רוטוויילר
Rottweiler

ארץ מקור
גרמניה
משקל ממוצע
42 ק"ג
גובה ממוצע
62 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

שמות נוספים

רוטי

ההיסטוריה של גזע הרוטוויילר

ההיסטוריה המדויקת של הרוטוויילר איננה ברורה. לפי תיאוריה אחת, אבות אבותיו של גזע כלבים זה שימשו את הלגיונות הרומיים לשמירה על הבקר בזמן שחצו את האלפים, וייתכן שהם קשורים לכלבי ההרים השוויצרים ולכלבי האנטלבוכר זננהונד. לפי תיאוריה אחרת, הכלבים שימשו לציד חזירי בר. בימי הביניים עברו כלבים אלה הכלאה עם כלבי רועים גרמניים בעיר רוטוויל שבגרמניה, וכך נוצר "כלב הקצבים של רוטוויל". הקצבים השתמשו בכלבים להובלת הבקר לשחיטה ולשמירה עליו, בשעה שנדדו מעיר לעיר. הגזע הגיע לארצות הברית בשנות ה-30 והתקבל למועדון הגזע בשנת 1935. בישראל חלות הגבלות שונות על החזקת כלב רוטוויילר במסגרת החוק להסדרת הפיקוח על כלבים.

מראה חיצוני

הרוטוויילרים הם כלבים בגודל בינוני-גדול, אשר ידועים בפרוותם השטוחה והשחורה, שעליה סימנים בצבע חלודה. למרות שיש להם פרווה כפולה, השכבה התחתונה עדינה מאוד ואינה נראית לעין מבעד לשכבה החיצונית הגסה, שאורכה בינוני. כלב רוטוויילר הוא אחד מגזעי הכלבים החזקים ביותר בעולם. כלבים אלה מתאימים במיוחד לריצה איטית, הם מאוזנים להפליא ונעים בנחישות והחלטיות. למרות גודלם, הם זריזים ומסוגלים לרוץ ולנתר בקלות.  

תכונות אופי של גזע הרוטוויילר

כלבי הרוטוויילר מפגינים נאמנות ללא תנאי כלפי בעליהם ומשפחותיהם ויגנו עליהם ועל רכושם ללא היסוס. הם אכפתיים ואמיצים, וכמו גזעי כלבים רבים נוספים עלולים לקנא כאשר תשומת הלב מופנית ליעד אחר. עם זאת, אופיים עשוי להשתנות: אחדים מהם עצמאיים, מרוחקים וידידותיים פחות, ואחרים – פתוחים וחברותיים כלפי כולם. מסיבה זו בחירת הכלב הספציפי שיצטרף לבית מצריכה מחשבה, היערכות  וניסיון עם כלבים. חלק מכלבי הגזע יכולים להיות תוקפניים ולכן אינם מתאימים לבעלים חסרי ביטחון או ניסיון עם כלבים. 

אילוף והתנהגות של גזע הרוטוויילר

למעבר תהליך חיברות ולהשלמת תהליך אילוף חשיבות עצומה עבור הרוטוויילרים, כבר בגיל צעיר. כלבי הרוטוויילרים הם כלבים נבונים, אולם הם עלולים להיות דומיננטיים למדי באופיים. יש לאלף אותם בנחישות ועקביות, ועליהם להיות מטופלים על ידי אדם רגוע ושליו. גזע כלבים זה רגיש מאוד לקול, וניתן לנצל זאת לחיוב על ידי שיבוחו של הכלב בכל פעם שהוא נוהג כשורה. מומלץ בחום שלא לאלף את הרוטוויילרים לתקיפה, שכן הדבר עלול לגרום לגירוי יתר של אופיים המגונן והם עלולים לצאת משליטה.

רמות אנרגיה

כלבי הרוטוויילר זקוקים לפעילות רבה. הימנעות מהפעלתם במידה מספקת, עלולה להוביל לבעיות התנהגות שונות. הם אוהבים לשחות ולרוץ בשטחים פתוחים או לצד אופניים, ואין להם כל רצון להתרחק מבעליהם. חשוב מאוד לא לשחרר אותם מהרצועה כאשר הדבר עלול לסכן את הסובבים אותם, ולנהוג באופן שישמור על בטיחותם ועל בטיחותם של אחרים.

התאמה לילדים

בינונית. אילוף הוא הבסיס להתנהגות תקינה ובטיחותית של הכלבים בקרבת ילדים. כאשר כלבי רוטוויילר לומדים שיש לנהוג בכבוד בכל בני הבית, הם יכולים להשתלב היטב בחיי היומיום ולתקשר גם עם הצעירים במשפחה. הם ייהנו לשחק עם הילדים במשחקים שכוללים החזרת מקלות או כדורים, וחשוב לפקח על זמן הבילוי המשותף כדי לוודא שכולם נוהגים כשורה. חלק מהכלבים עלולים להניח שילדים צעירים הם סוג של עדר שצריך להבריח ולקבץ באזור אחד, ויש ללמד אותם לחדול מההתנהגות הזו.

שגרת טיפוח

כלב רוטוויילר הוא אחד מגזעי הכלבים הקלים ביותר לטיפוח. כל מה שנחוץ הוא להבריש אותם בקביעות בכפפת גומי במהלך עונת השרת הפרווה. הברק של פרוותם נובע מתזונה נכונה.