סלוקי
Salukie

ארץ מקור
ארצות המזרח התיכון, אסיה המערבית
משקל ממוצע
25-17 ק"ג
גובה ממוצע
71-52 ס"מ
רמת אנרגיה
גבוהה

ההיסטוריה של גזע הסלוקי

הסלוקי הוא כלב ציד מיומן ואצן בולט ביכולותיו, שמסוגל לרוץ למרחקים גם בתנאים קשים על מנת לאתר את הטרף ולהחזירו לבעליו. מוצאו של גזע כלבים גדול זה במזרח התיכון, ושמו נגזר מוואדי סלוקי בלבנון. מדובר באחד מהגזעים העתיקים בעולם שליווה את הפרעונים, וכמה כלבי סלוקי אף נקברו לצד בעליהם. בהמשך, הגזע שויך לבדואים וליווה אותם בנדודיהם, והם שימרו אותו למטרות ציד אך גם ראו בו סימן לעושר ורווחה. 

מראה חיצוני

כלב הסלוקי הוא כלב בעל גוף חסון ורזה, וכל הופעתו משדרת עוצמה ואצילות. הרגליים הקדמיות שלו נראות עדינות אך הן חזקות ומאפשרות לו לנוע במהירות, והזנב מעניק לו את היכולת לבצע פניות חדות בקלות. הוא מזכיר במראה שלו את כלב הסלוגי, אך בעל פרווה ארוכה משלו.

תכונות אופי של גזע הסלוקי

הסלוקים הם כלבים שקטים ורגועים, שיכולים לתפקד ככלבי להקה נפלאים. בהתאם לתפקידו כצייד עצמאי, הסלוקי נאמן לבעליו אך יודע גם להתנהל לבד ולקבל החלטות משלו. לרוב הוא יבחר בבן משפחה אחת, בדרך כלל בזה שיגלה את הרגישות הגבוהה ביותר לצרכיו. כלפי זרים כלב הסלוקי עשוי להפגין הסתייגות, אך לא מדובר בכלב תוקפני. הוא יצליח להסתדר גם עם חיות מחמד נוספות, כל עוד ייחשף אליהן מגיל צעיר וילמד שלא מדובר בטרף. 

אילוף והתנהגות של גזע הסלוקי

כלב הסלוקי זקוק לחשיפה ממושכת ומפגש עם אנשים רבים כבר מגיל גורות, בכדי לפתח אופי יציב ולהימנע מלחץ. הסלוקים חכמים מאד, וניתן לעבוד איתם אך ורק בשיטות חיוביות אחרת יסרבו לבצע את הנדרש מהם. 

רמות אנרגיה

גבוהות. הסלוקים מורגלים מטבעם להימצא בפעילות יומיומית. ריצה היא עדיין ענף הספורט המועדף עליהם, והם עשויים להעדיף אותה על פני כל משחק בכדור. חשוב לזכור שמדובר בצייד לכל דבר, כך שכלב מגזע זה עשוי לברוח אם יסתובב בשטח לא מגודר ללא רצועה. ככלל, כלבי הסלוקי חובבים את העולם שבחוץ, ומגורים בדירה ללא חצר יהיו עבורם אתגר גדול.

התאמה לילדים

נמוכה. כלבי סלוקי מתאימים לילדים בוגרים שיכולים להתמודד איתם בצורה רגועה, אך לא לילדים קטנים שעלולים להיות קולניים ולשחק באופן פרוע. סביבה רועשת עלולה לפגוע בכלב הרגיש הזה, כך שמומלץ שלא לגדל אותם לצד ילדים צעירים. 

שגרת טיפוח

פרוותו של הסלוקי חלקה ובעלת מרקם רך ומשיי. ברוב חלקי גופו היא קצרה יחסית ויכולה להופיע בגוונים רבים, החל משחור ועד לזהוב. הטיפול בה אינו מורכב מדי, ודורש הברשה וסירוק מפעם לפעם.