האונד פרעה
Pharaoh Hound

ארץ מקור
מלטה
משקל ממוצע
24 ק"ג
גובה ממוצע
56 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

כלב טל-פנק (כלב ארנבות)

ההיסטוריה של גזע ההאונד פרעה

שרידי כלבים הדומים במראם להאונד פרעה התגלו בעמק הנילוס, ומתוארכים לשנת 4000 לפנה"ס. עם זאת, ההנחה היא שעוד לפני התקופה המצרית הפניקים הם אלה שסחרו בכלבי הציד, והשאירו אותם באיים מבודדים בהם הכלבים התרבו באופן טבעי מבלי שהתערבבו בהם זנים אחרים. בהמשך, התיישבו הפניקים יחד עם הכלבים שלהם באי מלטה. כלבים אלה זכו להערכה בזכות יכולתם לצוד ארנבות  ונודעו כ"כלבי ארנבות". ההאונד פרעה הגיעו לבריטניה בשנות ה-30, אולם לא הוכרו כגזע עד לשנות ה-60.

מראה חיצוני

כלבי ההאונד פרעה הם כלבים בינוניים בגודלם, קצרי פרווה ובעלי אוזניים זקופות, שמתאפיינים במראה אתלטי. צבעם הוא חום-אדמדם בהיר עד כהה. הם ייחודיים בכך שכאשר הם מתרגשים מופיע סומק על פניהם ואפם, והחלק הפנימי של אוזניהם הופך לוורדרד.

תכונות אופי של גזע ההאונד פרעה

ההאונד פרעה הוא כלב עצמאי למדי שמגלה נאמנות כלפי משפחתו. יש בו תשוקה מובנית לצוד ויכולת להמשיך ולנוע – והוא יעשה זאת עם הבעלים שלו או בלעדיו. זהו כלב שלא מתאים לאנשים חלשים, משום שהוא מהיר מאוד ויכול להשתחרר מהרצועה ולחמוק בעקבות דבר שיידמה בעיניו לטרף.  בעיני כלב ההאונד פרעה שלא עבר תהליך חיברות בגיל צעיר, גם חתולים וחיות קטנות אחרות ייתפסו כטרף שכדאי להשיג. הוא יכול להיות קולני למדי ומאחר שהוא חברותי באופיו, הוא נהנה לנבוח ולבלות בחברת כלבים אחרים.

אילוף והתנהגות של גזע ההאונד פרעה

האונד פרעה הינו גזע כלבים נבון וצייתן, שנחשב לאחד מסוגי כלבי הציד הבודדים שלרוב יגיב לפקודה ויחזור. זאת להבדיל מכלב הדקל למשל, שעשוי לחמוק ולברוח כדי להשיג טרף שייחשב בעיניו כשווה במיוחד. כדי להצליח עם כלב ההאונד פרעה יש להשתמש באילוף בעקביות, וחובה להתחיל תהליך חיברות מגיל צעיר. מספר כלבי פרעה זכו להצלחה במבחני משמעת ואג'יליטי, שהם מבחנים שמורכבים ממסלול לאורכו מכשולים שיש לעבור תוך פרק זמן מסוים.

רמות אנרגיה

גבוהות. כלבי ההאונד פרעה דורשים פעילות רבה. כאשר הם עולים על נתיב ריח, הם לא יפסיקו לרוץ לעברו. כיוון שהם מסוגלים לנתר גבוה יחסית, יש לגדר את הגינה בגדר גבוהה מספיק.

התאמה לילדים

בינונית. כלבי האונד פרעה אוהבים ילדים, אבל בראש ובראשונה הם ציידים. חשוב לא לשכוח זאת לפני שיוצאים איתם לטייל בחוץ, ולהימנע ממצבים בהם ילדים קטנים יעמדו בדרכם כאשר קיים סיכוי שיבחינו בכל מה שעלול להיראות כמו טרף.

שגרת טיפוח

קל לטפח את כלבי ההאונד פרעה. ניתן להברישם מפעם לפעם באמצעות כפפת סירוק, לצורך הסרת שיערות מתות.