וולש קורגי
Welsh Corgi

ארץ מקור
ויילס
משקל ממוצע
15 ק"ג
גובה ממוצע
30 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

וולש קורגי קרדיגן, קרדי

רקע כללי – וולש קורגי

גזע זה נמנה עם הגזעים החכמים בעולם וכמו האחרים, הוא יודע לבצע פעולות שונות ולחזור עליהן, מה שהופך אותו לכלב נוח וקל לאילוף. הוא כלב משפחתי מאוד, נאמן, נמרץ וזקוק לייחס ותשומת לב של בעליו. מבנה גופו של הוולש קורגי הוא ארוך, רגליו קצרות, גופו שרירי והוא זקוק לפעילות פיזית רבה כדי שלא ישמין וטיולים ארוכים מחוץ לבית. הוא קטן וחמוד והאנרגיה שלו מטורפת, הוא אוהב להשתולל עם הילדים ויתר בני הבית. הוא נוח לגידול בדירה קטנה, נאמן לבני הבית, מגן עליהם בשעת הצורך ומתסדר עם חיות אחרות. 

ההיסטוריה של גזע הוולש קורגי

על פי מידע שעלה מתוך כתבים עתיקים שהתגלו, הוולש קורגי היה קיים בבריטניה כבר בשנת 1200 לפני הספירה. ההנחה היא שכלבים אלה הובאו לוויילס על ידי הקלטים ממערב אירופה, והפכו לפופולאריים מאוד בתפקידי רעיית צאן ושמירה על הבקר. בזכות הרגליים הקצרות זכה גזע כלבים זה לשם "קורגי", שפירושו בשפה הוולשית הוא "כלב גמדי". לפני כ-200 שנה נעשתה הפרדה בין גזע הוולש קורגי קרדיגן לבין הוולש קורגי פמברוק שהפך לגזע מיוחס ואהוב במיוחד על בית המלוכה הבריטי, כשבשנת 1934 רכשה המלכה אליזבת את הקורגי פמברוק הראשון שלה וגידלה במהלך השנים מעל ל-30 פמברוקים.

מידע נוסף אודות הגזע, תוכלו לראות גם בסרטון הבא:

מראה חיצוני

הוולש קורגי הוא כלב קטן בעל מבנה גוף מוצק. פרוותו הישרה מתאפיינת באורך קצר בינוני והיא עמידה בפני מים. הוא בעל זנב קצר, פנים שועליות ואוזניים מחודדות. הוא בעל גוף מוארך ורגליים קצרות. הם נחשבים לכלבים קטנים וגובהם זה נע בין 25-30 ס"מ ומשקלם בין 10-14 קילוגרמים.

תכונות אופי של גזע הוולש קורגי

הוולש קורגי הוא גזע כלבים קטן, פעיל ונבון. כלבי הגזע צייתנים ונאמנים למשפחתם, ונהנים מאוד לבלות איתה מחוץ לבית. מסיבה זו הכלב מתאים במיוחד למשפחה פעילה, אך יכול להסתדר בהצלחה גם עם סגנון חיים רגוע יותר. חשוב להתחיל בתהליך החיברות והאילוף של הכלב מגיל צעיר, כדי להרגיל אותו להבדלים בין חיי משפחה לבין חיים כמלווה עדר שאליהם הוא מורגל מטבעו.

אילוף והתנהגות של גזע הוולש קורגי

כלבי הוולש קורגי הם כלבים חכמים שאוהבים אתגרים, הם צייתנים מאוד, אוהבים לרצות את הבעלים שלהם ונוחים לאילוף. מומלץ מאוד להתחיל את תהליך האילוף כבר בשלב מוקדם ולשלב בו פידבקים חיוביים. בעזרת אילוף נכון, יהיה ניתן לראות תוצאות יפות, בכל זאת מדובר בכלב שמשתתף בתצוגות ותערוכות.

