שיצו
Shih Tzu

ארץ מקור
טיבט
משקל ממוצע
6 ק"ג
גובה ממוצע
26 ס"מ
רמת אנרגיה
נמוכה

שמות נוספים

Chrysanthemum Dog

רקע כללי – שיצו

מוצאו של גזע שיצו בסין, שם הוא נחשב לחיה מקודשת. פירוש השם "שי צו" הוא "אריה". השיצו הקטן והמתוק מכוסה בפרווה ארוכה ולמרות כמות הפרווה, הוא אינו משיר הרבה ממנה וטוב עבור הסובלים מאלרגיה. גזע זה הוא קטנטן ושובב, אוהב לשתולל, לשחק ומלא שמחת חיים. לצד המתיקות והקלילות שלהם, יש להם נטייה לעיקשות. הם אוהבים לנוח, אך חשוב להקפיד על הפעילות הגופנית שלהם ולא להזניח זאת, על ידי טיולים מסביב לשכונה ומשחקים בצעצועים. השיצו מסתדר נהדר עם חיות מחמד אחרות ויכול לשמש ככלב שמירה מצוין עם הנביחות שלו שמתריעות על ההתרחשויות בבית ומחוצה לו.

מידע נוסף אודות גזע השיצו תוכלו למצוא גם בסרטון הבא:

ההיסטוריה של גזע השיצו

כלבי השיצו שייכים לקטגוריית גזעי הכלבים הקטנים, בה נמצאים גם הבישון פריזה, הטרייר האנגלי הזעיר ורבים נוספים. להבדיל מכלבים שסייעו לבני האדם במילוי תפקידים שונים בבית או בחוץ, השיצו זכה למעמד מלכותי אפילו בהשוואה לכלבי לוויה ושעשועים מפורסמים. ההנחה היא שמקורם של כלבים אלה בטיבט, בה הם חיו במקדשים ומדי פעם הוענקו כשי לקיסרי סין. לאחר הגעתם לסין הם עברו הכלאה עם הפקינז והפכו לגזע הכלבים המוכר לנו כיום. כלבי השיצו הראשונים הגיעו לבריטניה לאחר 1912, אולם לא זכו להכרה כגזע נפרד עד לשנת 1949. בארצות הברית זכה השיצו להכרה רק בשנות ה-60.

מראה חיצוני

השיצו הוא כלב קטן ומוצק בעל עיניים גדולות שמתהדר בפרווה ארוכה בעלת שכבה כפולה שמכסה את פניו ויש מי שאפילו עושה לו קוקו קטן על הראש. פירוש שמו שיצו הוא "האריה", וכאשר מתבוננים בהליכתו הנמרצת כשזנבו מתנשא מעל גבו, אי אפשר שלא להתרשם מהביטחון העצמי של מלך החיות בגרסתו הזעירה. מדובר בכלב מגזע קטן שמשקלו בממוצע 6 קילו וגובהו כ-30 ס"מ.

תכונות אופי של גזע השיצו

שיצו הוא כלב שופע חיבה, שובב ונבון. הוא אוהב ילדים ומקבל בשמחה כלבים וחיות אחרות, בתנאי שנחשף אליהם מגיל צעיר. כגזע, מדובר בכלבים עצמאיים שנוהגים בחשדנות כלפי זרים. ללא אילוף או חשיפה מספקת לסביבה, הוא עלול להפוך לנבחן גדול ואף להגיב בנשיכות כאשר יחוש באיום.

אילוף והתנהגות של גזע השיצו

מדובר בכלבים קטנים ונבונים, שעשויים להיות עצמאיים למדי. הם נהנים מן הלימוד ואוהבים לרצות, אך במקביל עשויים להיות עקשנים למדי כלפי משימות שאינן לרוחם. סבלנות ועקביות יסייעו להם להפוך לכלבי משפחה נוחים ונעימים.

