שארפיי
Shar Pei

ארץ מקור
סין
משקל ממוצע
18 ק"ג
גובה ממוצע
48 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

ההיסטוריה של גזע השארפיי

השארפיי (נכתב גם כ-שר פיי) הוא גזע כלבים בן מאות שנים, שמקורו בחופה הדרומי של סין. מדובר בכלב שהוא תוצר של הכלאה בין המסטיף לבין גזעים נורדיים. הלשון הכחולה של השארפיי היא מאפיין שמשותף לו ולצ'או צ'או, שהוא קרוב משפחה נוסף שלו. לאחר שגידול כלבים כחיות מחמד הוצא בסין מחוץ לחוק, כלבי השר פיי כמעט ונכחדו. למרבה המזל, מגדל מודאג בשם מאטגו לאו הצליח לעורר עניין בכלבים בעולם המערבי והגזע ניצל. כאשר השארפיי הגיע לארצות הברית בראשית שנות ה-70 הוא סווג כגזע הכלבים הנדיר ביותר בעולם. כיום לעומת זאת, הוא כבר פופולארי במספר רב של ארצות.

מראה חיצוני

ניתן לזהות את השארפיי בקלות בזכות קפלי עורו הרבים והבעתו ה"זועפת". הכלבים הללו הם בעלי מבנה מרובע ונמוך ונראים חזקים ונמרצים מאוד. גם פרוותם ייחודית לגזע – מדובר בפרווה קצרה וזיפית שהיא נוקשה למגע, אשר בזכותה זכה השארפיי לשם שפירושו בסינית הוא "עור חולי". הפרווה קצרה וזקורה על הגוף אולם שטוחה יותר על הגפיים, והמגע שלה יכול להזכיר מגע של חול. 

תכונות אופי של גזע השארפיי

שארפיי שעבר תהליך חיברות מלא הוא כלב משפחה למופת, שמסור לבעליו ולילדי המשפחה. הכלבים האלה נאמנים, שובבים ופעילים מטבעם, אך יכולים להיות עיקשים וטריטוריאליים אם אינם זוכים לאילוף ולחשיפה לבני אדם רבים בצעירותם. ככלל, כלבי שר פיי הם חשדנים כלפי זרים. הם יסתדרו עם חתולים אם נחשפו אליהם כגורים, אולם בעייתיים ביחסם לכלבים אחרים. 

אילוף והתנהגות של גזע השארפיי

למרות שכלבים אלה נבונים מאוד, הם זקוקים לאילוף עקבי ומקצועי. התנהגות רכה והססנית מדי או חוסר עקביות, יגרמו להם להפוך למנהיגי ה"להקה" ולנהוג בהתאם לרצונם האישי. קשה ללמד אותם לציית לפקודות משום שחלקם עלולים להתעייף או להשתעמם מהן ולכן יסרבו לשתף פעולה. 

רמות אנרגיה

בינוניות. למרות שמדובר בגזע פעיל, השארפיי יסתפק בכל רמת פעילות שיציעו לו בני הבית, כל עוד ניתן לו די זמן למשחק חופשי. הכלבים הללו אוהבים להיות בחוץ ושונאים קור, כך שכל יום חמים הוא מבחינתם הזדמנות לבלות בגינה. מאחר שחלק מכלבי השארפיי לא מאולפים לחלוטין לציית לפקודות, יש להיזהר כאשר הם אינם קשורים וחשוב לשחרר אותם רק באזור מתוחם או בסביבה מגודרת.

התאמה לילדים

גבוהה. למרות שמדובר בכלבים שיכולים לעשות ככל העולה על רוחם, הם גם סבלניים ועדינים מאוד – בייחוד כלפי ילדים. כלבי שארפיי אוהבים מאוד לשחק, בייחוד עם החברים הצעירים שלהם. לרוב הם מצליחים להבין בעצמם כיצד יש לנהוג כלפי הצעירים מביניהם, וישמחו להיות שותפים לכל פעילות שהילדים ייזמו בבית או מחוצה לו. 

שגרת טיפוח

את השארפיי חשוב לטפח עוד מהשלב בו מדובר בגור, ולא רק לשם היופי. קפלי העור של השר פיי עלולים להפוך לכר פורה לטפילים וחיידקים, ולכן יש לדאוג לניקיונם על בסיס יומיומי. הפרווה עצמה זקוקה לסירוק עדין במברשת רכה. שושלות מסוימות של כלבי שר פיי מתאפיינות בזנבות קצרים מאוד ואלה מחייבים בדיקה קפדנית וניקוי כדי למנוע דלקות. חשוב גם לבחור היטב את השמפו שבו משתמשים, משום לשר פיי עשויה להיות רגישות לתכשירים מסוימים. מכיוון שהציפורניים שלהם צומחות במהירות, יש לקצץ אותן בקביעות.