פודל מיניאטורי
Poodle Miniature

ארץ מקור
צרפת/גרמניה
משקל ממוצע
4-7 ק"ג
גובה ממוצע
25-38 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

קארניש

רקע כללי – פודל מיניאטורי

פודל מיניאטורי הוא כלב קטן, רזה ושרירי, בעל רגליים ארוכות, ראש קטן ואף ארוך. בזכות יופיו הייחודי, כלב הפודל המיניאטורי נחשב למשתתף פופולארי בתחרויות כלבים. לפרוותו שכבה אחת צפופה מאוד, בסגנון גלי, מתולתל, או צמרירי, ולרוב היא תופיע בגוון אחיד של לבן, שחור, אפור, חום או אדמדם. בזכות פרוותו שכמעט ואינה משירה, כלבי הפודל אהובים במיוחד בקרב אנשים הסובלים מאלרגיות, ונחשבים לכלבים היפואלרגניים. פודל הוא אחד מסוגי הכלבים החכמים ביותר, קל יחסית לאילוף, פעיל מאוד, חשדן בהתחלה אך לאחר תקופת היכרות לרוב יהיה חברותי ונעים גם כלפי אנשים וגם כלפי כלבים אחרים. ככל הפודלים, גם הפודל המינאטורי לא אוהב להישאר לבד וממש לא אוהב להשתעמם. פודל מתוסכל עלול להפוך לתוקפני ואגרסיבי, לכן חשוב לא להשאיר אותו לבד למשך זמן ממושך. על אינטרקציה של הפודל עם ילדים קטנים מומלץ להשגיח, וגזע זה יתאים יותר למשפחות עם ילדים בוגרים.

מידע נוסף אודות גזע הפודל תוכלו למצוא גם בסרטון הבא:

ההיסטוריה של גזע הפודל המיניאטורי

פודל מיניאטורי קיים לפחות 500 שנים. הוא פותח מהפודל הסטנדרטי, על ידי אנשים שהיו מעוניינים בגרסה מוקטנת של הפודל הגדול שתהיה נוחה יותר לגידול וחסכונית יותר מבחינת תזונה. בהמשך, הפודלים המיניאטוריים הפכו לנפוצים בקרקסים, בזכות העובדה שהם נוחים לאילוף, חכמים מאוד ולהוטים לרצות. 

מראה חיצוני

מדובר בכלב בעל מראה אצילי, עיניים כהות ומבט נבון וערני. פרוות הכלב שופעת, מסולסלת ולעתים מעוצבת. הפודלים המיניאטוריים נעים בהילוך חינני וקופצני.

תכונות אופי של גזע הפודל המיניאטורי

לפודל המיניאטורי אין כל בעיה להסתדר עם כל אחד, החל מחתולים ועד לשרקנים. הם ערניים ושופעי חיבה, אוהבים להיכלל בכל פעילות משפחתית ונהנים מאוד מחיי המשפחה. הפודלים הזעירים מסתגלים לחיים במקומות קטנים, כל עוד הם זוכים לפעילות מספקת. הם יכולים לשמש כלבי שמירה טובים, כיוון שהם מתריעים על בואם של אורחים אולם אינם נוהגים בתוקפנות. 

אילוף והתנהגות של גזע הפודל המיניאטורי

פודל מיניאטורי נבון ביותר ולהוט לרצות. תכונות אלה הופכות אותו לגזע כלבים נוח מאוד לאילוף. רוב הפודלים המיניאטורים רגישים לאינטונציה קולית, מה שעוזר להם להבין פקודות. בעלי פודלים זעירים רבים שהשתמשו בשיטות אילוף עדינות ועקביות, איפשרו לכלבי הפודל שלהם להצטיין במבחני משמעת ומסלולי מכשולים.

רמות אנרגיה

גבוהות. פודל מיניאטורי הוא גזע כלבים פעיל למדי, אשר אוהב לצאת לטיולים ונהנה במיוחד ממשחקים. מומלץ לספק לפודל הזעיר פעילות נוספת, כדי לאפשר גירוי מחשבתי במקביל לגירוי הגופני. 

התאמה לילדים

בינונית. מדובר בכלבים מהסוג שיכול להתחבר עם כל חיה או אדם, אבל בשל גודלם הזעיר יש להתנהל מולם בעדינות. ילדים קטנים לא תמיד מודעים לאופן בו יש לנהוג בכלבים קטנים, ועלולים לנהוג בהם כפי שנוהגים בצעצוע. כדי להימנע מפגיעה אפשרית, חשוב להסביר לילדים את הדרך הנכונה לשחק עם פודל מיניאטורי, ולהשגיח על האינטראקציה ביניהם לאורך תקופת ההיכרות.

שגרת טיפוח

פודלים מיניאטוריים אינם משירים שיער ובחלק מהמקרים גם אנשים שסובלים מאלרגיה מצליחים להימצא על ידם. עם זאת, פרוותם דורשת טיפוח רב, ומחייבת תספורות מקצועיות בנוסף לסירוק והברשה בבית. בנוסף, חשוב לנקות את אוזני הפודל לעתים תכופות כדי למנוע דלקות. מומלץ גם להבריש את שיני הכלב באופן יומיומי כדי למנוע הצטברות אבנית שעלולה לגרום לדלקת חניכיים.
אחת לחודש מומלץ לגזוז את ציפורניו. הפרווה המתולתלת בחום הישראלי עלולה להקשות על הפודל, לכן מומלץ לספר אותו אחת לתקופה, בייחוד בחודשי הקיץ.

בעיות בריאותיות

פודל מיניאטורי עלול לסבול מבעיות הורמונליות שונות (סוכרת, בעיות בבלוטת התריס או יותרת הכליה), אפילפסיה, פריקת פיקת הברך ומחלות עיניים שלרוב נובעות ממגע של פרווה לא נקייה באיזור העין. לכן, חשוב להקפיד על ניקיון הפרווה באיזור זה ולאורך הגוף כולו, כדי למנוע בעיות עיניים, בעיות עור וריחות לא נעימים מהפרווה. מבנה האזניים הארוך של כלבי הפודל חוסם את האיוורור הטבעי של תעלת האוזן, לכן יש לה נטייה להתלכלכך ולהזדהם, ולהוביל להתפתחות דלקות ובעיות באזניים, כדי למנוע מצב כזה חשוב להקפיד על שגרת טיפוח אזניים נכונה וקבועה. הפודל הוא כלב מאוד חברותי ואנרגטי, הוא זקוק לגירויים פיזיים ומנטליים באופן יומימי לפריקת אנרגיות, טיוליים יומיים, משחקים וריצות יסייעו להם לפרוק את האנרגיה העודפת ושפר את בריאותם הנפשית והפיזית גם יחד.
שמירה על בריאותו של כלב הפודל תכלול שגרת טיפוח טובה, תשומת לב וכמובן תזונה נכונה. 

תזונה 

פודל הוא כלב אנרגטי שזקוק למזון שיסייע לו בשמירה על מסת השריר שלו ותעניק מענה גם לחיזוק העור והפרווה המרשימה שלו. לכן חשוב להעניק לו אוכל איכותי ועשיר, עתיר בחלבונים, מינרלים וויטמינים, שמותאם לגילו, גודלו וצרכיו הרפואיים.  
הקפידו על שעות ארוחה קבועות ואל תמלאו את הקערה שלא לצורך. את הכמויות המומלצות לפי סוג הכלב תמצאו על גבי אריזת המזון.