וויפט
Whippet

ארץ מקור
אנגליה
משקל ממוצע
12.5 ק"ג
גובה ממוצע
48 ס"מ
רמת אנרגיה
בינונית

שמות נוספים

סנאפדוג

ההיסטוריה של גזע הוויפט

הוויפט פותח במהלך החלק האחרון של המאה ה-19, על בסיס סוגים שונים של כלבי ספורט, ציד וריצה, כולל כלבי גרייהאונד קטנים. הוא גודל למטרת מרוצים ויכול להגיע למהירויות של עד 56 קמ"ש. הגזע אומץ על ידי הכורים של צפון-מזרח אנגליה שהיו חובבים להוטים של מרוצי כלבים, אולם הם השתמשו בו גם למטרת ציד, מאחר שהוויפט מסוגל ללכוד שפנים וארנבות. הוא זכה לשם סנאפדוג בזכות יכולתו להרוג טרף קטן בנשיכה חדה. כיום, למרות שהוא עדיין מסייע בתפקידו ככלב עבודה ומרוצים, ברוב המשפחות הוא משמש כחיית מחמד. 

מראה חיצוני

וויפט הוא כלב רזה, שרירי ואתלטי. פרוותו עדינה וקצרה, והוא כלב נקי במיוחד. הוא מצליח לאזן בין הכוח והעוצמה הנחוצים לו כדי לשמש ככלב מרוצים ועבודה, לבין התנהלות יומיומיות אלגנטית ועדינה שנחוצה ממנו בתור כלב משפחה. 

תכונות אופי של גזע הוויפט

וויפט הוא כלב עדין, סבלני ושופע חיבה. למרות שהוא תחרותי במהלך מרוצים, הוא יודע גם להיות שקט ורגוע. הוא אוהב חברת אנשים אך חשוב לנהוג עמו ברוגע ולהימנע מעודף רעש. הוא מרגיש בנוח להתגורר בכל בית אבל עלול להיות עצבני במצבים מסוימים, וזקוק למשפחה שתבין אותו ותכבד את המרחב שנחוץ לו. 

אילוף והתנהגות של גזע הוויפט

וויפט הוא כלב נבון מאוד, אך ייתכן שיהיה איטי בתהליך הלימוד ועל בעליו לגלות סבלנות ועדינות. ניתן להכשיר את כלבי הוויפט למבחני אג'יליטי ולמשמעת, שכוללים מסלולי מכשולים, בנוסף ליכולותיהם בתחום הריצה והעבודה.

רמות אנרגיה

בינוניות. כלבי וויפט מתאימים לריצות מהירות וקצרות, אולם יש להם סיבולת המאפשרת להם להעביר יום שלם בפעילות. הם ישמחו לצאת לטיול רגלי או לריצה קלה בחברת בעליהם, ולמרות הצורך שלהם בפעילות יומיומית הם אינם תובעניים מדי. הם יעדיפו לצעוד ולנוח על משטח חלק ונקי, משום שעורם עדין וקרקע שאינה חלקה או צמחייה שורטת עלולים לפצוע אותם. 

התאמה לילדים

בינונית. בחוץ וויפט הוא כלב אנרגטי ושובב, אבל בבית מדובר בגזע כלבים עדין ורגוע שזקוק למקום שקט בו יוכל לנוח ולנמנם. מסיבה זו הוא יעדיף להתרחק מילדים צעירים, שעלולים לנהוג בו בחוסר זהירות.

שגרת טיפוח

הברשה סדירה תורמת לשמירה על המראה של הוויפט, אולם יש להקפיד ולהשתמש במברשות רכות ולטפל בו בעדינות, שכן פרוותו ועורו עדינים ורגישים מאוד. יש להשתמש בשמפו עדין כאשר רוחצים אותו, מאחר שחלק מרכיבי השמפו עלולים לגרום לגירוי עורו. במהלך ההברשה חשוב לבדוק את העיניים והאוזניים שלו, ומומלץ גם להקפיד על צחצוח שיניו.