רידג'בק רודזי
Rhodesian Ridgeback

ארץ מקור
דרום אפריקה
משקל ממוצע
35 ק"ג
גובה ממוצע
66 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

רודזיאן רידג'בק, ליון דוג, אפריקן ליון

ההיסטוריה של גזע הרידג'בק הרודזי (רודזיאן רידג'בק)

מקורו של הרידג'בק הרודזי ברפובליקה של רודזיה, שנמצאת בשטח זימבבואה של היום, ועל שמה הוא גם נקרא. הכלב פותח משילוב בין מספר גזעי כלבים בהם הגרייהאונד, האיירדייל טרייר, הבולדוג ועוד. פס שיער על גב הרידג'בק שצומח בכיוון הפוך מיתר פרוותו ויוצר מעין "רכס" באותו אזור, הוא סימן ההיכר העיקרי שלו. קיימות עדויות כתובות לכך שאנשי הקוי-קוי, שבט שמקורו בדרום מערב אפריקה, השתמשו בכלבים שעל גבם "רכס" למטרות ציד וככלבי לוויה החל במאה ה-15. הכלבים גודלו לצורך ציד של חיות גדולות אך לא למטרות תקיפה. לאחר שלכדו את הטרף, הם היו נובחים כדי להתריע על כך בפני הצייד. במאה ה-19 ביצעו המתיישבים האירופיים הכלאה של כלבים אלה עם כלבי המסטיף וכלבי הציד שלהם, וכך נוצר הרידג'בק המוכר לנו. כיום משמשים רק כלבים ספורים מגזע זה למטרת הציד שלשמה גודלו, ורובם משמשים ככלבי שמירה ולוויה.

מראה חיצוני

הרידג'בק הרודזי הוא כלב פעיל, בעל מבנה בינוני ופרווה קצרה בצבע אחיד. כלבים חזקים וזריזים אלה מתאפיינים כאמור ב"רכס" ברור לאורך גבם. פס הפרווה הזה זה נמשך לאורך חוט השדרה שלהם, כקו שהולך והופך צר יותר בהדרגה.

תכונות אופי של גזע הרידג'בק הרודזי

הרידג'בק הוא כלב חזק, עוצמתי, גדול ונועז. מדובר בכלב משפחה מעולה, בעל אופי מעורר כבוד. עליו ללמוד מגיל צעיר מי מנהיג הלהקה, משום שהוא יכול להיות נחוש ועיקש למדי. למרות שהוא רגוע ובטוח בבית, הוא חשדן מאוד כלפי זרים ולכן לא מדובר בגזע כלבים שמתאים לחסרי ניסיון.

אילוף והתנהגות של גזע הרידג'בק הרודזי

גזע הרידג'בק נחשב לקשה לאילוף, אבל הקדשת מספיק זמן והתמדה יובילו אותו לתוצאות משביעות רצון. חשוב להרגיל אותו לחברה ולאילוף בסיסי כבר בגיל צעיר.

רמות אנרגיה

גבוהות. הרידג'בק הרודזי משלב בין אנרגיה רבה לבין כושר גופני מעולה שהופך אותו לאחד מהציידים המוכשרים ביותר. כאשר הוא נמצא בבית עם המשפחה הוא שומר על רוגע ושלווה, אבל האהבה להתרוצץ בחוץ עדיין קיימת בו. מומלץ לעשות איתו פעילות גופנית מגוונת באופן יומיומי, והוא ישמח גם ללוות אתכם בריצה לצד האופניים.

התאמה לילדים

בינונית. הרידג'בק מלא אהבה אך עקשן, שהאילוף שלו עשוי להיות לא פשוט וחייב להתחיל מוקדם ככל האפשר. הוא מעדיף שהדברים נעשים בדרך שלו ולוקח לו זמן להיפתח לאנשים חדשים, מה שעשוי להפוך את האינטרקציה עם ילדים שהוא לא מכיר לאתגר. עם זאת, חשוב לתת לו זמן ולא ללחוץ עליו. לאחר שיתרגל לנוכחותם של ילדי הבית הוא ישמח להפוך אותם לשותפים למשחקים, וייהנה לבלות איתם מחוץ לבית.

שגרת טיפוח

קל מאוד לטפח את כלבי הרידג'בק רודזי. כל מה שנחוץ כדי לשמור על פרוותם הקצרה הוא לסרק אותה באמצעות כפפת סירוק מגומי פעם או פעמיים בשבוע.