סומלי
Somali

ארץ מקור
ארצות הברית

ההיסטוריה של גזע החתול הסומלי

חתול סומלי הוא הגרסה ארוכת השיער של החתול האביסיני. הגן ארוך השיער שולב בגזע האביסיני כבר בראשית המאה ה-20, אולם הוא לא זכה לגידול נפרד עד לשנות ה-60. שילוב הגן ארוך השיער בוצע בבריטניה והחתולים האביסינים שנשאו את הגן הרצסיבי יוצאו לאירופה, אמריקה ואוסטרליה. גידולו השיטתי של גזע החתול הסומלי החל בארצות הברית, ובתוך זמן קצר החתולים הללו זכו לפופולריות גם באזורים אחרים – בייחוד באוסטרליה, בה הם נעשו פופולריים אפילו יותר מהאביסינים עצמם.

מראה חיצוני

גזע החתולים הסומלי מתאפיין במראה שועלי. אוזני החתולים ארוכות, מרוחקות זו מזו וממוקמות בחלקו הגבוה של הראש. העיניים שלהם – שהן חומות, צהובות או ירוקות – גדולות, שקדיות בצורתן ומלאות הבעה. הן מודגשות על ידי קווים כהים ומוקפות בעיגולים דמויי "משקפיים" בהירים. גופם של החתולים בעל מבנה בינוני, גמיש ושרירי. פרוותם ארוכה, והזנב שלהם ארוך ומרשים במיוחד. גזע החתול הסומלי קיים ב-28 גוונים שונים. 

תכונות אופי של גזע חתול סומלי

חתול סומלי הוא חתול נבון מאוד. הוא בעל אופי נוח, שובב ואוהב משחקים וצעצועים. הוא עשוי להיות מעט יותר ביישן מדודנו האביסיני, אולם הוא עדיין נהנה מאוד מחברה אנושית ומתחבר אל בני הבית שאיתם הוא חי. זהו גזע חתולים פעיל, סקרן והרפתקן שאוהב שיש לו גישה אל מחוץ לבית, אך חשוב לנקוט באמצעי זהירות כדי שהחתולים היפים האלה לא ייצאו לשוטט וייאבדו או ייגנבו. גינה מגודרת היא מקום מצוין עבור החתולים הסומליים ואם הדבר אינו אפשרי, הם יסתגלו לחיי הבית בתנאי שיקבלו גישה לצעצועים, לוח גירוד ואזורים לטיפוס. חשוב במיוחד לספק לחתולים הללו אמצעי תעסוקה אם הם צפויים להישאר לבד בבית במהלך היום, כדי שלא יסתבכו בצרות עקב שעמום. אם יש באפשרותכם לאמץ חתול נוסף, זה עשוי להיות פתרון נפלא עבור כל הצדדים.

שגרת טיפוח

לגזע החתול הסומלי פרווה ארוכה למחצה, שמצריכה טיפוח שגרתי במטרה להסיר שיערות מתות ולהימנע מקשרים ולכלוך אך גם מפוטנציאל לבעיות כמו מחלות עור או טפילים. מומלץ לסרק את החתול בתדירות של כפעמיים בשבוע, באמצעות מברשת מיוחדת שמתאימה לחתולים. יש להרגיל חתול סומלי לסירוק כבר מגיל צעיר, כדי שלא ייבהל מהתהליך ויוכל אפילו ליהנות ממנו.