אוריינטלי קצר שיער
Oriental Shorthair

ארץ מקור
תאילנד

ההיסטוריה של גזע האוריינטלי קצר השיער

חתול אוריינטלי קצר שיער הוא קרוב משפחתו של החתול הסיאמי, שזהה לו במראה ובאופי ושונה ממנו בצבע הפרווה ובגוון העיניים. החתול האוריינטלי פותח במיוחד על בסיס הגזע הסיאמי, אולם עבר הכלאה עם זנים אחרים לצורך קבלת גוונים שונים. ה"הוואנה" הוא הזן של החתול האוריינטלי הראשון שזכה במקום מכובד בתערוכות חתולים, ונוצר בעקבות הכלאה של סיאמי סיל-פוינט עם סיאמי בן תערובת. במהלך תכנית הרבייה של ההוואנה נולדו חתולים אוריינטליים קצרי שיער בצבעי לילך, שחור וכחול, ואלה זכו להכרה בשנות ה-70. 

מראה חיצוני

המראה הסטנדרטי של חתול אוריינטליי קצר שיער זהה כאמור לזה של הסיאמי מבחינות רבות. אוריינטליים קצרי שיער הם חתולים בינוניים בגודלם, אולם הם כבדים יותר ממה שהם נראים. הראש שלהם מוארך, נמתח בקווים ישרים מן האוזניים ומתחדד באזור האף, וכך יוצר צורת משולש. האוזניים שלהם גדולות ומחודדות והעיניים נוטות לכיוון אפם. רגליהם ארוכות ודקות וזנבם ארוך ומחודד. 

תכונות אופי של גזע האוריינטלי קצר השיער

בדומה לחתול הסיאמי, גם גזע החתול האוריינטלי קצר השיער הוא נבון וסקרן. החתולים הללו אוהבים חברה ונהנים מכך שמרגישים בנוכחותם. מדובר בחתולים "דברנים" שאוהבים לפנות אל חבריהם האנושיים בשיחה ואף מצפים למענה. הם מרגישים חלק חשוב מהמשפחה המאמצת שלהם ונהנים לשחק עם בני הבית במשחקים כגון הבאת כדורים או חפצים אחרים שישליכו לעברם.

האוריינטליים קצרי השיער זקוקים לצעצועים שונים שיבדרו אותם לאורך היום, מאחר שהם אינם אוהבים להישאר לבד ועלולים להשתעמם בקלות. מסיבה זו, בעלי חתולים שנעדרים מהבית במשך רוב היום, ירוויחו מאימוץ חתול נוסף שיוכל לבדר את חתולם הראשון. מאחר שהחתולים הללו סקרנים כל כך, לא מומלץ לאפשר להם לשוטט בחוץ מאחר שהסקרנות שלהם עלולה לסבך אותם בצרות. חלקם ישמחו מאוד להישאר בתוך הבית לאורך היום, בתנאי שתהיה להם חברה איתה יוכלו לבלות ולשחק. 

שגרת טיפוח

להבדיל מסוגי חתולים בעלי פרווה ארוכה, בהם האוריינטלי ארוך השיער, חתול אוריינטלי קצר שיער אינו זקוק לעזרה מיוחדת על בסיס יומיומי. מדובר בחתול נקי שנהנה לטפח את עצמו באמצעות ליקוק, ויצליח להגיע לתוצאות משביעות רצון בעצמו. ניתן לסייע לו מדי פעם על ידי הברשה עדינה, במטרה להסיר שיערות מתות שנדבקו לפרווה.