רמות אנרגיה

בינוניות. גזע כלבים זה מתאפיין באינסטינקט רעיית הצאן של אבותיו, ולכן נהנה מפעילויות שיעסיקו אותו לאורך היום. עם זאת, הוא גם מסתגל היטב למצבים חדשים ויצליח להתאים את עצמו לחיי המשפחות שאליהן יגיע. הרגל נוסף שירש הוא הנטייה לנגוס בעקבים של הסובבים אותו ולרדוף אחרי רגליים, ואילוף יכול ללמד אותו הרגלים חדשים. חשוב לציין שכלבי הקאירן מועדים לבעיות גב ומפרקים, ולכן יש למנוע טיפוס מוגזם שלהם במדרגות ומשחקי ניתור עד שימלאו לגורים שישה חודשים לפחות. 

תזונה 

הקורגי הוא לא אכלן גדול ויסתפק במזון הייעודי לו. מאחר ויש לו נטייה להשמנה, שעלולה לגרום לו לבעיות בעמוד בשדרה, רצוי להקפיד מאוד שהאוכל יהיה מדוד ומפוקח, על שעות ארוחה קבועות, כך הכלב יורגל לאכול בזמנים מסויימים ונטייתו לאכילת יתר תתאזן. כמו כן, מומלץ להרבות עם הקורגי בפעילות גופית וככלב שאוהב לרוץ ולהשתולל זו לא תהיה בעיה.

 

אלו סוגי המזון המתאימים לשמירה על בריאותו לאורך זמן:

פרו פלאן OPTI BALANCE לכלבים בוגרים מגזע קטן עד 10 ק"ג מותאם למנשך כלבים קטנים, מכיל הרכב סיבים ייחודי המסייע בשמירה על המעיים ועל בריאות המפרקים.

פרו פלאן OPTI WEIGHT לשמירה על משקל תקין בכלבים בוגריםשילוב אופטימלי של חלבון, פחמימות מורכבות וסיבים תזונתיים, המסייעים בהגברת תחושת השובע של הכלב.

פרו פלאן OPTI POWER לכלבים פעילים במיוחד ולכלבות הרות ומניקות - מסייע בשמירה על מסת גוף תקינה – החל מהשרירים ועד לשיניים. מוכח מחקרית בשיפור הביצועים והסיבולת הגופנית לטווח הארוך.

התאמה לילדים

גבוהה. כלבי קורגי הם חברים טובים ומסורים, ומסתדרים עם מי שמתייחס אליהם בכבוד. הם ישמחו להכיר ילדים חדשים ויתחברו איתם מהר ויהנו להשתולל ולשחק איתם, אך יתקשו להתמודד עם התנהגות כוחנית ועם חוסר אדיבות. הם אוהבים ילדים ואהובים עליהם, אך צריך לקחת בחשבון שמידי פעם הם נובחים.

שגרת טיפוח

פרוות הוולש קורגי ישרה ועמידה במים, מגיעה לאורך קצר-בינוני ומצוידת בשכבה תחתונה עבה. יש להבריש שערות מתות שהצטברו עליה, אך ככלל היא אינה מצריכה שגרת טיפוח מורכבת. אם הכלב השתעשע במשחקים בבוץ, קל להסיר ממנו את הלכלוך לאחר שהתייבש.

בעיות בריאותיות

הקורגי הוא כלב יחסית בריא שלרוב לא סובל ממחלות, הוא חי בין 12-15 שנים ובעל מערכת חיסון די חזקה. למרות זאת, מומלץ לקחת אותו לבדיקות שגרתיות אצל הווטרינר. בימי הקיץ, מומלץ שלא לצאת איתו בשעות חמות מידי, מאחר והוא עלול  לפתח מכת חום. כמו כן, הוא עלול לקבל כוויות בכפות הרגליים מהאספלט הרותח. לגזע זה יש נטייה לפתח בעיות בעמוד השדרה ומומלץ למנוע מהם השמנת יתר, בעיקר על ידי תזונה ופעילות פיזית.