טונקינזי
Tonkinese

ארץ מקור
אמריקה

שמות נוספים

בעבר נקרא "סיאמי מוזהב"

ההיסטוריה של גזע הטונקינזי

חתול טונקינזי הוא גזע חתולים חדש יחסית, שנוצר כתוצאה מהכלאה בין חתול סיאמי לבין חתול בורמזי ולפיכך מתאפיין ברבות מן התכונות של שני הגזעים. הגזע פותח לראשונה בארצות הברית בשנות ה-50 וכונה בשם "סיאמי מוזהב", אולם הוא לא הפך לפופולרי בקרב בעלי חתולים באותה התקופה. בשנות ה-60 חזר הגזע והופיע בשם "טונקיניזי", ובהמשך שונה שמו באופן סופי ל"טונקינזי" על שם מפרץ טונקין הנמצא בצפון-מערב ים סין הדרומי. הפעם חתולי הגזע צברו התעניינות והחלו להפוך לנפוצים יותר כחיות מחמד וכחתולי תערוכות. הטונקינזים זכו להכרה מלאה בארצות הברית בשנת 1975.

מראה חיצוני

חתול טונקינזי הוא גזע בגודל בינוני בעל עיניים בגוון שנע בין ירוק לכחול בהיר, כאשר הגוון הכחול הוא הנפוץ ביותר. גופם יציב ושרירי ורגליהם דקות, כשהזוג האחורי שלהן ארוך מעט מהזוג הקדמי. פרוותו של גזע חתול הטונקינזי  קצרה וצפופה, אצל חלק מהחתולים היא בגוון אחיד ואצל אחרים בדוגמאות פרווה שונות ובגוונים של חום, אפור או בז'. 

תכונות אופי של גזע הטונקינזי

הטונקינזי מתאפיין באופי הידידותי ושופע החיבה של הבורמזי והסיאמי, קרובי משפחתו. מדובר בחתולים סקרנים ואוהבי אדם, שמתאימים במיוחד כחיות מחמד משפחתיות ויסתדרו עם בני משפחה אנושיים בכל גיל. זהו גזע חתולים קולני למדי, שאוהב לפטפט עם בעליו וילווה את בני הבית לכל מקום. מאחר שמדובר בבעלי חיים חכמים, ניתן ללמד את חתולי הטונקינזי תעלולים שונים והם ייהנו מאוד מביצועם. ככלל, חתולים אלה זקוקים לאתגרים, וחשוב לרכוש להם צעצועים ומשחקים שיעזרו להם להתבדר ויסייעו במניעת שעמום במהלך היום. אם משאירים את הטונקינזים לבד לפרקי זמן ארוכים, הם ישמחו מאוד לנוכחותו של חתול נוסף שישהה איתם. הסקרנות הטבועה בחתולים הללו עלולה לסבך אותם בצרות, כך שמוטב להחזיק בהם בתוך הבית או בגינה מגודרת.

שגרת טיפוח

זהו גזע חתולים שמשתייך למשפחת קצרי השיער, כך שהוא יכול לדאוג לעצמו באמצעות ליקוק גופו. תרומתכם לשגרת הטיפוח של חתול טונקינזי יכולה להסתכם בהברשת הפרווה שלו אחת לשבוע, כדי לדאוג להסיר שיערות שנשרו ונדבקו לגופו.