רוסי כחול
Russian Blue

ארץ מקור
רוסיה

ההיסטוריה של גזע החתול הרוסי הכחול

בניגוד לרבים מהגזעים הצעירים יותר, חתול רוסי כחול הוא גזע חתולים שנוצר באופן טבעי ולא תולדה של הכלאה סלקטיבית עם גזעים אחרים. במקור הוא נודע בשם "חתול ארכנגלסק" משום שהגיע לאירופה על סיפונן של אוניות שיצאו מהנמל הרוסי ארכנגלסק. עם זאת, קיים בלבול מסוים בנוגע לשורשיו המקוריים. מסיבה זו הוא נודע בעבר גם בשמות "חתול ספרדי" ו"חתול מלטזי", בייחוד בארצות הברית בה השתמשו בשם האחרון, אך קיימות הוכחות חותכות המקשרות את החתול הרוסי הכחול לרוסיה. בסקנדינביה נמצאו חתולים רבים בעלי צבע שיער דומה, שצפיפות פרוותם מעידה על חיים באקלים צפוני.

במהלך מלחמת העולם השנייה הגזע הצטמצם מאוד והמגדלים ניסו להחיות אותו באמצעות הכלאתו עם הבריטי הכחול והסיאמי, אולם החתולים שנוצרו בעקבות ההכלאה דמו לסיאמי הכחול ולא כללו את המאפיינים המקוריים שלהם. רק במהלך שנות ה-60, איפשר מאמץ מרוכז של מגדלים בארצות הברית ובריטניה לחזור לסוג המקורי. 

מראה חיצוני

החתול הרוסי הכחול הוא חתול בגודל בינוני-גדול, בעל מראה אלגנטי ופרווה קצרה. שיערות השפם של חתול רוסי כחול בולטות ומעניקות לראשו צורה רחבה. אוזני החתול גדולות ומחודדות מעט. הן דקות ועורן מכוסה בפרווה עדינה מאוד, כך שבתאורה מסוימת הן נראות כמעט שקופות. העיניים מרוחקות זו מזו, וצבען הוא ירוק. רגלי החתול ארוכות, כפותיהן קטנות ועדינות, והשילוב יוצר את הרושם שהחתול מהלך על קצות אצבעותיו. 

תכונות אופי של גזע הרוסי הכחול

חתול רוסי כחול הוא גזע חתולים שקט ורגיש, ביישן ומאופק, אך גם נאמן ביותר לבעליו. חתולי הגזע עלולים להיות חשדנים כלפי זרים וזקוקים לזמן כדי לפתח ידידות עם בני אדם, אולם מי שמתחבב עליהם זוכה בחבר מסור ביותר. בתום הסתגלותם לסביבה החדשה חתולי הרוסי הכחול ייהנו לשחק בצעצועים, לטפס ולרוץ, ויפגינו זריזות מרשימה. החתולים הללו מתענגים על תשומת לב אנושית ואם הם חשים דחויים, הם עלולים להיראות פגועים למדי. אלה חתולים ששמחים לבלות בבית, כל עוד הם נמצאים בחברת האנשים שהם אוהבים. רוב חתולי הרוסי הכחול לא יגלו תוקפנות באף מצב, גם אם יהיה עליהם להגן על עצמם מפני בעלי חיים אחרים. 

שגרת טיפוח

פרוותם של גזע חתולי רוסי כחול היא קצרה וקטיפתית למגע, ולכן לא נדרשת עבודה רבה בכל הנוגע לשמירה על המראה שלה. חתולי הגזע רגועים ומשתפי פעולה, כך שרובם יעניקו לבעליהם את האפשרות להבריש אותם כאשר הדבר נחוץ.