אוסיקט
Ocicat

ארץ מקור
אמריקה

שמות נוספים

אוסי

ההיסטוריה של גזע חתול אוסיקט

חתול האוסיקט הוא גזע חתולים צעיר יחסית, שמקורו בזיווג מקרי שהתרחש בשנות ה-60  כאשר סיאמי סיל פוינט ואביסיני זווגו בניסיון ליצור אביסיני-סיאמי מחודד. אחד הגורים זווג בהמשך עם סיאמי שוקולד מחודד, והגורים שנוצרו בעקבות זיווג זה התאפיינו במגוון צבעים ודפוסי פרווה. לאחד מהם הייתה פרווה מדהימה עם כתמי זהב על רקע שנהב והוא נראה כחתול מנומר פראי. מראה זה העניק לו את השם "אוסיקט", על שמו של חתול הבר אוצלוט בעל הפרווה המנומרת. בראשית שנות ה-80 חתול האוסיקט הפך פופולארי יותר ויותר, והופסקה ההכלאה עם גזעים אחרים למעט האביסיני. ב-1988 הגיעו חתולי האוסיקט הראשונים לבריטניה וזכו גם בה לפופולאריות שממנה הם נהנים בארצות הברית.

מראה חיצוני

אוסיקט הוא חתול בגודל בינוני-גדול, בעל פרווה מנומרת מאוד. אפו רחב ובולט והלסת שלו מרובעת. גופו של החתול נראה שרירי וחזק, בדגש על רגליו. הדמיון הקיים בין גזע חתול האוסיקט לבין חתול הבר אוצלוט אינו מסתיים רק בדפוס הפרווה אלא גם בתנועה החיננית והזריזה שלהם. חתולי האוסיקט דומים לחתולי הבר במובנים רבים, גם כאשר הם "צדים" טרף מדומה או מתרוצצים במהלך משחק.  

תכונות אופי של גזע חתול האוסיקט

למרות שחתולי אוסיקט נראים כחתולי בר, המזג שלהם אינו משקף דמיון זה בשום צורה. הם חכמים ושובבים, סקרנים וידידותיים ולעולם אינם מגלים תוקפנות. כמו כל החתולים הפעילים, הם מעדיפים חברה ושמחים מאוד בקרבת בני אדם וכאשר מקדישים להם תשומת לב. אם בעליהם עובדים במשך רוב שעות היום ועליהם להימצא בבית לבד, הם יעדיפו חתול אוסיקט נוסף שישמש להם כחבר למשחק ולמציאת עניין. האוסיקט מצליח להסתגל לתנאי מחייה שונים, כך שאם מטעמי בטיחות הגינה היא מחוץ לתחום – החתול יסתפק ב"חדר כושר" בתוך הבית, בתנאי שהוא מכיל לוח גירוד ומדרגות.

שגרת טיפוח

גזע חתולים זה מתאפיין בפרווה מנוקדת קצרה וצפופה, שהוא מטפח ומנקה בעצמו. ניתן לעזור לחתול אוסיקט מדי פעם להגיע לתוצאות טובות יותר, על ידי הברשה עדינה שמטרתה הסרת שיערות מתות.