סן ברנרד
St Bernard

ארץ מקור
שוויץ
משקל ממוצע
75 ק"ג
גובה ממוצע
80 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

St. Bernhardshund

ההיסטוריה של גזע הסן ברנרד

מקור שמו של הגזע באכסניה שהוקמה בשנת 980 לספירה על ידי סן ברנרד דה מנטון, כמקום מקלט לנוסעים שעברו דרך המעבר האלפיני המסוכן המקשר בין שוויץ לאיטליה. בשנת 1707 הבינו הנזירים כי כלבים, שלהם חוש ריח מפותח ופרווה עמידה, מתאימים להצלת עולי רגל שנקלעו לסכנה. לכלבים אלה היה חוש כיוון מובנה, אשר הבטיח את הישרדותם בסערות השלגים שגרמו לבני אדם לאבד את דרכם בהרים. הנזירים פיתחו תכנית גידול משלהם, וכינו את הכלבים בשם "מסטיף אלפיני".

הסיפורים אודות מקרי ההצלחה של הכלבים היו רבים, ואחד מהכלבים המפורסמים ביותר, שנקרא בארי, הצליח להציל את חייהם של 40 בני אדם. בשנת 1837 אבדו רבים מן הכלבים כתוצאה מהכלאה בין-גזעית, מחלות וחורפים קשים, שגרמו לנזירים לבצע הכלאות של הכלבים ששרדו עם כלבי ניופאונדלנד, כלב הרים פירנאי וגם דני ענק. כך נוצר גזע הסן ברנרד. כיום, הגזע עדיין נחשב לקמע במנזר.

מראה חיצוני

הסן ברנרד הוא אחד הגזעים הקלים ביותר לזיהוי. הוא מתנשא לגובה רב ומתאפיין במבנה מסיבי, שמעניק לו את ייחודיותו. מדובר בכלבים שריריים עם ראשים חזקים ומרשימים, המסוגלים לעבור מרחקים גדולים גם בתנאים קשים מאוד.

תכונות אופי של גזע הסן ברנרד

המונח "ענק עדין" ממצה את אופיו של הסן ברנרד. מדובר בכלבים בעלי מזג נעים, אמינים ונדיבים, שנובחים לעתים רחוקות אך יגנו ביעילות על הבית. גזע הסן ברנרד אוהב את חיי המשפחה ונהנה בחברת ילדים. בדרך כלל הם מקבלים גם חיות בית אחרות ללא בעיה. 

אילוף והתנהגות של גזע הסן ברנרד

כיוון שהם חושבים באיטיות, כלבי הסן ברנרד זקוקים להבנה רבה מצד בעליהם במהלך האילוף. יש ללמד כלבים צעירים משלב מוקדם מאוד שלא למשוך ברצועה, שכן קשה לשנות הרגל זה בגיל בוגר יותר.

רמות אנרגיה

בינוניות. כאשר מדובר בגורים, חשוב שלא להעמיס על הסן ברנרד כדי לא לפגוע בעצמות הגדלות. גם כבוגרים, הם אינם זקוקים לפעילות רבה במיוחד. ריצה בשטח פתוח היא הפעילות המושלמת שתעזור להם להרגיש במיטבם, אך חשוב שלא לבצע אותה מיד לאחר שהכלב אכל. 

התאמה לילדים

גבוהה. כלבי הסן ברנרד מעוניינים למצוא חן בעיני כל בני הבית, ומסתדרים נהדר עם ילדים. הרוגע שמאפיין אותם מאפשר להם לבלות בחברת הילדים מבלי לפגוע בהם בטעות, ורובם יהיו סבלניים אל מול כל משחק או פעילות שהילדים ייזמו. 

שגרת טיפוח

הפרווה הסמיכה של כלבי הסן ברנרד מחייבת להבריש או לסרק אותם מדי יום, כדי להסיר שיערות מתות. בנוסף יש לנקות את האוזניים ולבדוק את העיניים שלהם בקביעות, במיוחד במקרה של כלבים בעלי עפעפיים שמוטים. ככלל, כלבי הסן ברנרד הם בעלי חיים נקיים, אולם נוטים לרייר.