סקוטי שמוט אוזניים
Scottish Fold

ארץ מקור
סקוטלנד

ההיסטוריה של גזע החתול הסקוטי שמוט האוזניים

גזע חתול סקוטי שמוט אוזניים הופיע לראשונה באופן טבעי בסקוטלנד בשנות ה-60, עם לידתה של חתולה שאוזניה היו מקופלות לאחור. תופעה זו מתרחשת כתוצאה מגן דומיננטי שקיים אצל אחד מההורים, שבחלק מהמקרים עלול להוביל גם למגבלות רפואיות שמשפיעות על חוט השדרה, הרגליים האחוריות והזנב של הגור הנולד. כל גורי הגזע החתול הסקוטי נולדים עם אוזניים ישרות, כאשר אצל חלקם הן נותרות במצב הזה ואצל אחרים האוזניים מתחילות להתעצב ולהתקפל עם התפתחותם. 

על מנת להקטין משמעותית את הסיכוי להופעת המגבלות שפורטו, זיווגים בין חתולים סקוטיים כאלה מבוצעים כיום במצבים בהם לאחד מההורים אוזניים מקופלות ולאחר אוזניים ישרות. זאת, להבדיל ממצבים בהם שני ההורים הם בעלי אוזניים מקופלות – שעלולות לסכן את הגורים העתידיים. בחלק מהמקרים ההורה בעל האוזניים הישרות הוא סקוטי שמוט אוזניים מהסוג שאוזניו נותרו ישרות, ובאחרים מדובר בחתולים מגזעים נוספים בהם בריטי קצר שיער. 

מראה חיצוני

סקוטי שמוט אוזניים הוא חתול בגודל בינוני בעל ראש מעוגל ואף קצר בעל עיקול עדין. התכונה הבולטת ביותר שלו היא כמובן אוזניו הקטנות והמקופלות, שנוטות קדימה וכלפי מטה. חלקה החיצוני של האוזן מקופל לחלוטין ומכסה את פתח האוזן, והוא בעל מרקם קשיח וסחוסי. עיניהם של החתולים הסקוטיים שמוטי האוזניים גדולות ועגולות, וצבען תואם לצבע פרוותם. 

תכונות אופי של גזע הסקוטי שמוט האוזניים

לחתול סקוטי שמוט אוזניים אופי חברותי ועדין. הוא נהנה מחברת בני אדם, טוב עם ילדים ומסתדר גם עם חיות אחרות. מדובר בגזע חתולים שנקשר מאוד למשפחתו האנושית, מביע את החיבה שלו כלפיה ואוהב להימצא איתה באותו חדר. למרות העדפתו להישאר בקרבת אחרים, הוא יעשה את המיטב על מנת לבדר את עצמו אם עליו להישאר לבד בבית. עם זאת, הוא גם יעריך מאוד הכנסה של חתול נוסף הביתה, כדי שיהיה לו חבר איתו יוכל להעביר את הזמן. כדאי לספק לחתול סקוטי שמוט אוזניים צעצועים לכל אחד מהמצבים, כדי שיוכל לשחק לבד אבל גם בחברתכם.  

שגרת טיפוח

סקוטי שמוט האוזניים משתייך לקבוצת החתולים קצרי השיער, ולכן הטיפול בפרוותו הוא לא מורכב יתר על המידה. החתולים הללו נהנים מאוד מזמן בילוי משותף בחברת בעליהם, ולכן רובם יאפשרו לכם להבריש אותם מפעם לפעם כדי לסלק שיערות מתות ולכלוך.