קולי גס-שיער
Rough Collie

ארץ מקור
סקוטלנד
משקל ממוצע
28 ק"ג
גובה ממוצע
55 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

קולי סקוטי

ההיסטוריה של גזע הקולי גס השיער (קולי סקוטי)

הקולי משתייך לקבוצת כלבי הרועים, בה נמצאים גם כלבים מוכשרים רבים אחרים בהם הבוביה דה פלנדר, הבורדר קולי והפולי ההונגרי. ההנחה היא כי מקורו של גזע כלבים זה בכלבים שנלוו לפולשים הרומיים בשנת 50 לפנה"ס ובכלבים סקוטיים מקומיים. הם נקראו על שם זן של כבשים שחורות בשם קולי, שגודלו באזורי השפלה של סקוטלנד. בשנות ה-60 של המאה ה-19 התאהבה המלכה ויקטוריה בכלבי הקולי כאשר ביקרה בטירת בלמורל הסקוטית, והביאה עמה כמה מהם לטירת וינדזור. כאשר הקולי גס-שיער הגיע לתערוכה של אגודת הכלבים של ברמינגהאם הוא עורר ביקוש רב והפך לפופולארי. בשנות ה-40 של המאה ה-20, הכלב זכה לתהילה רבה עוד יותר כאשר נבחר לככב בסרט "לאסי".

מראה חיצוני

כלבי הקולי גסי-שיער הם כלבים יפים ומעוררי כבוד, בעלי מבט מתוק, נבון ומלא הבעה. הם ניתנים לזיהוי בקלות בזכות פרוותם השופעת וראשיהם הצרים והמוארכים. 

תכונות אופי של גזע הקולי גס השיער

הקולי גס-שיער הוא גזע כלבים בעל אופי ידידותי מאוד, ללא זכר לעצבנות או תוקפנות. מדובר בכלבים מאושרים אשר יוצרים קשר חם עם בני משפחותיהם ומסתדרים עם כלבים אחרים ועם חיות מחמד נוספות. הם מגוננים על ביתם ועל סביבתם, אולם מקבלים בחמימות אורחים קרואים שמגיעים אליו.

אילוף והתנהגות של גזע הקולי גס השיער

הקולי הסקוטי (קולי גס-שיער) לומד מהר מאוד פקודות חדשות, ושמח לעקוב אחריהן ולמלא אותן. בגלל אופיו הרגיש יש לאלפו בצורה חיובית, ללא ענישה או גערות קולניות.

רמות אנרגיה

בינוניות. למרות המראה האתלטי שמאפיין אותם, כלבי הקולי הסקוטי אינם זקוקים לפעילות גופנית רבה ומשתלבים בקלות ברמת הפעילות של יתר בני המשפחה. עם זאת, יש להעניק להם תנאים בהם יוכלו לרוץ בחופשיות, ולא לשכוח לשחק עמם ולזרוק להם כדור כדי שיחזירו אותו. 

התאמה לילדים

גבוהה. הקולי גס-שיער הוא גזע כלבים בעל אופי נעים שיכול להתחבר בקלות עם ילדים. הוא ישמח להפוך לחבר הכי נאמן שלהם, ולעולם לא יתנגד לליטופים או להתכרבלות משותפת על הספה. מאחר שמדובר בכלב שאוהב להחזיר חפצים, כל משחק בו ניתן לזרוק לו צעצוע יגרום לכלב לשעות של הנאה.

שגרת טיפוח

בגלל פרוותם הכפולה והשופעת, כלבי הקולי גסי-שיער זקוקים להברשה שבועית שתמנע היווצרות קשרים. השכבה התחתונה של הפרווה שלהם צמודה לעור, רכה ופרוותית, בעוד שהשכבה החיצונית קשיחה וישרה. במהלך עונת ההשרה מומלץ להבריש אותם באופן יומיומי. כדאי לקצץ מדי פעם את הפלומה שעל הרגליים הקדמיות ועל הזנב שלהם.