וולש קורגי
Welsh Corgi

ארץ מקור
ויילס
משקל ממוצע
15 ק"ג
גובה ממוצע
30 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

וולש קורגי קרדיגן, קרדי

ההיסטוריה של גזע הוולש קורגי

על פי מידע שעלה מתוך כתבים עתיקים שהתגלו, הוולש קורגי היה קיים בבריטניה כבר בשנת 1200 לפני הספירה. ההנחה היא שכלבים אלה הובאו לוויילס על ידי הקלטים ממערב אירופה, והפכו לפופולאריים מאוד בתפקידי רעיית צאן ושמירה על הבקר. בזכות הרגליים הקצרות זכה גזע כלבים זה לשם "קורגי", שפירושו בשפה הוולשית הוא "כלב גמדי". 

מראה חיצוני

הוולש קורגי הוא כלב קטן בעל מבנה גוף מוצק. פרוותו הישרה מתאפיינת באורך קצר בינוני ועמידה בפני מים. זנבו מברשתי כשל שועל וגם לראשו מראה שועלי. אורכם של כלבים אלה עולה בהרבה על גובהם.

תכונות אופי של גזע הוולש קורגי

הוולש קורגי הוא גזע כלבים קטן, פעיל ונבון. כלבי הגזע צייתנים ונאמנים למשפחתם, ונהנים מאוד לבלות איתה מחוץ לבית. מסיבה זו הכלב מתאים במיוחד למשפחה פעילה, אך יכול להסתדר בהצלחה גם עם סגנון חיים רגוע יותר. חשוב להתחיל בתהליך החיברות והאילוף של הכלב מגיל צעיר, כדי להרגיל אותו להבדלים בין חיי משפחה לבין חיים כמלווה עדר שאליהם הוא מורגל מטבעו.

אילוף והתנהגות של גזע הוולש קורגי

כלבי הוולש קורגי הם כלבים חכמים שאוהבים אתגרים. בדרך כלל הם אינם קשים לאילוף, אך עלולים להחליט לקחת את התהליך לידיים אם יגיעו למאלף לא מנוסה. מומלץ מאוד להתחיל באילוף שלהם כבר מגיל צעיר.

רמות אנרגיה

בינוניות. גזע כלבים זה מתאפיין באינסטינקט רעיית הצאן של אבותיו, ולכן נהנה מפעילויות שיעסיקו אותו לאורך היום. עם זאת, הוא גם מסתגל היטב למצבים חדשים ויצליח להתאים את עצמו לחיי המשפחות שאליהן יגיע. הרגל נוסף שירש הוא הנטייה לנגוס בעקבים של הסובבים אותו ולרדוף אחרי רגליים, ואילוף יכול ללמד אותו הרגלים חדשים. חשוב לציין שכלבי הקאירן מועדים לבעיות גב ומפרקים, ולכן יש למנוע טיפוס מוגזם שלהם במדרגות ומשחקי ניתור עד שימלאו לגורים שישה חודשים לפחות. 

התאמה לילדים

גבוהה. כלבי קורגי הם חברים טובים ומסורים, ומסתדרים עם מי שמתייחס אליהם בכבוד. הם ישמחו להכיר ילדים חדשים ויתחברו איתם מהר, אך יתקשו להתמודד עם התנהגות כוחנית ועם חוסר אדיבות. 

שגרת טיפוח

פרוות הוולש קורגי ישרה ועמידה במים, מגיעה לאורך קצר-בינוני ומצוידת בשכבה תחתונה עבה. יש להבריש שערות מתות שהצטברו עליה, אך ככלל היא אינה מצריכה שגרת טיפוח מורכבת. אם הכלב השתעשע במשחקים בבוץ, קל להסיר ממנו את הלכלוך לאחר שהתייבש.