רמות אנרגיה

נמוכות. גזע כלבים זה אינו דורש פעילות רבה בחוץ, וישמח להישאר ולשחק בבית בכל רגע נתון. הוא יכול להסתפק בטיולים רגליים קצרים, ולכן מתאים לאנשים ולמשפחות שמעוניינות בכלב שאינו מצריך פעילות מאומצת והימצאות ממושכת בשטח.

תזונה 

מבנה פיו של השיצו קטן מאוד בהתאם לגופו הזעיר, לכן יש לבחור במזון מותאם עבורו בעל כופתיות קטנות ונוחות ללעיסה. בנוסף, כדי לשמור על פרוותו המפוארת של השיצו, חשוב להקפיד על מזון מועשר במרכיבים לחיזוק העור והפרווה. כדי למנוע השמנת יתר יש להקפיד על שעות ארוחה קבועות, שיספקו מסגרת קבועה ובריאה לאיזון הנטייה לאכילה מופזרת.

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן DUO DELICE עשיר בנתחי עוף עדינים - השומרים על איכות הרכיבים ועל טעם נפלא – לעיכול קל ולשמירה ותזונה בריאה.

פורינה ONE לכלבים פעילים מגזע קטן עשיר בעוף - שילוב של כופתיות יבשות עם נתחים רכים המעניקים טעם וערך תזונתי גבוהים.

פורינה ONE לכלבים פעילים ובוגרים מגזע קטן עשיר בבקר - משלב חלבון איכותי עם נוסחת אנטיאוקסידנטים לתמיכה במערכת חיסונית בריאה.

פרו פלאן OPTI DERMA - לטיפול ברגישויות עור ולטיפוח פרווה בריאה ומבריקה. מכיל חלבון סלמון עדין המותאם לכלבים בעלי רגישות למרכיבי מזון מסוימים.

פרו פלאן OPTI BALANCE לכלבים בוגרים מגזע קטן עד 10 ק"ג – מותאם למנשך כלבים קטנים, מכיל הרכב סיבים ייחודי המסייע בשמירה על המעיים ועל בריאות המפרקים.

התאמה לילדים

גבוהה. כלבי שיצו מסתדרים עם מי שהם מכירים, ונוטים לחבב ילדים. הם צפויים להסתדר עם כל ילדי הבית, וישמחו לשחק ולהשתובב איתם בסלון. יחסית לכלבים זעירים אחרים, הם גם צפויים להפגין יותר סבלנות כלפי אופי המשחק של הילדים. עם זאת, חשוב ללמד את הילדים שלמרות גודלו לא מדובר בכלב צעצוע ולכן יש לנהוג עם כלב שיצו בעדינות ובזהירות.

שגרת טיפוח

פרוות השיצו ארוכה, רכה וצפופה, והוא מצויד בשכבה תחתונה שופעת. כיוון שהשיער של הכלב צומח מעלה מאזור גשר האף, רבים אוספים את שיערם של הכלבים באמצעות גומייה. כאשר הפרווה ארוכה מדי ניתן לקצרה, אולם מומלץ להתייעץ בנושא עם ספר מומחה. כלבי שיצו זקוקים להברשה יומיומית רבה כדי לשמור על מראה הפרווה ולהימנע מקשרים. חשוב להרגיל את הכלב לטיפוח כבר מגיל צעיר, כדי שלא יתייחס אל הסירוק כאל מטלה מעיקה. השיצו דורשים גם רחצה לעתים תכופות, וחשוב לייבשם לגמרי לאחר כל בילוי במים. ייתכן שיהיה צורך לשטוף את פניהם מדי יום כדי לנקות שאריות מזון שנדבקות אל אזור הפנים בקלות.

בעיות בריאותיות

כלבי השיצו עלולים לסבול מבעיות רפואיות, ביניהן בעיות בעמוד השדרה, נטייה להשמנה, בעיות נשימה, נחירות מרובות וחשוב להקפיד על ניקוי האוזניים ובכך למנוע דלקות. מכיוון שהם קטנים, הם בסיכון לפציעה שלא בכוונה על ידי הילדים. בנוסף, יש להקפיד על בריאות הפה שלהם, מאחר והם חשופים לבעיות שיניים.