רגדול
Ragdoll

ארץ מקור
אמריקה

ההיסטוריה של גזע הרגדול

גורי הרגדול הראשונים נולדו בקליפורניה בשנות ה-60. סביר להניח שהם היו תוצאה של זיווג בין חתולה פרסית לבנה וחתול זכר מגזע הבירמן בעל כפות הרגליים הלבנות. כשמרימים חתול רגדול החתול נרגע, והופך רפוי ממש כמו בובת סמרטוטים, וצורת התנהגות זו העניקה לו את שמו (Rag-doll). יש הטוענים כי תופעה זו היא תוצאה של תאונת דרכים שעברה החתולה האם כשנשאה את גוריה, אולם מבחינה גנטית אין אפשרות שפציעה כזו תשפיע עליהם. ההנחה היא שחתולים מגיבים באופן זה כאשר הם בוטחים בבעליהם, וכי הרגדול הוא פשוט גזע רגוע וידידותי שמרבה לבטוח באנשים שהוא מכיר.

מראה חיצוני

הרגדול הוא חתול גדול, חזק ,מרשים ובעל מראה ייחודי. חלקו העליון של הראש שלו רחב ושטוח מעט, ובין האוזניים שלו קיים מרווח גדול. האוזניים עצמן הן בגודל בינוני, מעוגלות בקצוות ונוטות קדימה. העיניים הכחולות שלו גדולות, מלוכסנות מעט ומרוחקות זו מזו. חלק מחתולי גזע הרגדול הם בעלי פרווה בשני גוונים; קבוצה נוספת היא בעלת כפות רגליים לבנות, פס בצבע לבן על גבי הבטן ופנים כהות; והקבוצה האחרונה היא בגוון כהה אחיד ונטול פסים. מדובר באחד מסוגי החתולים הגדולים ביותר, שמגיע לבגרות מלאה מאוחר יחסית – בטווח הזמן שבין 3 ל-4 שנים.

תכונות אופי של גזע הרגדול

ייתכן שהרגדול הוא גזע החתולים הרגוע ביותר מכל גזעי החתולים הביתיים. החתולים הללו שבעי רצון מטבעם, אינם תובעניים ונוהגים ברוגע ובשלווה כמעט בכל מצב. חתולי רגדול נהנים להכיר אנשים חדשים, מסתדרים עם כלבים ועם בעלי חיים אחרים ולא חוששים מזרים. אופיים עדין ונינוח במיוחד, והם משמשים כחיות מחמד נאמנות ומסורות. מאחר שהרגדול ידידותיים אך לא דברנים גדולים, במשך תקופה ארוכה חשבו שחתולים אלה עמידים בפני כאב. מדובר בטעות גדולה, כך שלמרות שהם אינם מביעים את תחושות הכאב שלהם – חשוב לגלות כלפיהם עדינות מרבית.

שגרת טיפוח

פרוותם החלקה והנעימה למגע של הרגדולים ארוכה למחצה. כדי לשמור על המראה המרשים שלה ולהפחית בכמות השיער שהחתול מותיר אחריו ברחבי הבית, מומלץ להבריש אותו בעדינות בתדירות של פעמיים בשבוע.