ואן טורקי
Turkush Van

ארץ מקור
טורקיה

שמות נוספים

חתול שחייה טורקי

ההיסטוריה של גזע חתולי הוואן הטורקי

מקורו של גזע חתולים זה הוא באזור האגם ואן שבטורקיה, שבקרבתו עברו החתולים ביות במשך מאות שנים. המאפיין המדהים ביותר של חתול ואן טורקי הוא אהבתו למים. חתול הוואן הטורקי לא רק בוחר להיכנס אל המים מרצונו החופשי אלא גם נהנה לשחות בהם. בשנות ה-50 הובאו שני חתולי ואן טורקי לבריטניה על ידי זוג שנפש בטורקיה, והוא החל לגדל אותם. חתולי ואן טורקיים נוספים הובאו לבריטניה אחרי הצמד הראשון, ובהמשך לכך הגזע זכה להכרה רשמית. מאוחר יותר יוצאו חתולי ואן טורקי גם לארצות הברית ולאוסטרליה, שם חל גידול בפופולאריות שלהם.

מראה חיצוני

חתול ואן הטורקי הוא חתול גדול ושרירי ועם זאת אלגנטי, בעל גוף לבן וראש וזנב בגוונים משתנים. הגזע מגיע לבגרות מלאה רק בגיל שלוש או ארבע שנים. העיניים של החתולים גדולות, אובאליות ומלאות הבעה. אצל חלקם, כל עין היא בעלת צבע אחר. 

תכונות אופי של גזע חתול ואן טורקי

חתולי הוואן הטורקי חכמים וידידותיים במיוחד, מה שהופך אותם לחברי משפחה מעולים. קולותיהם שקטים ורכים, והם שמחים לשמש כחתולי בית בתנאי שיש להם חברה ,עניין ובידור. אלו חתולים מלאי חיים שנהנים לשחק עם בני אדם וגם עם חתולים אחרים. לחלקם נדרש יותר זמן כדי להתרגל לאנשים זרים, וצריך להימנע מלהאיץ בהם ולתת להם את היכולת לחקור את החברים החדשים שלהם בעצמם ובקצב שלהם. גם כיום, תכונות הגזע הבסיסיות עדיין מאפיינות חתולים מגזע זה והם אוהבים מאוד מים. לכן, כאשר אין בריכה בסביבה, הוואן הטורקיים יסתפקו בטבילה נעימה באמבטיה. לאור חיבתם למים חשוב מאוד להקפיד על בטיחותם, ולהימנע מהשארת דלת חדר האמבטיה פתוחה.

שגרת טיפוח

גזע חתולים זה מתאפיין בפרווה ארוכה למחצה, ולכן זקוק לסירוק באופן קבוע על מנת לשמור על המראה שלה ולהימנע מקשרים. בעונת הקיץ החתולים הללו משירים שיער רב כך שיש לקחת זאת בחשבון, אך פרוותם צומחת שוב במלוא תפארתה לקראת החורף.