טרייר סקוטי
Scottish Terrier

ארץ מקור
סקוטלנד
משקל ממוצע
9 ק"ג
גובה ממוצע
26 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

אברדין טרייר, סקוטיש טרייר, סקוטי

ההיסטוריה של גזע הטרייר הסקוטי (הסקוטיש טרייר)

גזע כלבים זה לא מוזכר כלל עד לשנת 1859. עם זאת, ידוע כי מדובר בקרוב משפחתו של הווסט היילנד ווייט טרייר, ושמוצא אבותיהם של שני גזעים אלה באזור בלקמאונט של חבל פרת'שייר בסקוטלנד. כלבי הטרייר הסקוטי שימשו להרחקת מזיקים מסלעים, עכברים מהקרקע ובעלי חיים אחרים מתוך אסמים. שני נשיאים אמריקאיים – פרנקלין רוזוולט וג'ורג' בוש היו בעליהם של טריירים סקוטים, ונראה שגם וולט דיסני חיבב את גזע הכלבים ולכן הוא שולב בסרט "היפהפייה והיחפן".

מראה חיצוני

למרות ממדיהם הקטנים, כלבי הסקוטיש טרייר יוצרים רושם של כלבים חזקים ורבי עוצמה. יש להם פרווה חיצונית קשה וזיפית ושכבה תחתונה רכה וצפופה, וכמו כן הם מתהדרים בגבות ושפמים עבותים. יחסית להיותם כלבים קצרי רגליים, הטריירים הסקוטים שייכים לגזע כלבים זריז ופעיל להפליא ומתקדמים בהילוך חלק ויציב.

תכונות אופי של גזע הטרייר הסקוטי

מדובר במקרה קלאסי ומשעשע של כלבים קטנים שסבורים שהם כלבים גדולים ומאיימים, ומצטיידים באומץ ונועזות בהתאם. לזרים, כלבים אלה נראים לעתים קודרים ורציניים, אולם כלפי בני משפחתם וידידים שהם מכירים הם שופעי חיבה ועליזות. הם מסתדרים גם עם חיות בית אחרות.

אילוף והתנהגות של גזע הטרייר הסקוטי

למרות חוכמתם ונאמנותם לבעליהם, כלבי הסקוטי הם עצמאים באופיים ויכולים להיות קשים בעת אילוף למשמעת ולצרכים. יש לבסס את האילוף על כבוד הדדי. 

רמות אנרגיה

בינוניות. כלבי הטרייר הסקוטי אינם תובעניים בדרישות הפעילות שלהם ומסתגלים בקלות לכל מצב נתון  ולכל אורך טיול.

התאמה לילדים

בינונית. כפי שהוזכר בסעיפים הקודמים, הסקוטיש טרייר הם כלבים קטנים שאינם מודעים לגודלם ובטוחים שיש להעניק להם את הכבוד הראוי. לפיכך, הם עלולים להיות חסרי סבלנות כלפי ילדים שינהגו בהם כמו בצעצועים. חשוב ללמד את הדיירים הצעירים בבית כיצד לפתח עמם יחסים בריאים ונכונים, ורק לאחר מכן יוכלו כל הצדדים להפוך לחברים אמיתיים.

שגרת טיפוח

יש להתחיל בטיפוח הכלבים בגיל צעיר, ולהגבירו במהלך המעבר לפרווה בוגרת. הסרת שיערו של הסקוטיש טרייר צריכה להתבצע באופן מקצועי פעמיים בשנה, ולכלול קיצוץ שיער החזה, הרגליים והראש. בין מועדים אלה, יש להבריש את השיער ולסרקו בקביעות, במיוחד באזור הפה שבו נוטים להצטבר חלקיקי מזון על גבי השפם והזקן.