ספינקס
Sphynx

ארץ מקור
קנדה

ההיסטוריה של גזע חתול הספינקס

חתולים חסרי שיער מוכרים כבר דורות רבים ויש עדויות שגם האצטקים החזיקו בחתולים כאלה, אך חתול הספינקס הוא הראשון שגודל במיוחד בשל התכונה הזאת. ראשיתה של תכנית גידול חתולי הספינקס בשנת 1966 באונטריו שבקנדה, בה פותחו חתולים כאלה על ידי מגדלים. בהמשך כמה מהם זווגו עם חתולי דבון רקס, מה שהעניק להם את המאפיינים הסופיים שמוכרים לנו כיום. 

מראה חיצוני

הדבר הראשון והבולט ביותר בחתולי ספינקס הוא כמובן היעדר הפרווה שלהם. בפועל, למרות שהם מכונים "נטולי פרווה", החתולים הללו מכוסים במעטה של שיער דקיק שגדל על כל גופם, אך אין להם שיערות שפם או ריסים. טמפרטורת העור שלהם גבוהה מזו של חתולים בעלי פרווה רגילה. עורם חמים ורך מאוד למגע, מה שהקנה להם את הכינוי "בקבוק חם מזמש". הזנב שלהם ארוך ומחודד, וחסר פרווה בדומה לשאר אזורי גופם. 

תכונות אופי של גזע חתול הספינקס

חתול ספינקס הוא חתול חברותי ושופע חיבה. מאחר שהוא פחות ערוך לטמפרטורות קרות מאשר חבריו בעלי הפרווה, הוא יודע להעריך חימום ומחפש בדרך כלל אחר דרכים יצירתיות להתחמם. לא נדיר לראות חתולי ספינקס כשהם מתעטפים בשמיכה או מתיישבים בנקודה החמה ביותר בחדר. גזע חתולים זה אוהב חברה אנושית, ידידותי גם לבני אדם חדשים שמגיעים לבית, ונהנה בדרך כלל להתיישב ליד בעליו או בחיקם כדי להתחמם. החיבה המופגנת והעדנות שמאפיינת את התנהלותם הכוללת של החתולים הללו גורמת לאנשים רבים להתאהב בהם תוך דקות. 

שגרת טיפוח

המראה הייחודי של חתולי הגזע משפיע גם על שגרת הטיפוח שלהם, ומבדיל אותה מזו המאפיינת חתולים בעלי פרווה. למרות שאין צורך לסרק חתולי ספינקס או לדאוג מנשירה שתכסה את הריהוט בבית, ישנן מספר פעולות שחשוב להקפיד עליהן כדי לשמור על בריאותם. מאחר שהם אינם מכוסים בפרווה שתגן עליהם, עורם של חתולי הספינקס חשוף ללכלוך ולהצטברות שומן. בנוסף, בניגוד לחתולים אחרים, הספינקס מזיע בכל חלקי הגוף. כדי להגן על עורם יש לרחוץ חתולי ספינקס בתדירות גבוהה של פעם בשבוע, תוך שימוש בתכשירים מיוחדים שמתאימים להם.

היעדר הפרווה משפיע גם על יכולת ההתגוננות של החתול מפני מזג אוויר קר, כך שחלק מהחתולים ירצו ליהנות מחום – כולל חשיפה לשמש. עם זאת, חשוב לזכור שעורו של חתול הספינקס, ממש כמו העור שלנו, עלול לסבול מכוויות שמש או מעקיצות. כך שיש לגדל חתולי ספינקס בבית ולא לאפשר להם לשוטט בחוץ. על מנת שיוכלו להתחמם ביעילות, ניתן להלביש להם בגדים מתאימים או להעניק להם גישה לשמיכות בהן יוכלו להתכרבל.