ניופאונדלנד
Newfoundland

ארץ מקור
קנדה
משקל ממוצע
60 ק"ג
גובה ממוצע
68 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

ניופי

ההיסטוריה של גזע הניופאונדלנד

למרות מה שניתן להסיק משמו, רוב הסיכויים שהניופי לא הגיע במקור מהאי ניופאונדלנד ששייך לשטח קנדה. עם זאת, כבר במאה ה-15 התגוררו על האי הזה אינדיאנים בחברת כלביהם דמויי הזאב. כלבים אלה שימשו לציד, איסוף ונשיאה. כאשר החלו המתיישבים הלבנים להגיע לאי הם רדפו את האינדיאנים ואת כלבים. הכלבים ששרדו עברו ככל הנראה הכלאה עם כלבים אחרים, שהגיעו לאי יחד עם סוחרים מכל רחבי העולם. בין הסוגים הללו נמנו כלבי ציד, כלבי מים ומסטיפים. צאצאי הכלבים נאלצו לדאוג לעצמם ורק הגדולים והחזקים ביותר מביניהם שרדו. במהלך השנים החלו להתפתח בקרבם סוגי כלבים שהזכירו במראה שלהם את הניופאונדלנד המוכר לנו כיום. 

בראשית המאה ה-18 הגיעה לאירופה השמועה אודות הכלבים המופלאים שיכלו להעמיס משאות כבדים ולסייע לדייגים. תחילה נרכשו הכלבים על ידי סוחרים עניים שלא יכלו להחזיק סוסים לצורך העברת סחורות מן הנמלים לבתיהם. בשנת 1886 נפתח מועדון הניופאונדלנד הרשמי, וכיום הוא אחד מהמועדונים הוותיקים ביותר בבריטניה. זמן קצר לאחר הקמת המועדון נקבע תקן גזע הכלבים, שכמעט ולא שונה במהלך השנים.
 

מראה חיצוני

התיאור המתאים ביותר לניופאונדלנד הוא "ענק עדין". מדובר בכלב גדול וכבד, הן מבחינת מבנה העצמות שלו והן מבחינת פרוותו העבה והכפולה. כגורים, הכלבים הללו דומים לדובוני צעצוע אולם מדובר בשלב קצר מאוד, מאחר שהם גדלים במהירות רבה ומגיעים לגדלים מרשימים. חלק מכלבי הגזע שחורים, אחרים בגוון דמוי שוקולד והאחרונים לבנים עם כתמים. 

תכונות אופי של גזע הניופאונדלנד

הניופי הוא כלב חברותי, רגוע וצייתן, שידוע כאחד מגזעי הכלבים הידידותיים ביותר. תכונות אלה הופכות אותו לכלב משפחה למופת. הוא מסתדר נפלא עם בני אדם ועם בעלי חיים אחרים, ונראה שהמטרה היחידה שלו מדי יום היא ליהנות כמה שיותר. האינסטינקט הטבעי שלו להצלת חיים הופך את השחייה בחברתו לאתגר – בזמן שכל בני המשפחה ייהנו מהשכשוך, הוא יעדיף להעביר את הזמן במים בניסיון לגרור את בעליו הרחק מה"סכנה". 

אילוף והתנהגות של גזע הניופאונדלנד

זהו גזע כלבים נבון, שדורש אילוף נינוח ורגוע. הוא אוהב לרצות ולא מתנגד ללמוד פעולות חדשות, כך שמדובר במשימה קלה לביצוע.

רמות אנרגיה

בינוניות. כלבי ניופאונדלנד אוהבים לשחק מחוץ לבית, אבל אינם נמנים על סוגי הכלבים שנחוצה להם פעילות מסביב לשעון. יש לפקח עליהם במהלך הגדילה כדי למנוע נזק לעצמות ולמפרקים שעלול להיגרם עקב מאמץ עודף. מאחר שמדובר בגזע כלבים שאוהב מים, השחייה היא אחת מצורות הפעילות החביבות עליו.

התאמה לילדים

גבוהה. ילדים יכולים להפוך לחבריו הטובים ביותר של הניופי. הוא קשוב לצורכיהם, יודע לשחק בעדינות ואינו אנרגטי ברמה שעלולה לסכן אותם. מדובר בכלב שצפוי להשתתף בכל פעילות ללא שום מחאות, כך שלא חריג לראותו ממלא בגאווה תפקיד של ניצב במשחק בובות או של שופט במחבואים.

שגרת טיפוח

הפרווה היפה והעבה של הניופאונדלנד מצריכה עבודה כדי לשמור על בריאותה. יש להבריש אותו בקביעות כבר מגיל צעיר, תוך הקדשת תשומת לב מיוחדת לפלומה שעל הרגליים – שבה עלולים להיווצר קשרים.