סיאמי
Siamese

ארץ מקור
תאילנד

ההיסטוריה של גזע החתול הסיאמי

חתול סיאמי הוא אחד מסוגי החתולים הגזעיים הנפוצים ביותר, וגם אחד מהגזעים שהכי קל לזהות. מקורו של החתול הסיאמי באזור שנמצא כיום בשטח תאילנד, והוא קיים כבר במשך מאות שנים. האגדה מספרת, כי החתולים הסיאמיים היו חתולים מקודשים ושמרו על מקדשים בודהיסטיים. גורים סיאמיים נחשבו מוערכים במיוחד והענקתם כשי נתפסה ככבוד גדול. העונש על גניבת אחד מהחתולים המלכותיים של סיאם מן הארמון המלכותי היה מוות. הם הובאו לבריטניה בשנות ה-80 של המאה ה-19 והגיעו לאמריקה זמן קצר לאחר מכן.

הצבע הקלאסי של החתול הסיאמי היה חום עם גוף בגוון קרמי, אולם המגדלים המערביים פיתחו צבעים נוספים באמצעות שילוב זני חתולים אחרים בתוכניות הגידול. החתול הסיאמי המקורי סבל מפזילה ופיתולים בזנב, שבעבר היו כה נפוצים עד שהתפתחו אגדות בנוגע למקורותיהם. אחד מהסיפורים מדבר על גביע יקר ערך שנעלם, ועל שני חתולים סיאמיים שנשלחו לחפש אחריו. לאחר שמצאו את הגביע, אחד החתולים נשאר לשמור עליו והאחר חזר כדי לבשר את החדשות הטובות. החתול השומר כרך את זנבו בחוזקה סביב הגביע כדי שלא יאבד שוב ולא הסיר ממנו את עיניו, עד שהזנב הפך מפותל לצמיתות והעיניים פיתחו פזילה. למרות שמדובר רק באגדה, היא מצליחה להבליט היטב כמה מהתכונות האופי החיוביות של חתולים סיאמיים.

מראה חיצוני

חתול סיאמי הוא חתול בגודל בינוני, בעל גוף ארוך וגמיש שיוצר רושם שרירי ואתלטי. הרגליים שלהם דקות, האוזניים גדולות ומחודדות והעיניים אוריינטליות בצורתן ונוטות לכיוון האף. הזנב ארוך, מחודד ונטול פיתולים. חתולים אלה הם כבדים יותר מכפי שהם נראים.

תכונות אופי של גזע החתול הסיאמי

החתול הסיאמי ידוע באישיותו הקולנית לא פחות מכפי שהוא מוכר בזכות מראהו הקלאסי. מדובר בחתול מוחצן בעל אישיות יוצאת דופן, שיכול להיות רועש מאוד ולא יחשוש להביע את דעתו החתולית לגבי כל סוגיה. חתולים אלה אוהבים תשומת לב וצריכים להיות חלק מרכזי מהמשפחה בה הם חיים. גידול חתול סיאמי הוא משימה מאתגרת עבור מי שנמצאים בעבודה במשך כל שעות היום, משום שהוא אינו אוהב להישאר לבד. עם זאת, ניתן להתגבר על הבעיה על ידי גידול שני חתולים סיאמיים שישחקו יחדיו. זהו גזע חכם מאוד שזקוק תמיד לעניין.

יש לספק לחתולים לוחות גירוד וצעצועים, וניתן ללמד אותם להחזיר את הצעצועים ממש כפי שמלמדים כלבים. חלקם גם יסתדרו מצוין עם כלבי הבית ועם ילדים צעירים. חתולים סיאמיים נאמנים עד מאוד לבן האדם אותו הם בוחרים בתור מוקד אהבתם, ועלולים שלא לסבול מתחרים על חיבתו. הם נוטים להסתדר היטב עם חתולים מסוג דומה לשלהם, כמו הבורמזי או הבלינזי, אולם מעצם היותם רכושנים עלולים להציק לחתולים מסוג פחות דומיננטי כגון החתול הפרסי ארוך השיער.

שגרת טיפוח

חתול סיאמי הוא חתול בעל פרווה קצרה, כך שהטיפול בו פשוט יחסית והוא לא נזקק לעזרה מרובה. ניתן לסייע לו לנקות את פרוותו על ידי הברשתה בעדינות בתדירות של פעם בשבוע, במטרה להסיר עודפי שומן ולהיפטר משיערות מתות.