעים אחרים, לדוגמה ספניאל או סטר. בשנת 1919 הוכר המונסטרלנדר הגדול בזכות עצמו, כסוג נפרד מן הכלב הקטן יותר.

מראה חיצוני

המונסטרלנדר הגדול הוא כלב מרשים ויציב שמתאפיין בתנועה קלילה ובפסיעות ארוכות ומלאות עוצמה. פרוותו שופעת וצפופה, ועל רגליו וזנבו פלומת שיער בולטת. קרוביו הקטנים דומים יותר לסטר האנגלי, אולם זהים לו במראה – חוץ מאשר בצבע.

תכונות אופי של גזע המונסטרלנדר

מדובר בכלבים חביבים ושופעי אהבה, שמשלבים בין אומץ לבין עדינות רבה. אין להם כל בעיה להסתדר עם כלבים וחיות מחמד אחרות, ובמקביל הם יכולים לשמש ככלבי שמירה מעולים. מדובר בגזע כלבים שעשוי להיות קולני מאוד, במיוחד לאחר שנשאר לבד בבית. הוא זקוק לזמן בחברת משפחתו וישמח לחלוק מתנות עם כל מי ש"יגאל" אותו מבדידותו. ייתכן שאפילו יביא לכם את נעלי הבית או העיתון! 

אילוף והתנהגות של גזע המונסטרלנדר

שני הגדלים מתאפיינים בתבונה ובערנות, מה שהופך אותם לנוחים יחסית לאילוף. עם זאת, חלקם יכולים להיות דומיננטיים ולכן יש לנהוג בהם בעקביות

רמות אנרגיה

בינוניות. המונסטרלנדר הוא כלב שמתאים במקור לעבודה בשטח. הוא יכול להסתגל לחיי משפחה, כל עוד יקבל זמן רב של פעילות בחוץ. לאור העניין הרב שהוא מגלה למים, יש להקפיד על בטיחותו כשהוא חופשי מרצועה. מדובר בחבר המושלם לטיולים והליכה, ואחרי בילוי בחברתו הנעימה ספק שתרצו לחזור הביתה.

התאמה לילדים

גבוהה. רוב הכלבים סבלניים מאוד כלפי ילדים, ומתייחסים אליהם באהבה ובעדינות. הם סקרנים ונהנים להימצא בחברה, כך שלא יזוזו מחדרם של הילדים אם יאפשרו להם זאת. כלבים אלה נהנים מכל מזג אוויר, ואף פעם לא יתייחסו לטיול בחוץ בחוסר כבוד. מסיבה זו, ימים של בוץ ולכלוך עלולים להציב בפני הורים את האתגר של ניקוי יסודי לכל בני הבית – צעירים ופרוותיים כאחד. 

שגרת טיפוח

כלבי המונסטרלנדר דורשים טיפוח מועט, ומסתפקים בסירוק והברשה אחת לשבוע. מדי פעם יש לטפל בפלומה שעל האוזניים, הרגליים הקדמיות והאחוריות והזנב שלהם. כמו כן, מומלץ לקצץ את השיער העודף הצומח אצלם בין כריות הרגליים.